.

. Zdroj: Profimedia.cz

Jaké šaty se budou nosit na podzim? Na oblíbené vzory (skoro) zapomeňte!

Kostkované, puntíkaté, leopardí nebo květované šaty? Trendy, které důvěrně známe z předchozích sezón a máme jich plnou skříň, letos povážlivě oslabily. Na jejich místo nastupují výrazné materiály, promyšlená hra se střihy a asymetrií, ale třeba i mašle. Představujeme vám osm trendů, které ovládnou podzimní šaty.

Na úvod je třeba říct, že šaty jako takové jsou v podzimních kolekcích méně zastoupené, než bývá zvykem. Na tradiční obrázek modelky v midi šatech a elegantních kozačkách pod kolena si musíme nechat zajít chuť, fantazie návrhářů nás tentokrát odvádějí jiným směrem. I do podzimních kolekcí, byť v menší míře, se promítá nostalgický návrat do doby před dvaceti lety, který s sebou přináší jistou frivolnost a orientaci na party wear.

TIP NA VIDEO: Jak se měnily šaty v průběhu sta let?

Video placeholde

Pokračovat bude trend přiléhavých šatů s prostřihy, šněrováním a transparentními panely. Přidá se i něžně růžová, flitry, romantické květinové výšivky a roztomilé dekorativní prvky jako mašle nebo rozety. Naproti tomu bude dominovat černá v mnoha podobách – kůže, jednoduché úplety i spletité asymetrie s prostřihy a kontrastními panely. Přidá se obleková krejčovina nebo avantgardní minimalismus.

8 trendů, které ovládnou podzimní šaty, najdete v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 9

Něžný třpyt

Pastelové flitry, něžné květinové výšivky, transparentní látky a střihy, které dávají vzpomenout na nultá i dvacátá léta – tedy období svobodomyslných flapper girls. Nové nahé šaty získávají zdobnost přelomu milénia, na éteričnosti jim to však neubírá.

Bottega Veneta2
Bottega Veneta2 | Zdroj: Profimedia.cz

Miu Miu
Miu Miu | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Funeral, But Make It Fashion

Černá barva je v podzimních kolekcích zastoupena hojně, nicméně teprve prvotřídní tailoring dává nový význam termínu malé černé šaty. Módní domy Valentino a Prada nezapřou italský smysl pro drama – člověka ihned napadají scény z fiktivního filmu o zámožné sicilské vdově.

Valentino
Valentino | Zdroj: Profimedia.cz

Prada
Prada | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Poupátka

Pastelově růžová, květinové aplikace na ozdobu a přiléhavé střihy se sexy řasením – styl Barbie a Pravé blondýnky se rovněž přesouvá z letního období do podzimního a opět nabídne zcela nový pohled na to, co nám připadá vkusné a cool.

Coperni
Coperni | Zdroj: Profimedia.cz

Blumarine
Blumarine | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Kůže s přívlastkem

Jedním z materiálů, které u letošních šatů dominují, je kůže a její alternativy. Prosazují se zejména romantické střihy, které mohou fungovat samy o sobě, anebo ve spojení s kontrastními materiály – jako jsou třeba třásně u Bottegy nebo krajka u Gabriely Hearst.

Bottega Veneta
Bottega Veneta | Zdroj: Profimedia.cz

Gabriela Hearst
Gabriela Hearst | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Hello mašle!

Trochu styl Chanel a trochu grunge – mini šaty s mašlemi se objevovaly u high-streetových značek, které tvoří přístupnější kolekce na denní nošení. V souladu s tím dobře funguje i kontrastní styling – kožená kšiltovka u Coach a kovbojské boty u Ganni.

Coach
Coach | Zdroj: Profimedia.cz

Ganni
Ganni | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

(Skoro) zahalená

„Mám jednu ruku dlouhou,“ neubrání se našinec při pohledu na asymetrické šaty, které mají pouze jeden (velmi dlouhý) rukáv. Avantgardní pojetí minimalismu je v módě stále živoucí, zdánlivě prosté šaty podtrhuje i netradiční doplněk v podobě single rukavice či náušnice.

Sportmax
Sportmax | Zdroj: Profimedia.cz

Acne Studios
Acne Studios | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Vzácné květy

Květovaného vzoru je v letošních kolekcích poskrovnu, nicméně pro jeho všeobecnou oblibu patří i do tohoto výčtu. Nejčastěji se nyní objevuje ve spojení s přiléhavými střihy, jež podtrhnou ženské křivky, ale rovněž této dlouhodobé klasice dodávají moderní ráz.

Lanvin
Lanvin | Zdroj: Profimedia.cz

Rejina Pyo
Rejina Pyo | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Vysoké napětí

Šaty tak komplikované a jemné, že je výzvou se do nich dostat a přitom je nepotrhat – moderní pojetí malých černých šatů buduje napětí skrze divoké asymetrie, transparentní materiály a efektní prostřihy. Trend, který známe z posledních sezón, ještě neřekl poslední slovo.

Nensi Dojaka
Nensi Dojaka | Zdroj: Profimedia.cz

Supriya Lele
Supriya Lele