.

. Zdroj: Shutterstock

Jak začít správně pečovat o ženskou intimitu u mladých dívek?

Existuje řada činností a nepříznivých vlivů, které mohou vést u žen k intimním problémům, toto téma ale zůstává jedním z častých tabu. Zejména mladé dívky se o zdraví svého klína stydí mluvit. Stačí však mít na paměti několik základních pravidel, díky kterým lze problémy s citlivými partiemi rychle a snadno vyřešit - a dokonce jim předcházet.

Zvolte správné mycí prostředky

Ženské intimní partie jsou velmi citlivou oblastí s kyselým pH, které může snadno vyvést z rovnováhy i malá chyba, jakou je použití nevhodných prostředků či parfemovaného mýdla během mytí nebo koupání. Při zvolení mycích přípravků se zásaditým pH může dojít k narušení poševní mikroflóry a k přemnožení některých bakterií. Dívky si pak mohou zadělat na problémy, jako je nepříjemný svědivý výtok, nebo dokonce na gynekologický zánět, o kterém se ale mohou stydět mluvit. K hygieně dámského klína by proto měly být používány pouze speciální prostředky se správným pH, které nenarušují přirozené vnitřní prostředí.

Pozor na časté mytí!

Intimní partie žen jsou velmi náchylné na vnější vlivy a špatná péče o ně se může projevit téměř okamžitě. Především mladé dívky by mohlo napadnout, že nejlepším řešením intimních problémů může být časté mytí. Avšak opak je pravdou: nejen špatně zvolená kosmetika, ale i nadměrné mytí může narušovat přirozené prostředí intimní mikroflóry. Při častém mytí několikrát denně dochází k vysušování a následnému podráždění citlivých partií. To se pak projevuje pálením, svěděním, dokonce i bolestmi v podbřišku. Pokud je potřeba častější mytí než v doporučené frekvenci jednou denně, například v případě menstruace, je dobré používat pouze čistou vodu bez mýdla. Dalším faktorem při hygieně, kterému by měl být věnován zřetel, je směr otírání rozkroku směrem zepředu dozadu. Tím lze zabránit nepříjemné infekci pochvy bakteriemi z konečníku.

.
. | Zdroj: Shutterstock

Prodyšné spodní prádlo

Mladé dívky při výběru spodního prádla nejčastěji dbají na vzhled. Nicméně důležitějším kritériem při volbě kalhotek pro zdravý ženský klín je prodyšnost prádla a složení látky, z níž je ušito. Ideální volbou jsou spodní kalhotky ze 100% bavlny. Umělá vlákna totiž pokožce zabraňují dýchat, dráždí ji, a tak vzniká ideální prostředí pro přemnožení některých bakterií. Rizikem může být také nošení tangových kalhotek, které mohou zanést bakterie do nežádoucích míst.

Pestrá strava

V mládí si málokdo hlídá svůj jídelníček, jeho vyváženost a pestrost. Bakteriální nerovnováha v dívčím rozkroku však může vznikat také kvůli stravě, která je založena na velkém množstvím bílé mouky, cukru nebo alkoholu. V důsledku nevyvážené stravy může docházet k narušení mikrobiomu ve střevech, což může negativně ovlivnit také přirozenou mikroflóru pochvy. Pro zajištění zdravého trávení je ideální například pravidelně konzumovat kysané mléčné výrobky s živými kulturami, jako jsou jogurty s krátkou trvanlivostí nebo kefíry.

Vodní radovánky s rozvahou

Léto je již sice pomalu u konce, ale pobyt ve vodě stále může napáchat škody. V rámci prevence vaginálních obtíží není ideální se koupat v menších rybnících nebo navštěvovat přeplněná koupaliště. Lépe vyhovuje voda v moři, popřípadě v čisté řece či pískovně - a vždy je třeba myslet po koupání na převlečení do suchých plavek. Před koupáním venku je vhodné používat ochranný gel s obsahem složek, jež přirozeně chrání a obnovují vaginální prostředí. K těm se řadí kyselina hyaluronová, která přispívá ke zvlhčení sliznice, regeneruje ji a chrání před patogenní mikroflórou. Ideálním přípravkem kombinujícím všechny tři složky je například HYDROfemin PLUS (Čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném použití prostředku. HYDROfemin PLUS vaginální gel 75 g a 7 x 5 g je zdravotnický prostředek, který se používá k léčbě příznaků suché vagíny (např. podráždění, pocit pálení, svědění, poškození sliznice) a k obnovení kyselého vaginálního pH. Certifikát vydala notifikovaná osoba číslo 2409), který jednoduše zakoupíte v lékárně. Gel lze aplikovat jak večer před koupání, tak po něm, na ochranu před mírným výtokem je možné použít intimní vložku - ideálně bez parfemace, ale pozor: intimku mějte jen po nezbytně nutnou dobu a je-li vlhká, vyměňte ji.

Co si zapamatovat?

Základní tipy pro intimní partie bez problémů:

- Zvolte mycí prostředky s kyselým pH. - Vyhněte se častému mytí. - Noste spodní prádlo ze 100% bavlny. - Vyvážená strava. - Správná péče při koupání.