5 nejčastějších problémů vlasů

Problémy s vlasy často ovlivňují víc než jen náš vzhled. Za krásnými, silnými a zdravými vlasy však často stojí náš životní styl, stravovací návyky i to, jak se ke svým vlasům denně chováme. Přečtěte si, které problémy patří k těm nejčastějším a co na ně platí.

Lupy

Lidská pokožka se pravidelně obnovuje, a tak se od ní oddělují drobné odumřelé částečky kůže – lupy. Na zdravé pokožce je nezahlédnete, jejich velikost je pouze mikroskopická. Pokud ale naše vlasová pokožka ztratí svou přirozenou rovnováhu, dojde k narušení celého procesu regenerace a objeví se lupy. Původcem může být špatná hygiena, stravování, infekce i pomalý metabolismus.

Řada studií po celém světě zjistila, že na problémy s lupy trpí až 50 % lidí. Lupů ale existuje více druhů. Jedním z nich jsou suché lupy, které způsobuje suchá pokožka hlavy. Pokud vás svědí hlava a ve vlasech u kořínků vidíte malé jemné šupinky, které vypadávají z hlavy, při mytí sáhněte po šamponu pro citlivou a suchou pokožku hlavy, který vaši vlasovou pokožku zklidní a hydratuje.

Tzv. mastné lupy naopak způsobuje nadměrná produkce kožního mazu a přemnožení bakterií a dalších mikroorganismů na pokožce hlavy. Mastné lupy jsou větší, žluté, přilepené k pokožce i vlasům a mívají tvar vloček. Tento typ lupů se rád vrací, proto je důležité zvolit vhodný šampon, šetrné produkty s hydratačními ingrediencemi (např. šampony Alterna) anebo peeling, který vám pomůže odstranit i odolné lupy.

Suché vlasy

Suché vlasy jsou často na omak velmi drsné, a proto jsou často označovány jako „suché a poškozené vlasy“. Většinou se tak děje proto, že vnější vrstva vlasu (kutikula) zůstává otevřená. Kutikula zdravých vlasů uzavírá živiny a hydrataci uvnitř vlasu, takže vypadají zdravé a lesklé. Poškozené vlasy nedokážou vlasovou kutikulu opět uzavřít, a proto vysychají, křehnou a třepí se jim konečky.

Příčinou suchých vlasů může být:

  • Jejich poškození chemickým ošetřením, jako je barvení či zesvětlování

  • Působení tepla při stylingu (kulmování, žehlení, foukání vlasů)

  • Vnější vlivy (UV záření, slaná voda apod.)

  • Mechanické poškození česáním vlasů

O suché vlasy pečujte pomocí produktů, které jim pomohou navrátit jejich přirozenou elasticitu, uzavřou povrch vlasu a dodají tu správnou výživu. Pokud své vlasy rádi fénujete, rozhodně nezapomeňte na tepelnou ochranu na vlasy. Kvalitní produkty najdete například u značky Olaplex.

Roztřepené konečky

Na roztřepené konečky si stěžuje řada z nás. Jak už víte, roztřepené konečky jdou často ruku v ruce se suchými vlasy. V takovém případě dbejte na to, abyste důsledně dodržovali svůj pitný režim a při každém mytí vlasů nezapomeňte na kondicionér. Vyvarujte se situacím, které vaše vlasy zatěžují (např. barvení vlasů a jiné nešetrné zacházení) a péči o vlasy doplňte o vyživující masku.

Mastné vlasy

Myjete si vlasy více než 3× týdně a stále se mastí? Možná svou pokožku příliš vysušujete, a tak se to snaží dohnat zvýšenou produkcí mazu. Při nedostatečném mytí se naopak maz začne ve vlasech hromadit a ucpávat vlasovou pokožku, nebo dokonce i nepříjemně zapáchat – to je znamení, že byste si vlasy měli mít častěji.

U mastných vlasů vsaďte na šetrný šampon (např. od značky Redken), nečešte vlasy příliš často a nezapomeňte čas od času pořádně vyčistit svůj hřeben.

Vypadávání vlasů

Ačkoli se problém vypadávání vlasů spojuje především s muži, nevyhýbá se ani opačnému pohlaví. U mužů můžeme pozorovat plešatění, které je většinou genetického původu, zatímco u žen je ztráta a vypadávání vlasů často způsobena stresem, nevhodnou medikací, změnou hormonů či důsledkem menopauzy.

Při vypadávání vlasů hledejte šampony, které vlasům dodají výživu a pečlivě vyčistí vlasovou pokožku od veškerých nánosů špíny, mazu a zbytků produktů, a tak podpoří její zdravé fungování. Zdraví vlasů můžete podpořit také zevnitř. Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na bílkoviny a komplexní sacharidy, případně doplňky výživy. Vhodný je například vitamín B12, železo a vitamín C.