Autorka projektu Poctivý český kabát: Každý náš kabát je jedinečný a šetrný k planetě! | Ženy.cz
 


Autorka projektu Poctivý český kabát: Každý náš kabát je jedinečný a šetrný k planetě!

21. února 2018 • 06:00
Daniela Ettlerová, autorka značky DAYA • Foto: Foto: SLOU Fashion Days

Daniela Ettlerová, autorka značky DAYA a projektu Poctivý český kabát, se aktuálně zaměřuje na nádherné kabáty z české ovčí vlny, které jsou šité na míru budoucí majitelce. Její tvorba se nese v duchu slow fashion – pomalé módy, která je specifická etickým přístupem v rámci celého výrobního řetězce a ohleduplností k životnímu prostředí. 

V čem jsou vaše vlněné kabáty lepší než ty, které běžně vidíme v obchodech s konfekcí?

Vlněný kabát více zahřeje a až jednoho krásného dne doslouží, rozloží se přibližně za rok a půl, takže jeho koupí nezatěžujete planetu. Pokud se jedná přímo o náš Poctivý český kabát, tak jeho výhoda nespočívá jen ve vyšší hřejivosti a snadné rozložitelnosti vlněného vlákna, jeho “nejvyšší kartou” je to, že známe výrobce materiálu, jímž je Tkalcovna Strmilov. Pan Kubák sám dohlíží na střihání vlny, která je z českých ovcí, a na její úpravu až na vlákno, ze kterého je materiál utkán. Víme, že proces je ekologický a poctivý. Podšívky v našich kabátech jsou ze směsi viskózy a acetátu, což je ta nejšetrnější varianta.

Běžné kabáty v obchodech s konfekcí jsou většinou ze směsi s polyesterem a polyesterovou podšívkou. Polyester se rozkládá stovky let a navíc se můžeme z některých výzkumů dozvědět, že umělá vlákna blokují toky energie v těle.  

Popište nám celý proces vzniku od návrhu až po finální produkt. 

Návrh vzniká v mé hlavě, kde ho pár dní nosím. Někdy ho hodím na papír a nebo se vrhnu rovnou na střih a vzorek. Materiál je v případě poctivých českých kabátů jasný. Když vymodeluji střih, stříhám vrchový materiál, podšívku a lepení. Každý kabát je střižen klientce na míru. Může si i zvolit odlišnosti střihu jako pásek, projmutí atp. Do podsádky vyšívám monogram a logo budoucí majitelky, tak aby byl její kabát skutečně jedinečný. To vše si pak odváží jedna z mých tří šikovných švadlen a ke mně se vrací už skoro hotový. Já vyšiji dírky a přišiji knoflíky, kabát vyžehlím a je hotovo!

Jsou vaše kabáty (kromě výroby a šití na míru) ještě něčím specifické?

Rozhodně kapucí. Tento střih kapuce vznikl po letech modelování. Takto velká kapuce je pro dámy dokonalá. Schová účes, ochrání před sněhem a zahřeje.

Kabát DAYA šitý klientce přímo na míru stojí 10 990 Kč Kabát DAYA šitý klientce přímo na míru stojí 10 990 Kč

Celá vaše tvorba je takzvaná slow fashion, proč jste si vybrala právě tuto cestu?

Každý, kdo miluje naši planetu a je si vědom odkazu, který v současnosti necháváme svým dětem, se musí vydat touto cestou. Je to cesta srdce. 

S jakými materiály kromě vlny ještě pracujete?

Pracuji s košilovinami a úplety z certifikované bavlny. Dále využívám len, který budu zařazovat stále více a jednáme i s dodavatelem džínoviny z recyklované bavlny.

Co dalšího kromě kabátů si u vás můžeme pořídit?

Košilové šaty, košile, halenky, šaty z teplákoviny, trenčkoty, legíny z merino vlny.

Chystáte nějaké novinky na léto?

Ano, právě pracuji na “dokonalém” tričku, o kterém proběhla debata na facebookové stránce Daya s mými klientkami. Při jeho modelaci zohledňuji jejich přání. A také se můžete těšit na skvělé lněné kalhoty. 


Plánujete svatbu? Zajímají vás nejnovější svatební trendy z přehlídek, tipy na nejkrásnější šaty, účesy, kytice, chcete inspiraci na nejromantičtější místa, kde se vdávat a kdy a co je potřeba zařídit? To vše a mnohem více inspirace a užitečných informací najdete v našem speciálu Dokonalá svatba. Naplánujte si s námi vaši svatbu snů!

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy