...

... Zdroj: iStock.com

K lepší postavě i kondici pomůže správná regenerace. Co určitě dělejte?

Dostat se do lepší formy neznamená jen častěji navštěvovat posilovnu. Myslete i na to, jak se k sobě chováte poté, co tělocvičnu opustíte. Regenerace a odpočinek totiž hrají zásadní roli, možná větší, než jste čekali.

I když se zdá, že veškeré tajemství super postavy se skrývá v tom, jak těžce odmakáte trénink, ve skutečnosti opravdová dřina začíná v okamžiku, kdy se zrovna nepotíte. Když cvičíte, vaše svaly prožívají mikrotraumata a následně dochází k opravě porušených buněk ve svalových vláknech. Ale tento proces může začít jen během regenerace.

Pokud budete neustále cvičit, vaše svaly nedostanou šanci k růstu a můžete očekávat stagnaci, v horším případě dokonce pokles výkonnosti. Právě proto je čas věnovaný odpočinku tolik důležitý. Avšak zapomeňte na dny strávené na gauči. Raději je nahraďte následujícími tipy na správnou aktivní regeneraci.

Neberte odpočinek doslova

Je rozdíl mezi pasivním a aktivním odpočinkem. Pasivní odpočinek může znamenat den, kdy nevykonáte žádnou fyzickou aktivitu, což byste měli využít pouze tehdy, když jste zranění nebo nemocní. Většina času aktivního odpočinku by měla zahrnovat alespoň lehký pohyb, jako je pohodová jízda na kole, procházka se psem nebo protahovací cvičení.

Právě tyto činnosti vám rozproudí krev v těle a pomohou dodat vyživující prvky do svalů, aby se rychleji zotavily. Cílem je lehce podpořit tepovou frekvenci, nikoli propotit další tričko.

Zklidněte svou mysl

V případě, že jste cvičili ve stresu, bude zotavení pomalejší, než když budete během tréninku a po cvičení myslet nejen na své tělo, ale i na to, co se zrovna odehrává ve vaší hlavě. Hoďte se proto do klidu. Vědci totiž tvrdí, že stresový hormon kortizol zpomaluje regeneraci. Naopak taková pravidelná každodenní dechová cvičení pomáhají v boji proti stresu a urychlují zotavení svalů po cvičení. Když se nadechnete během čtyř vteřin, zadržíte dech po dobu dvou vteřin a pomalu vydechnete během šesti vteřin, tepová frekvence spolu s krevním tlakem se sníží a dojde k obnovení zásob glykogenu, který vaše svaly potřebují jako své palivo.

Vídejte se s přáteli

Cvičení přivádí tělo do stresujícího stavu, kdy jeho imunita musí reagovat na danou situaci. Proto dny klidu pomáhají tyto systémy znovu nastartovat. Kontakt s lidmi, které máte rádi, přivádí do hry hormony oxytocin a testosteron, jež dodají energii, zlepší náladu a zmírní případnou bolest po tréninku.

Stálý příjem kalorií

Mnoho lidí nevěnuje dostatečnou pozornost tomu, co jedí a pijí během dnů, kdy necvičí. Pokud v této době snížíte kalorický příjem, bude vám chybět energie v příštím období a můžete se cítit unavení. Proto si raději držte pravidelný a vyrovnaný příjem kalorií každý den.

Spěte, spěte a spěte

Dostatečný spánek, třeba i krátce během dne, je jedním z nejdůležitějších prvků snadné a rychlé regenerace. Když podřimujete, hladina kortizolu je nízká a tělo produkuje růstový hormon, který rychle napomáhá dostat namáhané svaly zpět do formy.

Další zajímavé čtení o zdravém životním stylu najdete v aktuálním vydání časopisu Dieta. Čeká vás rozhovor s Darou Rolins, hodnocení diet, které jsou aktuálně „in“, nebo tipy na maličkosti, které vás udělají šťastnými.

Nestíháte jít do trafiky? Kupte si aktuální vydání nebo e-magazín jednoduše na www.ikiosek.cz.

Doporučujeme

Načíst další články