Diamanty vs. zirkony. Je zásnubní prsten s diamantem nezbytnost?

Prezentace klienta |  11. února 2019 • 00:00
Zirkon, nebo diamant?
Zirkon, nebo diamant? • Foto: Pexels.com

Také si v hlavě maluje onen den, kdy před vámi muž konečně poklekne, rozevře malou krabičku s nablýskaným drahokamem? Zatímco vy doufáte, že vás právě oslnil blyštivý diamant, mnohdy se jedná o pouhý zirkon, který od diamantu jen stěží rozeznáte. V čem se diamanty a zirkony liší? A je zásnubní prsten s diamantem opravdu nutností? Nahlédněte s námi do světa drahokamů a staňte se odbornicí v jejich odhalení.

Rozdíl na první pohled nepoznáte

Jakmile dáte vedle sebe zirkon a diamant, přijde vám, že jde o dva naprosto totožné drahokamy. Oba dva se třpytí tak, až vás přechází zrak a pro jejich krásu nenacházíte ta správná slova.

Když se však na ně podíváte znovu, třeba po roce, všimnete si, že jeden z nich ztratil svůj oslnivý lesk. Ano, byl to zirkon. Ztráta jiskry je v tomto případě nenávratná, zatímco u diamantu, v broušené podobě pak briliantu, se dá snadno obnovit.

Diamant je přírodní, zirkon syntetický 

Hlavní rozdíl mezi zirkonem a briliantem spočívá v jejich původu. Diamant je čistě přírodního původu, zatímco zirkon vzniká v laboratoři chemickým sloučením. Diamant se rovněž pyšní vyšším indexem lomu světla, proto se tak nádherně třpytí i po několika letech.

Rozdíl mezi diamantem a zirkonem na první pohled nepoznáte. Rozdíl mezi diamantem a zirkonem na první pohled nepoznáte. Autor: Pexels.com

Důvodem, proč stále někteří muži dávají přednost zirkonům před diamanty, je jejich výrazně nižší cena. Proč totiž kupovat zásnubní prsten s diamantem za 50 tisíc korun, když ten samý se zirkonem můžete pořídit za 10 tisíc korun?

 Základní fakta, která byste o zásnubních prstenech se zirkonem měli vědět: 

·        zásnubní prsteny se zirkonem bývají levnější,

·        jedná se o dostupnější alternativu diamantových prstenů,

·        prsten se zirkonem se zpočátku třpytí stejně jako diamant,

·        zirkony časem nenávratně ztratí svůj lesk,

·        zirkony jsou méně odolné než diamanty,

·        diamanty jsou věčné, zirkony nikoliv. 

Jak poznáte pravý diamant?

Podívejte se na diamant shora, pokud vidíte duhové odrazy, pak se zřejmě nejedná o diamant. Nebo se na diamant podívejte pod klenotnickou lupou, jestliže spatříte drobné nedokonalosti a skvrnky, bude to diamant. Zirkon je totiž pod lupou naprosto bezchybný. 

Je zásnubní prsten s diamantem opravdu nutností?

Za normálních okolností by odpověď na otázku, zda opravdu potřebujete zásnubní prsten s diamantem, byla jednoznačně NE. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o zásnuby – výjimečný životní okamžik, který se při troše štěstí děje jen jednou za život, si troufneme říct, že si věčný diamant bezesporu zasloužíte.

Jdi na homepage Zpět na začátek

Dokonalá svatba

Plánování a harmonogram Svatební inspirace Cena svatby Místo svatby Svatební tradice Svatební šaty Svatební účesy Snubní prstýnky Svatební kytice

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámenídekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!

 

Horoskopy