Zleva: Lavish a Komodi Vintage

Zleva: Lavish a Komodi Vintage Zdroj: Archiv redakce a Instagram @komodi.vintage

Za vzpomínkami i vytříbeným stylem: Nejlepší pražské obchody s vintage nábytkem a doplňky

„To máš nové?“ „Ne, to je vintage.“ V posledních letech se tento přístup k nakupování prosazuje nejen v módě, ale i v bydlení. Kdo chce zařídit nový domov a současně mu vdechnout hloubku a charakter, dobře ví, že nestačí zajet do obchodního domu na Zličíně nebo na Černém mostě. Osobité interiéry totiž zpravidla dotvářejí i unikátní solitéry či doplňky, které na trhu bývají v jednotkách kusů. Získat je nebývá snadné a zpravidla se musíte vžít do role trpělivého lovce. Anebo tomu můžete jít naproti – třeba na následujících pražských adresách.

Lavish vintage studio

Adresa: Vítkova 8, Karlín

Nejnovějším přírůstkem na české designové mapě je karlínské studio Lavish, které v červnu otevřelo jen pár kroků od Žižkovského tunelu. Ti, kteří už poznali jeho bratislavskou pobočku, možná vědí, že Lavish je projektem sympatické a energické Vladimíry Illavské, jež se specializuje na kurátorskou nabídku zahrnující mid-century modernu, funkcionalismus, space i art deco styl. Najdete zde unikátní kusy nábytku, svítidla, dekor nebo třeba upcyklovaná zrcadla, které jsou výsledkem spolupráce mezi studiem Lavish a umělkyní Evgeniií Kazarezovou, jež tvoří pod značkou Zheni. I přes zaměření na moderní italský styl na vás pražský Lavish dýchne útulnou atmosférou, která vás přesvědčí, že tyto skvostné poklady byste chtěli mít i u sebe doma.

studiolavish.com

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 4

Komodi Vintage

Adresa: Oldřichova 53, Nusle

Nusle ožívají a showroom Komodi vintage je toho dalším názorným důkazem. Až budete mít cestu do zdejšího oblíbeného second handu 1981, vzpomeňte si také na svůj domov. Ten můžete ozvláštnit retro kousky porcelánu, skla, ale i nábytku, které pro své zákazníky osobně loví a pucuje Kristýna Bělová. K největším lákadlům Komodi patří ikonické červené lampy z vrstveného skla designéra Štěpána Taberyho, které pocházejí ze 70. let a do interiérů vnášejí hravý retro akcent. U Kristýny v kamenné prodejně, ale i na e-shopu zkrátka znovu objevíte všechny ty artefakty, které znáte z dětství a z obývákových vitrín rodičů či prarodičů, a které se možná časem někam zatoulaly. Bude to hodně nostalgické shledání, které vás nenechá odejít s prázdnou.

komodi.cz

Pokračování 3 / 4

Stella Studio

Adresa: Jagellonská 15, Vinohrady

Jako kritérium výběru jednotlivých kousků pro svůj showroom Stella si zakladatelka Kateřina Matějková vytyčuje jediné: aby si daný artefakt uměla představit i u sebe doma. Její vkus přitom zahrnuje zejména modernu 20. století, proslulou italskou nápaditost i skandinávskou střídmost. Právě u ní můžete poptávat třeba ikonická zrcadla Lipstick od Rodolpho Bonetta ze 70. let, které se čas od času objevují a zase rychle mizí, a stejně tak si umíte představit, že by si zde mramorový stolek nebo bouclé křesílko pořídila třeba dánská módní influencerka Pernille Teisbæk. Kateřina cílí na zachovalé kousky, nicméně některým věnuje náležitou péči v podobě kompletní renovace. Často také spolupracuje s galerií Nookart, takže se v jejím studiu můžete seznámit i se tuzemskou uměleckou scénou.

stellastudio.cz

Pokračování 4 / 4

Eterle

Adresa: Libčická 1, Tursko, Praha-Západ

Showroom Eterle, který sídlí v bývalém zemědělském areálu v Tursku, znají všichni, kdo už někdy chystali svatbu, velkou oslavu narozenin anebo zajišťovali filmovou produkci. Právě zde totiž najdete dostatečný arzenál nejrůznějších židlí, skla, porcelánu a dalšího vintage dekoru, které si můžete nejen koupit, ale i zapůjčit. Za projektem stojí tři generace žen – dcera Nika Puci, jež se stará o kreativu a e-shop, maminka Lia Frouzová, která osobně vybírá jednotlivé kousky, a symbolicky také babička Zdeňka Kuncová, jejíž vzpomínky a zkušenosti posloužily jako studnice inspirace. Oblíbeným projektem Eterle se stal zejména únětický vintage market, který se konává v bývalém kravíně na adrese Rýznetova 26. Každé roční období má své specifické zaměření a i když letní market s tématem dovolené už proběhl, určitě si nenechte ujít ten podzimní.

eterle.cz

Doporučujeme

Načíst další články