Pamatujete na telenovely, které v devadesátkách a na začátku milénia ovládaly televizní obrazovky?

Pamatujete na telenovely, které v devadesátkách a na začátku milénia ovládaly televizní obrazovky? Zdroj: Televisa S.A. de C.V., RCN Televisión, Telefé International / Grafika: Kateřina Špičáková

Drzá Milagros i křehká Esmeralda: 5 hrdinek z telenovel, které jsme milovali

Stovky dílů, osudová romance jako hlavní zápletka a zvraty tak divoké a nečekané, že by jim člověk snad ani nevěřil. Devadesátky byly érou nových možností, a když jihoamerické telenovely ovládly televizní vysílání, Češi je doslova hltali navzdory jejich nevalné kvalitě. Milovala je i moje babička, za kterou jsem na prázdniny nejezdila na venkov, ale do panelákového bytu na Jižák, kde tento typ pořadů jel v podstatě nonstop. Nejen proto si ovšem dodnes pamatuju pětici velkých telenovelových hrdinek...

Esmeralda (Leticia Calderón)

Během jedné bouřlivé noci se narodily dvě děti: zdravý chlapec a slepá dívka. Dojde k záměně, a tak to miminko, jemuž hrozil osud opuštěného sirotka, vyrůstá v přepychu, zatímco druhé dělá své první krůčky na hliněné podlaze v chatrči uprostřed lesů. Nešťastný příběh plný intrik, ctižádosti a nezdravé posedlosti se však změní v lovestory, když se osudy těch dvou dětí nečekaně protnou. Mexický seriál Esmeralda se v Česku vysílal ve druhé polovině devadesátých let a stal se vůbec nejpopulárnější telenovelou u nás – a přitom se jedná vlastně o remake stejnojmenného venezuelského pořadu ze 70. let.

Když se kvůli sporům Vladimíra Železného s CET 21 na nějakou dobu přestala vysílat, fanoušci uspořádali demonstraci na Václavském náměstí za její obnovení. K tomu skutečně došlo: Nova dokonce Esmeraldu posunula z odpoledního vysílacího času do exkluzivního večerního prime timu, což se žádnému jinému jihoamerickému seriálu předtím ani potom nepoštěstilo.

Story slepé krásky Esmeraldy Češi v devadesátkách milovali natolik, že když se na chvíli přestala vysílat, uspořádali demonstraci na Václavském náměstí.
Story slepé krásky Esmeraldy Češi v devadesátkách milovali natolik, že když se na chvíli přestala vysílat, uspořádali demonstraci na Václavském náměstí. | Zdroj: Televisa S.A. de C.V.

Příznivci telenovely hltali úplně všechno, co bylo se seriálem spojeno: to znamená především nejrůznější tematické speciály televizních magazínů. Představitelka laskavé, křehce krásné dívky v zeleném, herečka Leticia Calderón, se stala hvězdou a svoje fanynky si našel i představitel José Armanda Fernando Colunga. Co dělají dnes? Calderón stále hraje v telenovelách, zároveň je hrdou matkou a nadšenou kuchařkou. Colunga se rovněž stále objevuje na televizních obrazovkách – a pořád je to fešák!

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 5

Milagros (Natalia Oreiro)

Tipnete si, která jihoamerická telenovela byla v Česku na konci minulého století druhou nejoblíbenější a nejsledovanější? Přesně tak: byl to argentinský Divoký anděl, který proslavil zpěvačku a herečku Natalii Oreiro. V Česku byl příběh drzé, ale dobrosrdečné osiřelé Milagros vysílán na TV Nova od května 1999 do října 2000: nejprve ho dávali jen o víkendu, pak se na obrazovkách objevoval po celý týden v podvečer. Titulní znělku – píseň Cambio dolor, již nazpívala představitelka hlavní hrdinky – si dodnes vybaví zřejmě většina z nás. Samotná zápletka seriálu byla jednoduchá: chudá ostřílená dívka se zálibou ve fotbalu nastoupí do služby u bohaté rodiny. Zamiluje se do syna svého nadřízeného, záletníka Iva (Facundo Arana), který posléze také propadne jejímu kouzlu. Jejich vztahu ale řada lidí nepřeje, a tak dva mladí milenci musí překonat mnoho překážek.

Natalia Oreiro a Facundo Arana se na nějakou dobu stali nejpopulárnější televizní dvojicí.
Natalia Oreiro a Facundo Arana se na nějakou dobu stali nejpopulárnější televizní dvojicí.

Divoký anděl měl zábavnou atmosféru, nebyla to ale samozřejmě tak úplně zásluha geniálního scénáře, ten kvalitou odpovídal průměrné telenovele. Jádro pudla bylo v tom, že Milagros je prostě dobře napsaná hrdinka: bystrá, důvtipná holka z nuzných poměrů, která ale překonává příkoří osudu s humorem a úsměvem. Nikdy se nezdráhá pomáhat těm, kdo to potřebují, má prořízlou pusu, a ačkoliv je půvabná a umí ukázat něžnou stránku, rozhodně to není žádná fiflena. Další věc je, že chytře obsazená, charismatická a osobitá Oreiro dokázala utáhnout celou show. Arana jí navíc zdatně sekundoval, a tak se z Milagros a Iva na nějakou dobu stal nejoblíbenější televizní pár.

Oreiro v Jižní Americe dodnes patří k nejmilovanějším celebritám: zpívá, moderuje, účinkuje v různých televizních pořadech a samozřejmě hraje. V roce 2022 například ztvárnila Evu Perónovou v historickém dramatu Svatá Evita: sedmidílná minisérie sklidila kladné ohlasy a k vidění je na Disney+.

Pokračování 3 / 5

Kachorra (Natalia Oreiro)

Po úspěchu Divokého anděla se Oreiro na dva roky odmlčela, aby se pak k televizní tvorbě vrátila s novou telenovelou: Kachorra vypráví o energické chudé dívce se zálibou v módě Antonii, která je falešně obviněna z vraždy. Při převozu do vězení se ale vůz s vězenkyněmi srazí s jiným automobilem a Antonie – jíž se přezdívá mezi kamarády Kachorra – jako jediná vyvázne bez zranění. Protože neví, co si počít, přisvojí si identitu ženy, která seděla v druhém z havarovaných automobilů. A tak se pod falešným jménem coby vychovatelka dostane do rodiny bohatého mladého právníka Bruna (Pablo Rago). Kachorra a Bruno k sobě brzy začnou mít blízko, má to ale háček – kromě toho, že Bruno vlastně neví, koho miluje, musí Kachorra najít skutečného vraha, dokázat svoji nevinu a žít zase jako dřív.

Po úspěchu Divokého anděla to Oreiro zkusila ještě s Kachorrou, ta už ale takovým hitem nebyla.
Po úspěchu Divokého anděla to Oreiro zkusila ještě s Kachorrou, ta už ale takovým hitem nebyla. | Zdroj: Telefé International

Argentinská telenovela Kachorra měla celkem 150 dílů a ve své domovské zemi se stala obrovským diváckým úspěchem: částečně i proto, že Antonie projevem a povahou nápadně připomínala Milagros. V Česku byl seriál premiérově vysílán od července 2003 do března 2004 vždy ve všední dny v odpoledních hodinách a samozřejmě na Nově. I u nás se dočkal pozitivního ohlasu, avšak na kultovní status Divokého anděla nikdy nedosáhl.

Pokračování 4 / 5

Ošklivka Betty (Ana María Orozco)

Jestli něco na přelomu devadesátých a nultých let v romantických filmech a seriálech opravdu nemohlo chybět, pak je to proměna neatraktivní protagonistky z neviditelného ošklivého káčátka v krásnou labuť. Přičemž tento make over je pouze třešničkou na dortu z jejích vynikajících charakterových vlastností, pro něž se do ní hlavní mužský hrdina nakonec zamiluje. Kolumbijská telenovela Ošklivka Betty byla na tomto klasickém popelkovském modelu přímo postavena: Betty (Ana María Orozco) je chytrá hodná dívka, která pracuje jako asistentka Armanda Mendozy (Jorge Enrique Abello), neschopného playboye a ředitele firmy Eco Moda. Protože Betty je geniální ekonomka, stane se Armandovou pravou rukou a pomáhá mu podnik tahat z finančních průšvihů. Armando si nehezké ženy samozřejmě nevšímá, a tak netuší, že Betty je do něj zamilovaná. Až postupem času, jak se sám mění v lepšího muže, si začíná všímat jejích kvalit a oceňovat ji nejen jako loajální spolupracovnici.

.
. | Zdroj: RCN Televisión

Ošklivka Betty by dnes už asi neprošla – a je to samozřejmě správně, protože stavět rovnítko mezi hodnotu ženy a její vzhled je jednoduše přežitek. Seriálu ale budiž ke cti aspoň to, že Armando si uvědomí, že je Betty skvělá, ještě předtím, než si nechá sundat rovnátka, upravit obočí, nasadit kontaktní čočky a přečesat vlasy. Betty navíc v závěru seriálu vyšplhá po kariérním žebříčku, a nekompetentní tupec Armando se tak před ní právem plazí po kolenou, doslova.

Modernizovaný pohádkový příběh byl uveden v roce 2000 a stal se obřím hitem. O šest let později vznikl americký remake s Americou Ferrerou v hlavní roli, v roce 2008 si svoji verzi natočili také v Polsku. I u nás se Betty dočkala pozitivních diváckých ohlasů, a tak rovněž v roce 2008 televize Prima uvedla seriál Ošklivka Katka s Kateřinou Janečkovou v hlavní roli, který je další v řadě předělávek.

A co dnes dělá představitelka Betty, herečka Ana María Orozco? Po propadáku, kterým se stalo seriálové pokračování Ošklivka Betty II: Ecomoda, z televizních obrazovek zmizela a jen občas se zase objevila v epizodní roličce. Větší part získala až v roce 2020, kdy hrála v oceňovaném jedenáctidílném krimi thrilleru Ztracená.

Pokračování 5 / 5

Manuela (Grecia Colmenares)

V našem seznamu je sice poslední, ve skutečnosti byla ale v lecčem premiérová: italsko-argentinská telenovela Manuela vznikla v roce 1991, u nás ji TV Prima začala vysílat o dva roky později jako vůbec první telenovelu uvedenou v české televizi. Příběh inspirovaný známým románem Mrtvá a živá anglické spisovatelky Daphne du Maurier se točí kolem dvou nevlastních sester, Manuely a Isabely (Grecia Colmenares), a jejich osudového muže Fernanda (Jorge Martínez). Isabela je žena Fernanda, po nehodě je ovšem prohlášena za mrtvou. Fernando se po čase ožení s mladší Manuelou, která se sestře velmi podobá. Jenže: Isabela ve skutečnosti žije, má ale zohavenou tvář a skrývá se před světem. Na Manuelu šíleně žárlí, proto se rozhodne ji zničit.

Drama plné zvratů o 228 dílech si podmanilo tuzemské divačky, a otevřelo tak dveře devadesátkové posedlosti telenovelami.

Manuela chodila, aby ostatní telenovelové hrdinky mohly běhat.
Manuela chodila, aby ostatní telenovelové hrdinky mohly běhat. | Zdroj: Crustel S.A.

Co dnes dělá představitelka titulní dvojrole? Je z ní samozřejmě televizní legenda a oblíbená celebrita, která se pravidelně objevuje v nejrůznějších pořadech a reality shows. Samotnému herectví se už ale příliš nevěnuje. Dvakrát se rozvedla a má dospělého syna.