Jak začít běhat?

Jak začít běhat? Zdroj: iStock.com

Návod (nejen) pro líné holky: Jak začít běhat a vydržet u toho?

Pro někoho je běh nenáviděná aktivita ze školních hřišť. Přesto je populární a věnuje se mu hodně z nás. Proč? Nepotřebujete nic, jen dobré boty a chuť.

A právě ta chuť je asi u mnohých potíž. Ne, nebudu vás přemlouvat, ať to nevzdáváte, protože musíte chtít sama. Pokud ne, vyberte si jiný pohyb, který vás bude bavit. To je mnohem důležitější než efekt, jaký daný sport má. A že běh umí člověka dostat rychle do kondice a pomáhá hubnout? To asi víte… Pro ty, které to s ním tedy chtějí zkusit, mám několik doporučení. Připravila jsem je s naší úspěšnou běžkyní Danou Pernicovou. 

TIP NA VIDEO: Jak se správně protáhnout před během?

Video placeholde

Jak začít hned a neskončit ?

 „Vhodnou dobou, kdy začít s běháním, je právě jaro, tedy období, ve kterém se vám bude chtít trávit venku více času a být přitom aktivní. Samozřejmostí je také váš dobrý zdravotní stav a mít na běhání čas a náladu. Rozhodně byste se do toho neměla nutit jenom proto, že běhá váš kolega z práce a vy chcete také udělat dobrý dojem. Konkrétní náplň tréninku vždy závisí na vaší kondici, věku, zdraví a na tom, zda za sebou máte již nějakou sportovní minulost,“ říká běžkyně.

Nejdřív svižně choďte 

Začít běhat s větší nadváhou rozhodně nedoporučuji, tam je opravdu lepší dát si svižnější chůzi nebo si vybrat jinou, vhodnější aerobní aktivitu. Je také důležité nesrovnávat se s ostatními, ale pouze sama se sebou a najít si v tréninku pravidelnost a střídmost, tedy nespěchat na sebe, pro začátek volit menší kilometráž a volnější tempo. Často se stane, že začínající běžci do toho skočí příliš rychle a stejně tak rychle jim „dojde dech“. Pokud si sama nejste jistá, jak začít či jestli vaše běžecká technika je správná, je vhodné obrátit se na kvalitního běžeckého trenéra, který vám v začátku může hodně pomoci. 

Kde a s kým běhat ?

Pokud si můžete vybrat, jestli běhat v terénu nebo na silnici, šetrnější volbou pro vaše klouby bude běhat po měkkém, v parku, v lese, ale i běhání ve městě má rozhodně něco do sebe. A s kým běhat? Je fajn mít k sobě parťačku v podobné formě, jakou máte vy, nebo si vyberte běžeckou skupinu ve vašem městě. Třeba v Praze je jich řada, a jelikož sama působím jako trenérka v běžecké komunitě adidas Runners Prague, je zřejmé, kam vás tím chci nasměrovat…

Proč vůbec běhat ?

Důvodů, proč pravidelně běhat, není málo. Na jedné straně si zlepšíte fyzickou kondici, posílíte kardiovaskulární systém, pohybový aparát a zpevníte se (při běhání je vhodné věnovat se i kompenzačnímu a posilovacímu cvičení), na straně druhé si zvýšíte imunitu, vyběháte stres či napětí a zaplaví vás ta dokonalá vlna endorfinů a radosti. Anebo si splníte sen a třeba se proběháte až na stupně vítězů. 

Rady pro líné holky

Naplánujte si tréninky na konkrétní dny v týdnu, domluvte se s kamarádkou, přijďte do běžecké skupiny a zapište si ji pevně do diáře, protože z toho už se vycouvat nedá. A pak také dobře funguje systém odměňování. Jaký zvolíte, je jen na vás!

Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 4/20.

Doporučujeme

Načíst další články