Máte chuť vycestovat sama? Směle do toho – ale dobře se připravte!

Máte chuť vycestovat sama? Směle do toho – ale dobře se připravte! Zdroj: iStock.com

Cestuju sama a mám se skvěle: Rady a tipy, jak si užít dovolenou pro jednoho

Užiju si to? Nebude mi smutno? Zvládnu to? A je to vůbec bezpečné? Odpovídáme na nejčastější otázky, které přijdou na mysl každé ženě, když se rozhodne vyrazit na cesty sólo.

Máte chuť nechat všechny ostatní doma a vyrazit na vlastní pěst do světa nebo třeba jen do jiného města? Než se rozhodnete, kam vaše cesty povedou, je dobré podívat se i na praktickou stránku věci dovolené pro jednoho a trochu se na tento odvážný krok připravit. 

Co je třeba udělat před odjezdem

Informujte své přátele nebo příbuzné o přesném itineráři své cesty. Pokud žádný plán nemáte a budete se rozhodovat ze dne na den, vyberte si někoho blízkého, s kým budete pravidelně v kontaktu, nebo ho budete alespoň informovat o svých krocích. Psaní blogu a sdílení na sociálních sítích může mít i tuto praktickou stránku – ujistíte se, že o vás vždycky někdo ví. Zaregistrujte se na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, respektive na webu systému Drozd (Dobrovolná registrace občanů při zahraniční dovolené).

TIP NA VIDEO: Chcete inspiraci, kam vyrazit? Co třeba Vietnam?

Video placeholde

Mějte oči na stopkách

Pravděpodobně se vydáváte do bezpečné země, ale co si budeme nalhávat, samotná žena je vždycky snadný cíl. Proto ani navzdory pozitivním statistikám nezapomeňte být obezřetná. Snažte se necestovat v noci, na méně bezpečná místa choďte s ověřeným průvodcem. V zemích s rozdílnou kulturou se raději příliš nedružte s cizími muži – běžná evropská gesta včetně obyčejného úsměvu si mohou vykládat úplně jinak. Dívejte se kolem sebe mnohem víc než obvykle, a pokud se vám nebude něco zdát, věnujte tomu pozornost a prověřujte. Před rezervací ubytování si vždy přečtěte recenze. 

Jak se vyhnout panice

Je naprosto přirozené, že vás někde na vašem single výletě přepadne úzkost z toho, že to nedáte, že jste se ztratila, že chcete okamžitě domů. Je dobré vědět, že v takových chvílích ovládají naši mysl emoce a logika jde stranou. Zkuste proto zmáčknout pomyslné tlačítko „pauza“, a než se panika rozjede naplno, zapřemýšlejte o reálných možnostech řešení. Pomáhá také jednoduše zavřít oči a párkrát se zhluboka nadechnout, napočítat do sedmi a vydechnout, zatímco počítáte do pěti. Pak pravděpodobně zjistíte, že není důvod se něčeho obávat, nebo alespoň jasně uvidíte, co je třeba ve vaší situaci udělat. Pomáhá také postarat se o své tělesné pocity – najíst se a napít, svléknout pár vrstev, když je vám horko, nebo se naopak přiobléct, pokud je zima. 

Naučte se užít si to

Tolik času jen sama pro sebe jste pravděpodobně ještě nikdy neměla. Nebraňte se tomu. Nezaměstnávejte mysl nějakými vjemy a zážitky za každou cenu, jen abyste měla jistotu, že se určitě nebudete nudit. Věnujte si možnost být sama sebou, naslouchat svým myšlenkám i tužbám. Jestli si nic z toho nedokážete představit, je fajn ještě předtím, než vyrazíte na týden či měsíc, vyrazit třeba jen na pár hodin na túru do hor. Dáte si tak malou ochutnávku toho, co vás čeká, a pravděpodobně cestou domů okamžitě zatoužíte po dalším chodu. 

Celý článek vyšel v květnovém vydání časopisu Dieta. Aktuální číslo koupíte v on-line trafice iKiosek.cz. Doprava je zdarma!

Časopis Dieta 08/22.
Časopis Dieta 08/22. | Zdroj: Ivy E. Morwen