Jak si užít letní dovolenou naplno, a zároveň nemít výčitky z porušení pravidel zdravého životního stylu?

Jak si užít letní dovolenou naplno, a zároveň nemít výčitky z porušení pravidel zdravého životního stylu? Zdroj: iStock.com

Buď fit s Dietou: Dovolte si dovolenou! I sexy tělo si zaslouží relax a zábavu

Znáte to, chystáte se na dovolenou, nejlépe s all inclusive, ale zrovna jste najeli na redukci nebo si chcete hlídat kalorický příjem. Zkrátka z jakéhokoli důvodu se vám úplně uvolněný režim nehodí. Existuje nějaký kompromis?

Hlavním cílem redukce hmotnosti je dosáhnout energetického deficitu, tedy spalovat o něco více energie, než přijmeme, a současně pokrýt požadavky našeho organismu, zejména na množství bílkovin, mikroživin a dalších esenciálních látek. Proto jsou velmi účinné postupy na bázi LED (low energy diet), kdy je na určitou dobu kalorický příjem snížen. Na dovolené s all inclusive samozřejmě nastává problém s přehledem, kolik kcal v jídlech za den přijmete. Nejjednodušší je vzít si některé oblíbené produkty s sebou, hlavně proto, že už znáte jejich energetický obsah.

Jak naplánovat super dovolenou?

Dovolená se nevylučuje se zdravým životním stylem. Nemusíme být ve všem úplně striktní, na druhou stranu nám právě připravené jídlo v hotelu dává možnost výběru a šetří náš čas, který můžeme věnovat nějaké aktivitě. Jak tedy uspořádat letní dovolenou, abychom ze všeho vyšli jako vítězové?

1. Chytrý výběr destinace

Zkuste si už dopředu rozmyslet, kam pojedete, co tam můžete dělat za pohybovou aktivitu a jak se stravovat. Pobyt u moře nemusí být jen opalování na pláži, můžete zkusit nejen plavání, ale i šnorchlování nebo potápění. Snad v každé letní destinaci je možnost denně sportovat klidně 2–3 hodiny a přitom se dobře bavit. Pokud plánujete poznávací dovolenou, pěší túry vás patrně neminou. A co třeba dovolená na kole?

2. Jídlo na dovolené

Pamatujte si, že špatnou stravu nepřesportujete – i když budete na dovolené trávit denně několik hodin pohybem, je nutné řešit i to, co jíte. Pokud se hmotnost snažíte jen udržet, postačí se trochu hlídat a nepodlehnout největším lákadlům. Snažte se v každém jídle doplnit dostatečné množství bílkovin. Mohou to být vajíčka, maso, ryby, mléčné produkty a další. Nepřehánějte to s přílohami, jezte dostatek zeleniny a využijte toho, že vám pestrý a čerstvý salát připraví někdo jiný. Pokud si chcete dopřát nějakou sladkost, volte porce s rozumem. Menší kousek lokální speciality k odpolední kávě neublíží. Pokud si však nejste jisti, vždy je možné zvolit raději váš oblíbený a ověřený produkt z domova, který znáte. 

Na dovolené mějte vždy po ruce něco dobrého a výživově hodnotného.
Na dovolené mějte vždy po ruce něco dobrého a výživově hodnotného. | Zdroj: The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan

Na poznávacích dovolených představují „hotové“ produkty velkou výhodu. Mít připravené jídlo, které jste schopni sníst třeba i na horách bez složité přípravy, může být velmi užitečné. Vyzkoušet můžete například produkty programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan, které obsahují živiny potřebné pro vaše tělo a zároveň vám hlídají kalorie. Navíc jsou tyto produkty často lehké a připravené v jednotlivých porcích.

Zdravé snacky sbalené na cesty vám během prázdnin pomohou udržet se ve zdravém režimu.
Zdravé snacky sbalené na cesty vám během prázdnin pomohou udržet se ve zdravém režimu. | Zdroj: The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan

3. Pozor na alkohol

Alkoholické nápoje a zdravý životní styl se moc rádi nemají. Pokud hubnete, je nejlepší se nějaký čas obejít bez skleničky. V rámci udržení hmotnosti platí opět zásada střídmosti a vhodného výběru – suchá vína, prosecco, vinný střik, případně pivo se sníženým obsahem sacharidů (určené pro diabetiky). Myslete na další den, protože lépe se sportuje s čistou hlavou.

Extra tip!

Pokud si nevíte s hubnutím či udržením váhy rady, kontaktujte výživové poradce programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan, kteří vám na míru připraví výživový plán a naučí vás, jak se správně stravovat nejen na dovolené, ale také v každodenním životě, tak abyste dosáhli své vysněné váhy a udrželi si ji.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan

Více tipů pro zdravý životní styl najdete v časopise Dieta. Aktuální číslo je k dostání v naší on-line trafice iKiosek.cz.

Časopis Dieta 08/22.
Časopis Dieta 08/22. | Zdroj: Ivy E. Morwen