Video placeholde

Ženy v Saúdské Arábii mají víc volnosti, než si myslíme, říká Teissing z Creative Docku

Během své kariéry založila dva fungující byznysy a od začátku roku 2023 působí na pozici CEO ve společnosti Creative Dock, která firmám pomáhá najít novou hodnotu v digitální době. Gabriela Teissing má zkušenosti z nadnárodních korporátů i z vlastního podnikání a v současné době se mimo jiné zaměřuje na rozvoj byznysu na Blízkém východě. V novém dílu pořadu Byzy ženy se rozpovídala o tom, jaké to je, řídit v krizi firmu s obratem půl miliardy, proč se při podnikání člověk většinu času cítí sám, i o tom, jak je to s pracovními možnostmi žen v Saúdské Arábii.

V podnikání je člověk sám. Máte velkou zodpovědnost, máte v tom vlastní peníze, musíte se postarat o to, aby firma vydělala, abyste měli na vlastní živobytí, a hlavně musíte zajistit živobytí těm, které zaměstnáváte. Máte velkou zodpovědnost,“ říká GabrielaTeissing, nová CEO ve společnosti Creative Dock, zaměřující se na podporu již fungujících firem v době digitalizace. „Podnikání je stres, ale zároveň v něm máte velkou svobodu.“

Teissing založila svou první firmu v době, kdy měla malého syna. Jelikož ji vždy bavil sport, vybudovala eventovou společnost, která se orientovala na pořádání sportovních akcí. Firmu postupně proměnila na fungující agenturu s padesáti zaměstnanci. „Agentura je dobrá v tom, že na založení nemusíte mít spoustu peněz. Potřebujete jen sami sebe, velké odhodlání a pár dobrých lidí kolem sebe,“ komentuje v rozhovoru pro Byzy ženy Teissing, která ovšem po nějaké době svou agenturu zavřela a nechala se zaměstnat.

Její podnikatelské záměry tím ale neskončily. Po několika letech se přece jen k vlastnímu byznysu vrátila – tentokrát po nabrání zkušeností z nadnárodního reklamního prostředí, v němž v mezidobí působila, založila vlastní postprodukční studio vizuálních efektů. „Ve velkých firmách mě bavilo, že tam byla spousta zajímavých lidí, bylo to inspirativní prostředí. Líbilo se mi, že na nic nejste sama. V podnikání jste to naopak vy, kdo posouvá věci dál. Ve firmě vás zase posouvají ostatní,“ dodává Teissing.

V současné době Gabriela Teissing působí ve společnosti Creative Dock. Nejprve pracovala na pozici provozní ředitelky, od začátku roku zastává pozici CEO. „Není to pro mě zas až tak velká změna. Firmu mám ráda, neboť má obrovský potenciál pomáhat ostatním firmám žít v digitálním světě,“ říká Teissing s tím, že Creative Dock dnes působí i na mezinárodním poli – má pobočku například v Berlíně, Curychu nebo v saúdskoarabském Rijádu, na nějž teď z pozice generální ředitelky upírá zrak.

 „Je to zcela jiná kultura, vzájemně se zatím objevujeme,“ říká k působení na Blízkém východě. „Když jsem tam poprvé jela, byla jsem plná předsudků. Všichni máme na tuto zemi vlastní názor. Hodně se to tam ale uvolňuje. Vše se otevírá, investuje se a vzniká tu spousta věcí,“ vysvětluje situaci Gabriela Teissing s tím, že na rijádské pobočce Creative Docku se obzvlášť zaměřuje na zaměstnávání žen.

Ženy tam mohou normálně pracovat a celkově se chovat mnohem svobodněji než dřív. Pro fungování v Saúdské Arábii jsme si například nechali udělat kulturní školení, kde nám bylo řečeno, že když se k nám bude někdo na ulici chovat nepatřičně, tak mám mlčet a nic nedělat. A jedna z místních žen mi řekla, že se mám naopak otočit a říct ‚Co si to ke mně dovoluješ?‘,“ vzpomíná na – dle svých slov – vtipnou situaci Teissing a stírá tak předsudky, které vůči ženám v arabských zemích panují.

Nový díl Byzy žen s Gabrielou Teissing si můžete poslechnout také na Spotify.

CODEX_SPOTIFY_PODCAST