Video placeholde

Panel vrací úder. Projekt Archwars ukazuje, jak žijeme

Pod hlavičkou Archwars vznikl projekt Encyklopedie sídlišť, který ukazuje, kde a jak žijeme a proč je to u nás tak hnusné. 

Možná znáte tajemného muže v kápi, architektonického padoucha Arch Vadera (komiksovější souputník Adama Gebriana), který stojí na straně dobra, zdravého rozumu a vkusu podloženého odborným vzděláním.

Není jenom nějaký anonymní internetový hejter z diskusí. Ví, o čem mluví, používá neprůstřelné argumenty, a naštěstí pro nás, architektonické amatéry, pracuje se spoustou obrázků.

Styl jeho humoru možná nesedne každému. Pokud ale skousnete svérázný projev, vyjeví se celé spektrum informací a myšlenek, které zásadně rozšiřují povědomí o světě architektury kolem nás.

Tolik legenda, která se za několik let stihla kolem Arch Vadera a jeho videí na YouTube či na FB stránce Archwars vytvořit.

Teď ji posouvá na další level masivní elektronickou publikací Encyklopedie sídlišť, ve které vysvětluje, co tenhle fenomén obnáší. Je to asi nikdy nekončící boj se živlem horším, než je příroda – lidskou (ne)kreativitou.

Video placeholde

Kilometrové paneláky, tvary nahňácané bez ohledu na obyvatele, okolí nebo logiku, ale hodně často i místa, z nichž je cítit, že si architekti dali práci a neobkreslili jenom krabici od mléka.

Encyklopedie sídlišť se na ploše tisíce stran mnohdy nepokrytě vysmívá panelákům, protože Arch Vader to jinak než kriticky a cynicky neumí, i kdyby třeba chválil. Ale přes všechna ostrá slova je v tom cítit respekt k popisovaným objektům a vášeň, bez které by se tři a půl roku trvající práce na knize neobešla. A možná stejně dlouho se dá i číst, protože fotky posbírané z celého světa se jen tak neokoukají.

„Jo, bydlím na sídlišti. A stále tu bydlím ze setrvačnosti, nelíbí se mi to tam. Chtěl bych byt někde v Holešovicích nebo Vysočanech, ale je třeba si ještě máknout, abych na to měl,“ vysvětluje pro ForMena Arch Vader, proč ještě bydlí na sídlišti.

Článek připravil časopis ForMEN.