Design je pro mne funkční socha v prostoru

Design je pro mne funkční socha v prostoru Zdroj: Moje Psychologie

Lucie Koldová: design jako funkční socha v prostoru

„Nejlepší inspirací pro mne je, když nic vymýšlet nemusím,“ říká designérka Lucie Koldová, návrhářka osvětlení i nábytku. V roce 2013 se stala absolutním vítězem soutěže Czech Grand Design. Působí jako kreativní ředitelka značky Brokis. 

K designu mě přivedla zvědavost

Vůbec nic jsem o něm nevěděla, ale moc mě přitahoval. Věnovala jsem se výtvarným oborům, jako je grafika, malba, kresba. A design mi přišel jako umělecká disciplína, ve které musíte mít nápad, umět zvládat kresbu a zároveň mít schopnost zhmotnit vše do sochy či prototypu.

Zásadní milníky v profesním životě

Zatím byly tři. Poprvé, když jsem se dostala na UMPRUM. Druhý, když jsem odešla pracovat do Paříže. Ze školy jsem rovnou skočila do světa a musela jsem se rychle zorientovat. Další zásadní moment byl, když jsem začala spolupracovat se značkou Brokis, které se začalo hodně dařit. Tady jsem si poprvé zažila, jaké to je, když něco vymyslíte a zafunguje to i v reálném světě.

Co stojí za úspěchem v zahraničí

Pro úspěch v cizině bylo rozhodující, že jsem měla víru v to, že moje práce má smysl a vím, kam směřuji. Kdybych ji neměla, tak by mi do cesty nepřišli ti správní lidé, kteří mi pomohli jít dál.

Jak je důležitý talent

Pro práci designéra je talent důležitý stejně jako úsilí a píle. Vyvyšovat talent nad ostatní nejde. Spousta skvělých talentů sedí doma za zavřenými dveřmi a nic nedělá, protože jim chybí houževnatost. Na druhou stranu, když máte jenom píli a jde to na sílu, tak tomu zase chybí šmrnc.

Na tvorbě mám ráda začátky a konce

Na své práci úplně zbožňuji začátek, když mám myšlenku, pro niž se nadchnu, ale ještě to není v procesu, kdy se objevují problémy. Vidím jen to základní, intuitivně cítím, že by z toho mohlo něco být.

Na druhou stranu mám ráda, když se po dlouhých bojích a vývoji věc chýlí ke konci a můžu se s ní trochu mazlit a představovat si, jakou cestu jsme spolu ušly.

Nejlepší inspirací je štěstí

Nejlepší inspirací je, když nic vymýšlet nemusím, když jsem šťastná a netlačím na to. Pak to prostě přijde, ani nevím jak. Funguje také, když jsem ve vnitřní harmonii a spokojená. Pak stačí jen drobný signál a něco vás napadne.

V čem mi pomáhá mateřství

V kombinaci mateřství a práce se projevuje moje houževnatost a vůle. Vidím, že energie je dobře vynaložená, a vrací se mi to v pocitu vnitřní spokojenosti.

Získala jsem nový přístup k životu i k práci. Energii teď musím dělit a lépe odlišit podstatné od nepodstatného. A to je v práci hodně důležité.

Rozhovor připravil časopis Moje psychologie.