.

. Zdroj: internal

Koupelna snů? Nechte se inspirovat!

Spojení moderních materiálů s dokonalým designem a vynalézavostí proměnilo od základu tradiční podobu koupelny. Běžnou sanitu povýšilo na umělecké dílo a neváhá ji vystavit ani v miniaturní koupelně. 

Sterilní funkčnosti koupelen už nějaký čas zvoní hrana. Přednost mají vtip, kreativita a řešení založená na momentu překvapení. Vany a umyvadla se jako mávnutím kouzelného proutku mění v extravagantní sochy, dekorace a doplňky jsou masivní, tvary barokně rozmáchlé a rozměry přerostlé. Ačkoli bývá koupelna spolu s toaletou vůbec nejmenší místností, rozhodně už není nejjednodušší.

Velkorysý design totiž skvěle funguje i na minimálním prostoru. Stačí chytře využít možnosti, které nabízí

Pokračování 2 / 6

Než začnete …

Bez ohledu na to, jak velkou máte koupelnu, udělejte si jasno v tom, jak ji chcete zařídit. Dostatek inspirace, zajímavé tipy na sanitu a užitečné vybavení najdete v magazínech, na internetu i v koupelnových showroomech.

Z toho, co vás nejvíce osloví, si zkuste formou koláže poskládat koupelnu. Získáte tak mnohem lepší představu o tom, jak jednotlivé kousky fungují dohromady. Pokud si nejste výsledkem jistí, zeptejte se interiérového designéra nebo si nechte poradit v koupelnovém studiu.

Malá výměra koupelny neznamená, že se musíte vzdát solitérů. Celý trik spočívá v tom, nesnažit se vměstnat na malý prostor volně stojící vanu, solitérní umyvadlo a stylovou sprchu. Vyberte si jeden prvek a přizpůsobte mu celkové řešení.

Pokud neholdujete horké lázni a nemáte malé děti, můžete tradiční koupelnu proměnit ve stylový prostor se sprchou.

Pokračování 3 / 6

Při výběru vybavení a sanity berte ohled na rozměry a funkci. Mají totiž výrazný vliv na to, co si můžete dovolit. Některé prostory zkrátka nejsou schopné pojmout solitérní vanu. Výsledný dojem z koupelny má být sice luxusní, ale nesmí jí ubrat na funkčnosti.

Pokud potřebujete opticky nafouknout malou místnost, snažte se, aby bylo vidět co možná nejvíce podlahové krytiny. V praxi to znamená postavit solitérní vanu na dvojici soklů nebo apartní nožky.

V případě, že nechcete utrácet za zbytečnosti, udělejte si přehled o tom, do čeho se vám vyplatí investovat a kde můžete naopak ušetřit. Například zrcadlo ve starobylém rámu vypadá na malém prostoru mnohem lépe než moderní zrcadlová skříňka. Pokud vám jedno zrcadlo nestačí, pověste na stěnu hned několik různých kusů.

Pokračování 4 / 6

Která je ta pravá?

Na trhu jsou k dostání solitérní vany a umyvadla různých tvarů a velikostí. Pokud se nechcete při výběru zbláznit, rozhodněte se, v jakém stylu koupelnu pojmete.

Zatímco v moderní lázni oceníte jednoduchý geometrický tvar a hladký povrch, vintage kousek na zdobných nožkách dodá šmrnc klasické koupelně. Coby kontrastní prvek si můžete retro vanu dopřát i v současně pojatém interiéru. Vanám v retrostylu přejí i moderní materiály. Umožňují precizní práci s detaily, takže si například vanu ve viktoriánském stylu můžete užívat, aniž byste museli slevit z kvality provedení.

Nejlepším způsobem, jak vanu otestovat, je vlézt dovnitř. Měla by být nejen dostatečně dlouhá a hluboká, ale také komfortní při sedu a vleže. Mimochodem, pozor na vany japonské provenience. Mají poněkud nezvyklý tvar a je nutné osobně vyzkoušet, zda vám bude vyhovovat. Pozor na levné alternativy a nekvalitní povrchové úpravy. Možná byste ušetřili při nákupu, ale dlouho byste radost z pěkné vany neměli.

U modelů z nižších řad je často problémem méně kvalitní smaltování. Snadno se poškrábe, oloupe či jinak poškodí. Další nepříjemnou chybou při nákupu je příliš výrazná barva, případně povrchová úprava. Snažte se vybírat spíše neutrální a nadčasové kusy.

Pokračování 5 / 6

Pokud nemáte v koupelně dostatek místa, netrvejte zbytečně na solitérní vaně. Volně stojící sanita, zejména pak vany, prostor hygienického zázemí opticky zmenšuje. Nezapomeňte také na to, že i volně stojící vanu je třeba napojit na odpadní potrubí, aby měla voda kam odtékat. Velkou pozornost si zaslouží nejen výběr samotné sanity, ale také baterie.

Jednoduché kousky bez ozdob padnou jako ulité k minimalistické moderně, členité baterie evokující starodávné telefonní sluchátko vypadají úžasně na retro vaně.

Pokud hodláte vanu situovat do středu místnosti, můžete ji doplnit vysokou baterií vedoucí ze země. Je mnohem vhodnější a vypadá stylově.

Pokračování 6 / 6

Stylová revoluce:

1. Dokonalý pár tvoří bílé oblé umyvadlo a stolek, případně podstavec vyrobený ze dřeva. Nadčasovost a přírodu vnesou do koupelny také dřevěné vany a umyvadla.

2. Zatímco rovné linie sanity v koupelně provokují, zaoblené křivky prostor zklidňují a zútulňují. Zajímavý výsledek přinese i kombinace. Doslova tvarovou divočinu si můžete užívat díky sanitě vyrobené z hi-tech materiálů.

3. Nepodceňujte výběr baterie. Bez odpovídajících doplňků designové solitéry nevyniknou.

4. Líbí se vám ovál, kruh, obdélník, zcela atypický tvar, nebo chcete vanu na míru prostoru? Nechte si ji vyrobit na zakázku třeba z litého mramoru nebo corianu. K dokonalému tvaru získáte jako bonus možnost barevného tónování.

5. Toužíte po sanitě, co se neokouká? Dobrou volbou jsou umyvadla a vany vyrobené z kamene.

6. Solitérní vana vypadá úchvatně ve volném prostoru. Postavit ji však můžete také ke stěně, čelem ke zdi nebo zavěsit mezi stěny.

7. Designové vany můžete postavit bez obav i na exponovaná místa. Tam, kde by tradiční sanita působila rušivě, solitéry fungují jako šperk.

8. Volně stojící vana nebo umyvadlo nemusí zdobit pouze luxusní koupelnu. Po vzoru hotelového pojetí interiéru, které přeje ensuite, se stávají stále častěji také přirozenou součástí ložnice a někdy i otevřené společenské zóny. Ocení je především bezdětné páry a nezadaní manažeři.

9. Působivé kousky designu nenajdete jen mezi vanami volně stojícími v prostoru. Velmi originální prvek do koupelny vnesou také solitérní a designová umyvadla. Favorita si můžete vybrat nejen z celé řady různých tvarů a velikostí, ale i barev a povrchových úprav. Rozhodující roli má materiál, ze kterého je umyvadlo vyrobeno. Současné trendy přejí kouskům ze skla, kamene, dřeva, kovu i snadno tvarovatelného umělého kamene.