V Gaudího prvotině vznikne muzeum

V Gaudího prvotině vznikne muzeum Zdroj: Instagram / Casa Vicens

Barcelona bude mít konečně Gaudího muzeum

Otec katalánského modernismu, Antoni Gaudí, bude mít konečně vlastní muzeum v Barceloně. Sídlit má v nově zrekonstruované Casa Vicens. Unikátní stvaba byla vůbec první Gaudího zakázkou. 

Budova s fasádou, kterou zdobí pestrobarevná mozaika, florální motivy a sošky, je považována za jeden z prvních příkladů architektury Art Nouveau. Jde o první zakázku, kterou Gaudí získal. Architektovi pomohla nastartovat slibnou kariéru a zároveň otevřela zcela novou éru v moderní architektuře.

Casa Vicens je v současnosti pro veřejnost uzavřena. Od roku 2015 prochází rozsáhlou rekonstrukcí. První návštěvníci si budou moci unikátní stavbu a muzejní expozice prohlédnout už v druhé polovině letošního roku.

Když se na Gaudího odbrátil majitel továrny na cihly a dlaždice Manuel Vicens i Montaner s přáním, aby pro něho navrhl nový dům, bylo umělci pouhých 31 let. Stavba začala v roce 1883 a trvala pouhé dva roky.

Gaudího první stavba Casa Vicens
Gaudího první stavba Casa Vicens | Zdroj: Instagram / Casa Vicens

Casa Vicens se nachází v sousedství Gràcia a původně neležela na území Barcelony. Továrníkovi sloužila jako letní venkovské sídlo. To je také důvod, proč nenavazuje na hustou okolní zástavbu, ale stojí osamoceně.

Volně stojící budova je názornou ukázkou inovativního přístupu s jakým Gaudí pracoval s hispánsko-arabskými vzory a motivy.

Nejde jen o zářivé barvy, použití cihel, dlaždiček a kovu, ale také kombinaci obrazů a skulptur v exteriéru i interiéru stavby. Vše dohromady se později stalo poznávacím znamením pro Gaudího dílo.

Rozsáhá oprava se dotkla i interiéru
Rozsáhá oprava se dotkla i interiéru | Zdroj: Instagram / Casa Vicens

Po smrti majitele Vicense i Montanera v roce 1895, stavba prošla několika stavebními úpravami. Nejvýraznější změnou bylo rozšíření budovy v roce 1920, které schválil sám Gaudí. Svému účelu – tedy jako privátní sídlo – sloužila až do roku 2014.

Více na instagramovém profilu Casa Vicens.

Líbí se vám Gaudího stavby? Podívejte se, jak by jednou mohl vypadat dokončený slavný chrám Sagrada Familia.

Video placeholde