...

... Zdroj: iStock.com

Jak (ne)běhat na běžeckém pásu? Rozbijte stereotyp a spalujte více

Zatímco jedni nedají dopustit na běh v přírodě a běžecké tenisky obouvají i v těch největších plískanicích, druzí se s nastupujícím podzimem přesouvají do vyhřátého fitka na běžecký pás, ze kterého slezou až na jaře. Jaký je mezi běhy rozdíl? A jak spálit více kalorií?

Běh je jeden z nejznámějších způsobů pohybu, který si můžeme dopřát. Jenže ne všichni chtějí trénovat svoji vůli a morál v extrémním počasí. V takovém případě přichází na řadu běžecký pás. Jaké má tato alternativa běžného tréninku plusy a mínusy?

TIP NA VIDEO: Co si dát k jídlu po tréninku? Záleží na fyzické aktivitě

Výhody

Nezastihne vás špatné počasí a bát se nemusíte ani tmy. Ve stabilním prostředí posilovny můžete běžet libovolně dlouho v kteroukoli denní dobu a přestávky si dávkovat dle svých sil. Kromě toho, že se i v zimě proběhnete v kraťasech a tílku, se na běžeckém přístroji výborně piluje psychická odolnost. Kilometry totiž na místě ubíhají mnohem pomaleji. Zaměstnat mysl můžete svým oblíbeným filmem, anebo sledováním údajů na displeji před vámi, díky němuž máte o cvičení neustálý přehled. Některé pásy nabízejí programy samovolně měnící rychlost a sklon.

Nevýhody

Pohyb na běhátku má ale i své stinné stránky. Běžíte stále po stejném a rovném povrchu, který neposkytuje svalům dostatečnou variabilitu, a tím spalujete méně kalorií. Hrozí také zranění z jednostranného přetížení. Na pásu není možné běžet z kopce. Nejste na čerstvém vzduchu a svaly se okysličují pomaleji. A co víc, po čase to může být pěkná nuda. „Je zde také zcela jiná technika běhu. Podvědomě zkracujeme krok a hlídáme si, abychom nešlápli na přední rantl, protože pás pořád běží. Po dlouhodobějším vnitřním tréninku nám proto běh venku může připadat těžší a máme problém dostat se na stejné tempo,“ upozorňuje běžecká trenérka Hana Urbánková Alfery s tím, že pohyb v přírodě je uvolněnější a v mnoha směrech i prospěšnější.

Hubněte rychleji

Jestli-že na pás přesto nastupujete rádi a vaší vidinou je snadné hubnutí, musíme vás zklamat. Na běhátku totiž tělo spaluje mnohem méně kalorií, než při aktivním běhu v lese nebo v parku. Zvýšit výdej ale můžete střídáním intenzity a délky. Během několika týdnů intervalového tréninku lze údajně spálit až 4 % tělesného tuku. A stejně účinný může být i běh se zátěží, kombinace kardia a silového tréninku či delší běh v pomalejším tempu. Takový trénink sice zabere více času, ale pokud místo obvyklé půl hodiny poběžíte například o 15 minut déle, vaše tělo bude spalovat mnohem rychleji. Ovšem pozor, běhací pás by měl být vaší záchranou pouze v případě, je-li venku zima a tma. V létě vyběhněte raději do ulic a lesů, ať načerpáte energii ze sluníčka.