...

... Zdroj: iStock.com

Běhání v létě: Co na sebe a na co si dát pozor?

Na první pohled to vypadá, že v létě stačí nandat tílko a šortky a může se běžet. Před tréninkem v horkých slunečných dnech byste si ale měli uvědomit následující věci.

Kdy a kudy

V první řadě přemýšlejte o své běžecké trase, a pokud to jde, přizpůsobte ji tak, aby vedla co nejvíce ve stínu. Každý nemá tu možnost běhat v lese, ale alespoň polovina tréninku by měla být mimo přímé slunce. Využijte také každou možnost osvěžení, jako je řeka nebo kohoutek s vodou.

Je také lepší vyběhnout brzy ráno nebo naopak večer, kdy jsou teploty příznivější.

Oblečení

Základní vrstva – běžecké triko – by měla být takzvaně funkční. Měla by tedy dobře odvádět pot a rychle schnout. Funkční trika se vyrábějí z různých materiálů včetně těch přírodních. V létě vám lépe poslouží ta umělá, pokud budete chtít kupovat merino, vyberte nejnižší gramáž.

Při koupi běžeckých šortek si vyzkoušejte, jestli vám dobře sedí a jestli si při běhu o sebe neodíráte stehna. Jestli se necítíte dobře v klasických běžeckých trenkách nebo legínách nad kolena, existuje pro vás slušivá varianta – sportovní sukně. Jsou podobné těm, které nosí tenistky a některé mají i nohavičky proti odírání stehen.

Nezapomeňte na krém

Myslete na to, že v tílku se sice zpotíte méně, pokud ale zvolíte tričko s rukávy, ochrání vám ramena před slunečními paprsky. Stejně poslouží kšiltovka a kvalitní sportovní sluneční brýle s UV faktorem. V každém případě se určitě namažte opalovacím krémem. Stačí klidně UV 15, ten ochrání člověka s nejcitlivější pokožkou dvě a půl hodiny.

Kam s vodou

Nepodceňujte ani pitný režim, nejen při běhu, ale pijte dostatečně po celý den, abyste zabránili dehydrataci. 15–20 minut před běháním vypijte nejméně tři deci vody. Komu se nechce běžet s baťůžkem, takzvaným camel bagem, ten si může pořídit speciální plastovou běžeckou lahev. Po vypití tekutiny se dá srolovat a třeba zastrčit za trenýrky.

Další variantou je lahev s vodou někde odložit, udělat si kratší, třeba dvacetiminutový okruh a hezky se k ní vracet.

Nezapomeňte, že horko vyčerpává, a tak budete více unaveni. Běhejte proto o trochu pomaleji, než jste zvyklí. A pokud se vám zdá vedro na běhání úplně nesnesitelné, můžete zvolit běhání na pásu.