voda

voda Zdroj: iStock

Živá voda z Avène a její blahodárné účinky

Lázeňství má bohatou tradici nejen u nás, ale také ve Francii. Po celé Francii najdete 105 lázeňských středisek zaměřených na léčbu nejrůznějších onemocnění. Ne všechny jsou světově proslulé, přitom stojí za zmínku kvůli své výjimečnosti, protože se v nich mění životy pacientů se závažnými kožními onemocněními. Takové jsou i Termální lázně Avène.

Nenápadné středověké městečko Avène z 12. století s 300 původními obyvateli najdete na jihu Francie, v údolí řeky Orb v samém srdci Národního regionálního přírodního parku Haute Languedoc. Je obklopeno zalesněnými kopci a bujnou vegetací, takže již při příjezdu na Vás dýchne genius loci. Klima je zde velmi příjemné. Jen zhruba 500 m chůze od vesnice se rozprostírá Hydroterapeutické centrum Avène s nedávno renovovaným hotelem, které každoročně přijme 2800 pacientů s kožními onemocněními jako je atopická dermatitida u dětí a dospělých, všechny formy ekzému, lupénka, léčba jizev a následků popálenin a další. Téměř 600 pacientů je mladších 16 let a výjimku netvoří ani 3měsíční miminka.

Účinky pramene Saint Odile, jehož voda má zklidňující účinky a mírní podráždění, byly objeveny již mnohem dříve, a jak už to bývá, úplnou náhodou. Říká se, že v roce 1736 se díky místnímu prameni uzdravil kůň markýze de Rocozel, který trpěl úporným svěděním, ale po několika koupelích a pití vody se zcela vyléčil. Zpráva o jeho vyléčení se rychle rozkřikla a do Avène začali proudit první lázeňští hosté. V roce 1871 zázračná voda z Avène putovala naplněná v lahvích do Ameriky, aby pomohla při léčbě pacientů popálených během velkého požáru v Chicagu.

O 3 roky později pramen získává povolení k využití pro veřejné blaho. Tehdy se v lázních léčilo 500-800 pacientů ročně. Ruiny prvních bazénů určených ke koupeli můžete ještě dnes spatřit před vstupem do nové moderní budovy lázní. V roce 1975 lázně koupil pan Pierre Fabre, zakladatel stejnojmenné francouzské farmaceutické firmy, a možná právě díky němu sláva zázračného pramene přetrvala až do dnes. V roce 1990 byly lázně zrekonstruovány a zároveň vznikly Dermatologické laboratoře Avène, jejichž přípravky pro citlivou pleť s vysokým obsahem termální vody zakoupíte v lékárnách.

Provoz lázní je každoročně od dubna do října a pacienti nejen z Francie přijíždějí na 3týdenní léčebný pobyt. Během něj absolvují až 72 procedur, jako jsou bublinkové nebo hydromasážní koupele, sprchy a jemně rozprašovaná vodní mlha (tzv.vaporizace), lokálně rozprašované sprchy, kapilární sprchy, komprese termální vodou, podvodní masáže, sprcha dásní, rozprašovaná sprcha ústní dutiny, tělové zábaly s použitím zvláčňujícího krému, ošetření obličeje zvláčňujícím krémem, hydrohelioterapie kombinující příznivé účinky vody a UV záření. Součástí ošetření je také pitná kúra.

Pacienti, kteří každoročně do Avène přijíždějí, jsou často svou nemocí traumatizováni i psychicky, protože nejenže nemoc narušuje jejich sebevnímání a sebevědomí, ale také to, jak je vnímá okolí. Ještě složitější to bývá u dětí. V hlavní recepci lázní mají nástěnku s obrázky dětských pacientů, kdy kreslí své pocity před zahájením kúry a po jejím skončení. Tyto obrázky hovořící za vše. Po dobu třítýdenní léčebné kúry jsou pacienti pod dermatologickým dohledem a chodí na pravidelné kontroly účinnosti léčby. Příznivé terapeutické výsledky přetrvávají i během následujících měsíců. Tým lékařů z Avène potvrdil, že kvalita života pacientů s chronickými dermatózami zůstává výrazně lepší ještě šest měsíců po ukončení léčebného pobytu. I po návratu domů pacienti používají přípravky Eau Thermale Avène doporučené dermatologem.