Virtuální modelky pózují v kampani Balmain

Virtuální modelky pózují v kampani Balmain Zdroj: Profimedia.cz

Virtuální modelky jsou hitem Instagramu. Ale potřebujeme je?

Každá doba má své supermodelky. V devadesátkách jsme zbožňovali Cindy, Naomi, Claudii a Kate Moss. Pak přišly Gisele, Adriana Lima a Alessandra Ambrosio a spolu s nimi kult brazilské krásy. Anebo z druhé strany světa dětsky nevinná tvář Natalie Vodianové. Tyto modelky, které byly často objeveny a vytaženy do velkého světa z chudých rodin, v posledních letech vystřídaly dcery z bohatých rodinných klanů: Cara, Kendall, Gigi a Bella. A kdo přijde po nich? Odpověď už se možná rýsuje. 

Módní značka Balmain tento měsíc představila vizál podzimní kampaně Balmain Army, kde vystupují tři modelky: Francouzka Margot, černoška Shudu a Číňanka Zhi. Všechny na sobě mají šaty z kolekce pro podzim a zimu 2018. Shudu Gram jako jediná působí také jako influencerka na Instagramu, kde ji sleduje 145 tisíc lidí včetně Cindy Crawford. Ona sama jich sleduje na čtyři a půl tisíce. Co je na tom zvláštního? Vlastně nic, až na to, že vlastně vůbec neexistuje.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

MARGOT + ZHI The new virtual troops reflect the same beautiful diverse mix, strong confidence and eagerness to explore new worlds. Anyone and everyone is always welcome to join the #BALMAINARMY. Discover more through the link in bio. In collaboration with #CameronJamesWilson @shudu.gram 3D garments by @itsclo3d #BALMAINPF18 #BALMAINBBOX

Příspěvek sdílený BALMAIN (@balmain),Srp 30, 2018 v 5:12 PDT

Shudu a spol. jsou pouze virtuálním výtvorem britského fotografa Camerona-Jamese Wilsona. Celý nápad, na jehož konci jsou virtuální modelky pózující v kampani pro Balmain, se přitom zrodil z nedostatku inspirace. „Asi před čtyřmi lety jsem se ocitl na životní křižovatce. Fotografování jsem se věnoval už deset let a najednou jsem cítil prázdnotu a zatoužil jsem po něčem úplně novém,“ prozradil Wilson magazínu Glamour.

Fotograf, který vždycky zbožňoval panenky Barbie, v té době sledoval na Youtube tutoriály o tom, jak se tyto panenky dají předělat, aby vypadaly moderněji a skutečněji. Sám jich několik koupil, ale jejich přetváření mu moc nešlo. Nicméně jedna z nich, černošská princezna, ho fascinovala nejvíc, takže na jejím základě začal tvořit prvního virtuálního avatara Shudu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Flamingo 👛🎀🌸👄 . By @cjw.photo . . #3dart

Příspěvek sdílený Shudu (@shudu.gram),Říj 14, 2017 v 11:12 PDT

Pak už šly věci ráz na ráz. Wilson se pochlubil na facebooku, někdo z jeho blízkých foto Shudu sdílel na Instagramu a všichni se začali ptát, kdo je ta nádherná dívka –dokonce i Naomi Campbell, Alicia Keys nebo Tyra Banks věřily, že jde o skutečnou, byť nadpozemsky krásnou ženu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Sometimes rare beauty leaves us speechless. 📸@cjw.photo

Příspěvek sdílený Tyra Banks (@tyrabanks),Dub 26, 2017 v 7:08 PDT

Shudu, ač pouze virtuální, se záhy stala hitem Instagramu a dnes za sebou má i první velkou módní kampaň. A ačkoli její kolegyně Margot a Zhi zatím Instagram nemají, je jasné, že u jedné to nezůstane. Třeba devatenáctiletá influencerka Lil Miquela, kterou sleduje skoro jeden a půl milionu lidí, je ve skutečnosti robot. Humanoid, který obléká značkové oblečení a chodí s jiným robotem. „Jsem zvědavý, co to v budoucnu bude znamenat pro modelky, budou vůbec ještě potřeba?“ ptá se jeden z fanoušků.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

We were built for this.

Příspěvek sdílený *~ MIQUELA ~* (@lilmiquela),Čec 25, 2018 v 6:17 PDT

Pozoruhodné je, že trend nadlidsky dokonalých humanoidů a virtuálních modelek přichází ve chvíli, kdy jsme nejen na Instagramu, ale i v tradičních magazínech nebo na módních značkách vydupali diverzitu a konečně přijali i své vlastní nedostatky. Že by nás opět začala lákat dokonalost? Při pohledu na perfektní, ale bezvýraznou tvář a strnulé tělo Shudu se však nabízí velmi obyčejná otázka: Opravdu nás tohle může bavit dlouho?