Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II.

Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. Zdroj: Profimedia.cz

Velká Británie truchlí: Zemřela královna Alžběta II., bylo jí 96 let

Ve čtvrtek 8. září 2022 ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. O zdravotním stavu populární panovnice se diskutovalo již delší dobu, ve čtvrtek dopoledne pak Buckinghamský palác vydal prohlášení, že bylo královně doporučeno zůstat pod lékařským dohledem. Královna odešla za svým milovaným princem Philipem za přítomnosti své rodiny a v prostředí skotského zámku Balmoral, který zbožňovala.

8. září ve věku 96 let zemřela britská panovnice královna Alžběta II. „Královna zemřela pokojně dnes odpoledne. Král a královna choť zůstávají na Balmoralu a do Londýna se vrátí zítra ráno,“ objevila se smutná zpráva na oficiálním twitterovém účtu The Royal Family. Alžběta II. v čele ostrovní monarchie stála dlouhých 70 let a u svých poddaných se těšila velké úctě a popularitě. Královna tak po sedmnácti měsících následuje svou celoživotní lásku, prince Philipa. Ten zemřel 9. dubna 2021 ve věku 99 let.

TIP NA VIDEO: Jaký byl život královny Alžběty II.?

Video placeholde

Obavy o královnin zdravotní stav se objevily již v průběhu čtvrtečního dne. „Po ranní prohlídce se lékaři královny obávají o zdravotní stav Jejího Veličenstva a doporučili, aby zůstala pod lékařským dohledem. Královna zůstává v pohodlí Balmoralu,“ uvedl Buckinghamský palác v oficiálním prohlášení ve čtvrtek v poledne. Na skotské letní sídlo britské královské rodiny posléze dorazily všechny čtyři Alžbětiny děti v čele s korunním princem Charlesem. Ten se po matčině smrti stal novým britským králem. Na zámek Balmoral přijel i princ William, později se ke zbytku rodiny připojili také princ Harry s manželkou Meghan.

K úmrtí královny Alžběty II. se vyjádřila řada osobností z řad novinářů i politiků. „Jsem hluboce zarmoucen smrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Srdečnou a upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu a lidu Společenství národů,“ napsal na Twitter český premiér Petr Fiala. Oficiální stanovisko Jeho Veličenstva krále zní následovně:

70 let na trůně

Alžběta II., rodným jménem Alžběta Alexandra Marie Windsor, přišla na svět 21. dubna 1926. Její cesta do čela monarchie začala skandálem – když se její strýc, král Eduard VIII., odmítl vzdát lásky k rozvedené Američance Wallis Simpson, musel abdikovat. Koruna tak připadla jeho mladšímu bratrovi a Alžbětině otci Jiřímu. Král Jiří VI. provedl Velkou Británii druhou světovou válkou. Když v roce 1952 zemřel, vládu převzala jeho nejstarší dcera. Alžběta na trůn nastoupila v pouhých 26 letech.

Svůj osobní život svázala s princem Philipem, kterého si jako nápadníka prosadila přesto, že se jejich vztah neobešel bez kontroverzí. Philip se narodil v zahraničí, nebyl finančně zajištěný a jedna z jeho sester se provdala za německého šlechtice napojeného na prominentní nacisty. Brali se 20. listopadu 1947 a zůstali spolu až do smrti prince Philipa v dubnu roku 2021.

O zákulisí života britské královské rodiny v období vlády Alžběty II. pojednává oblíbený seriál z produkce Netflixu Koruna, jehož premiérovou 5. sérii uvidíme od 9. listopadu. V roli britské panovnice se představí Imelda Staunton, která tak vystřídá Olivii Colman (ta Alžbětu hrála ve třetí a čtvrté řadě) a Claire Foy (jež ztvárnila mladou Alžbětu v první a druhé sezóně).