Dovolená na dluh? Zvažte, jestli je takové řešení nezbytné.

Dovolená na dluh? Zvažte, jestli je takové řešení nezbytné. Zdroj: Hello bank

Půjčka na dovolenou: Proč to není dobrá volba? A jak financovat letní cestování?

Radši vyrazit za našetřené peníze pod stan než s půjčkou do all-inclusive resortu. Tak se dá ve zkratce shrnout přístup Čechů k dovoleným. A je to tak jedině dobře. Dovolená patří k těm položkám, na které by si lidé půjčovat neměli. Protože rychlá online půjčka na týdenní pobyt u moře pak může způsobovat problémy i několik let.

Podle Asociace cestovních kanceláří Češi v posledních letech za dovolené utrácejí více peněz. Rádi si připlatí za kvalitní ubytování nebo all-inclusive program. A naštěstí si na dovolenou moc často nepůjčují, ale dlouhodobě si na ni šetří.

Mimochodem, v loňském roce si vzalo půjčku na dovolenou zhruba 11 % Čechů. Nejčastěji šlo o částky do 10000 Kč, s jejichž pomocí lidé financovali nejčastěji rodinné dovolené do Středozemí a do zemí severní Afriky. Drtivá většina Čechů cestování financuje z naspořených peněz.

Půjčka na dovolenou: Zbytečný risk a zásah do rodinného rozpočtu

A je to tak jedině dobře. Právě půjčka na dovolenou je jedním z ukázkových příkladů nezodpovědného zadlužování. Na zážitky se zkrátka nepůjčuje. A nemusí jít pouze o zmíněnou rekreaci. Tabu by měla být i půjčka na svatbu nebo velkou rodinnou oslavu. K financování všech těchto „kratochvílí“ odborníci doporučují použít dobře rozmyšlenou část dlouhodobých úspor a nepodléhat vlně rychlých a snadných online půjček.

Nejbezpečnější cestou, jak financovat vysněné prázdniny, je dlouhodobé a pravidelné odkládání nižších částek. Když budete odkládat částku, která jen minimálně zatíží rodinný rozpočet, výrazně snížíte riziko, že budete muset do prasátka nadepsaného „Naše vysněná dovolená“ sáhnout v případě nečekaných potíží. Dlouhodobost a pravidelnost pak vedou ke vzniku spořicího návyku. A navíc si dovolenou užijete v klidu – bez stresu z toho, že budete každý měsíc řešit splátku.

Než si zbytečně půjčovat na drahou dovolenou v zahraničí, raději zůstaňte v Česku. I pod stanem je krásně.
Než si zbytečně půjčovat na drahou dovolenou v zahraničí, raději zůstaňte v Česku. I pod stanem je krásně. | Zdroj: Hello bank

Díky First Minute nabídkám můžete ušetřit

Vysněná dovolená pro vás může být dostupnější i díky takzvaným First Minute (případně First Moment) nabídkám. Ceny zájezdů díky nim před startem sezony padají někdy i o desítky procent, třeba i proto, že váš potomek má cestu nebo dokonce celý pobyt zdarma. V rámci First Minute nákupu také celou dovolenou neplatíte hned, ale částka je rozložená do několika částí. Což může rodinnému rozpočtu také výrazně ulevit.

Pozor si naopak dejte na dovolenou na splátky. V minulosti se dokonce objevily i nekalé praktiky, kdy cestovní kancelář nejdříve chtěla podepsat smlouvu o koupi zájezdu a až po podepsání klienta informovala o podmínkách financování. Takový postup je samozřejmě nezákonný. Pokud o dovolené na splátky přemýšlíte, důkladně si prostudujte všechny podmínky a nabídku si porovnejte i s dalšími možnostmi financování. Sjednat si splácení přímo v cestovce je sice lákavá představa, ale obvykle nejde o nejvýhodnější nabídku.

Když vsadíte na First Minute, můžete ušetřit. Třeba i díky pobytu pro dítě zdarma.
Když vsadíte na First Minute, můžete ušetřit. Třeba i díky pobytu pro dítě zdarma. | Zdroj: Hello bank

Když půjčka, tak jedině zodpovědně

Ať už si chcete půjčit na cokoli, vždy byste měli důkladně zvážit účel, smysl a důvod půjčky. Vždy platí jednoduché pravidlo, že byste z věci, kterou jste si pořídili díky půjčce, měli mít užitek i po jejím splacení. To určitě splňuje pořízení nové pračky, rekonstrukce bytu nebo nákup auta. Naopak týdenní dovolená, kterou pak další měsíce (a někdy i roky) splácíte, rozhodně ne.

Pokud už se rozhodnete pro půjčku, volte ověřené a důvěryhodné instituce a důkladně prostudujte jejich nabídky. Využít můžete i nejrůznější kalkulačky půjček. Aktuálně se v nich bude na předních pozicích objevovat i půjčka od Hello bank!

Sjednáte ji snadno online, úrok má už od 3,89 % a je bez dalších poplatků. Nabídku s konečným garantovaným úrokem dostanete už za 9 minut a když všechno půjde tak, jak má, můžete mít peníze na účtu do 24 hodin od podpisu smlouvy.