Marc Jacobs

Marc Jacobs Zdroj: Profimedia.cz

Návrhář Marc Jacobs má problém. Na Instagramu ho viní z plagiátorství

„Zastavte zloděje! Přestaňte vykrádat cizí nápady! Přisvojování duchovního vlastnictví jiných umělců není kompliment.“ Kdo v poslední době zabrousil na Instagram designéra Marca Jacobse a jeho stejnojmenné značky, musel si všimnout, že něco není v pořádku. Místo tradičně pochvalných a uznalých komentářů převažují ty rozhořčené, které zpravidla doprovází hashtag #stoparttheft (přestaňte krást umění). Co se děje?

„Tento právní spor trvá už více než rok a já už o něm nemůžu mlčet. My, nezávislí umělci, pracujeme příliš tvrdě na to, aby pak naše návrhy jen tak ukradly velké značky,“ dočtete se na InstagramuKatie Thierjung, mladé designérky, která své zboží prodává na Etsy pod značkou Uncommon Place – kromě jiného jde o různé veselé odznáčky s letními motivy domečků, duhy, zmrzliny nebo drinků. A právě ty jsou předmětem sporu, který vedou mladí a neznámí návrháři s člověkem, který se ve vysoké módě pohybuje třicet let.

Marc Jacobs představil loni v létě Resort kolekci 2017 inspirovanou hravými devadesátkami, přičemž součástí některých modelů byly i odznáčky. Přesněji pět odznáčků, které nápadně připomínají nejen designy Katie Thierjung, ale i dalších dvou značek: Laser Kitten a Wildflower Co. „Část mě chtěla předstírat, že se to nestalo, ale šlo o mou práci a z celého srdce jsem se potřebovala bránit, nehledě na to, proti komu budu stát,“ napsala Katie Thierjung magazínu Artsy.

Update! Thank you all for posting and sending messages about our lawsuit with @marcjacobs. We love you. Many of you asked for clear comparison photos of the pins @marcjacobs ripped off from @laserkitten/@yokopium so I put this together! Please repost! Art theft is wrong and we must stand up! #stoparttheft #marcjacobs #design #news #theft #80s #90s #pingame

Příspěvek sdílený Laser Kitten (@laserkitten),Pro 7, 2017 v 10:53 PST

Konkrétně od ní si Jacobs "vypůjčil" motiv papouška, koktejlu se slunečníkem a sklenky margarity. Odznáčky zdobící oblečení i doplňky pak byly v prodeji nejen na e-shopu značky Marc Jacobs, ale třeba i na Amazonu. Jejich prodej neustal ani po prvotní stížnosti a dokonce přibyly další okopírované návrhy.

Why buy the pin designs that @marcjacobs stole from me when you can buy the (cuter) originals?? 🙄 My two retro cocktail pins have been brought back to life and they are now restocked in the shop! 🍸🍹🥃 (Oh, and if you use the code HAPPYHOUR, you may or may not save 10% on your order 😉)

Příspěvek sdílený Katie Thierjung (@theuncommonplace),Úno 26, 2017 v 4:44 PST

Tři neznámé designérské značky se tedy nyní s návrhářem soudí na základě svých registrací u United States Copyright Office. Samotný návrhář ani jeho PR tým se zatím k obvinění nevyjádřili, a tak nezávislým návrhářům nezbylo než rozšířit zákulisní boj i na sociální sítě. Nyní, když je Marc Jacobs v každém pátém komentáři osočován z krádeže, musí být jeho mlčení o dost méně pohodlné.

We will not stay silent about our legal battle with @marcjacobs. Thank you all for reaching out, here’s what you can do to help xo #Repost @theuncommonplace ・・・ Over a week ago, I came forward about Marc Jacobs stealing my pin designs and selling them as his own. Not only did he do this to me, but also to @laserkitten and @wildflower.co. This legal battle has been taking place for over a year, and I will no longer stay silent about it. Us independent artists work way too hard to have our designs stolen by larger companies. This is our passion, our means of living, and to have that taken from us is completely unacceptable // I have received so many messages asking how you can help. Feel free to comment, tag friends/influencers, post this on your story, or spread the word however you’d like. If you see this happening to yourself or someone else, please don’t be afraid to speak up and spread the word about it. Never underestimate the power that one voice can have. 💪🏻 #StopArtTheft

Příspěvek sdílený Laser Kitten (@laserkitten),Pro 16, 2017 v 9:45 PST

Kromě podpory fanoušků na sociálních sítích, kteří neúnavně bombardují Jacobse i jeho firemní Instagram rozhořčenými komentáři, pomáhá trojici designérů i medializovaný případ z loňska, kdy se na dvacet nezávislých umělců a návrhářů ohradilo proti gigantu s rychlou módou Zara. Dosud se sdružují na stránkách Shoparttheft.com, kde si nejen můžete koupit originální nášivky či odznáčky dotčených návrhářů, ale současně je porovnat s plagiáty od Zary.

the scale of this apparent copyright infringement is inexcusable. over 20 artists, more than 42 pieces of art, reproduced by @zara and its international subsidiary stores, without payment or permission. I didn't know I was "uncovering" a huge case, I thought I was just backing up my friend @tuesdaybassen with some surrounding evidence? until I found a bunch of my own work too. they stole from some of the most popular pin and patch artists on instagram and you guys helped us spot more and more examples, unraveling the whole thing. . some personal thoughts on the matter: . when this happens for the first time it might make you, an independent artist, question why you share what you create. why you work so hard to communicate who you are and "put it out there." it's hard enough to be honest and make something real that captures a feeling and resonates with others. then, when it's stolen it does feel like a part of you has been taken, had its soul sucked out, and then slapped on a handbag or t-shirt. . you may want the art theft to just "go away" and so you ignore it. I totally understand that feeling, and that's how I felt at first. but at a certain point, when so many talented people whose work you love are being equally disrespected, it is time to say something. that's why we're doing what we are doing now, and we want you to know that people do care. . follow @shoparttheft and help support the artists involved by purchasing their originals. go to shoparttheft.com for links to everyone's shop. it's a small silver lining to see some extra orders coming in and can remind the artists that some people in the world are good even as bad things happen. you already follow my work so go discover someone whose work you don't know. or just follow them all! zara really did pick some good ones lol. . help us build an ongoing guide to intellectual property theft against independent artists by uploading your own cases to shoparttheft.tumblr.com. . #shoparttheft #supporttuesdaybassen

Příspěvek sdílený Adam J. Kurtz (@adamjk),Čec 25, 2016 v 5:19 PDT

„Chyby se stávají a i za velkými společnostmi stojí jednotlivci. Ale když se taková věc stane tucetkrát během jedné sezony, nejde o chybu ani o náhodu,“ míní Adam J. Kurtz, designér a zakladatel zmíněných stránek. I když jde o souboj Davida s Goliášem, v době sociálních sítích provázaných hashtagy by se měli mít i Goliášové na pozoru. Když ne přímo jejich impérium, jejich pověst může už během pár dní hodně utrpět.

Doporučujeme

Načíst další články