Jedno slovo dokáže malý zázrak.

Jedno slovo dokáže malý zázrak. Zdroj: Shutterstock

Jedno slovo dokáže malý zázrak.
2
Fotogalerie

Naučte se říkat děkuji!

Projevit vděčnost nás nestojí žádné peníze ani námahu. Přesto je jeden z nejúčinnějších způsobů, jak můžeme zlepšit své vztahy a zároveň se cítit šťastnější. 

Vyzkoušejte si jednoduché cvičení: Během jednoho týdne si každý večer zapište pět věcí, které vás ten den potěšily a za které jste svému životu vděční. Ať už je to dobrý oběd, dokončený projekt v práci nebo letmý úsměv cizího člověka, zachycený cestou do práce.

Podle několika psychologických výzkumů se už po týdnu budete cítit šťastnější. A vydržíte-li u tohoto „deníku vděčnosti“ delší dobu, zpětné listování pro vás bude potvrzením, že vedete šťastný a naplněný život.

Vděčnost a poděkování však samozřejmě hrají zásadní roli i v našich vztazích s blízkými. Profesoři z Harvardské univerzity Adam M. Grant a Francesca Gino zkoumali v sérii experimentů, zda projevy vděčnosti podporují vzájemnou spolupráci.

Jedno slovo dokáže malý zázrak.
Jedno slovo dokáže malý zázrak. | Zdroj: Shutterstock

Studenti, účastnící se studie, byli vyzváni, aby svým spolužákům pomohli s opravou motivačního dopisu. Ukázalo se, že ti, kterým za to spolužáci poděkovali, byli v budoucnu dvojnásobně ochotní pomáhat znovu.

Ovšem pozor! Studie také prokázala, že slovo „děkuji“ je daleko účinnější než jiné projevy vděku, jako například úsměv nebo jiné známky radosti.

Článek připravil časopis Moje psychologie.

Doporučujeme

Načíst další články