.

. Zdroj: iStock.com

Masturbace jako forma self care: Proč je důležité dělat si to sám?

Jóga a chození po lese je pasé – forma relaxu, která teď nejvíc letí, je masturbace! S otevřenějším přístupem k sexualitě se učíme víc si užívat i tuhle formu sebelásky, podle průzkumů se jí ale v Česku muži oddávají výrazně častěji než ženy. Čím to je?

Woody Allen slavně řekl, že masturbace je sex s někým, koho opravdu milujete – a měl velkou pravdu. Celá sexualita člověka je v podstatě založena na masturbaci a souložení. „Z doby, kterou člověk věnuje sexu, připadá pouze desetina na souložení a devět desetin na onanii. Většina mužů i žen bez ohledu na stáří, rasu či náboženství masturbaci praktikuje nebo praktikovala. V současné době je sexuology považována za velmi důležitou. Ani intenzivní mnohonásobná onanie ještě nikomu neublížila, pokud vás ovšem neodvádí od plnění pracovních povinností či jiných důležitých životních úkolů,“ vysvětluje sexuolog MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

TIP NA VIDEO: Expertka na ženskou sexualitu radí, jak si vybrat správnou erotickou pomůcku

Jak padají různé předsudky a stereotypy v oblasti sexuality, rozvíjí se i diskuze a zájem o masturbaci. Erotické pomůcky dávno nejsou nevzhledné gumové pyje, které člověk potupně schovává na dně šuplíku. Nejrůznější vibrátory a další hračky je často možné pořídit ve vyloženě designové formě, která přímo vybízí k hrdému umístění na výstavku. Podle výzkumů se ale masturbaci, minimálně v českém prostředí, věnuje více mužů než žen. Čím to je?

Podle výzkumů má v České republice zkušenosti s masturbací významně více mužů než žen. Muži i ženy začínají onanovat okolo 14. roku, ale čtvrtina žen poprvé masturbuje až kolem 18. roku života. Ženy také masturbují méně často než muži. S věkem frekvence onanie klesá, u mužů rychleji.

Češi a masturbace

Svou roli určitě hraje výchova: dívkám se stále ještě v jejím rámci dostává obecných odpovědí, že dotýkat se sebe samé se nedělá, je to neslušné, holky to nedělají. Na vině u některých tak může být také stud či problémy se sebepřijetím. Přesto je masturbace základním nástrojem k poznání vlastní sexuality, k tomu, jak zjistit, co se nám (ne)líbí, jaké představy nás vzrušují a podobně. A také jak dosáhnout orgasmu. 

Právě proto je masturbace tak důležitá. „Existuje určité procento žen, které nedosáhnou orgasmu jiným způsobem než masturbací. Podle posledních průzkumů při ní vždy vyvrcholí 67 % žen. Naproti tomu při sexu s partnerem dosáhne orgasmu téměř čtvrtina dam jen vzácně,“ říká MUDr. Broul. Jak se ale vlastních bloků vůči masturbaci zbavit? Pokud cítíte, že se jedná o hlubší problém, určitě není na škodu vyhledat terapeuta či sexuologa.

Cestou ale může být otevřenější komunikace o masturbaci s vaším sexuálním partnerem. Povídejte si společně o tom, co byste v sexu chtěli – sblíží vás to nejen fyzicky, ale i emocionálně. Sdílejte svoje představy, zapomeňte na předsudky a stud. Postupujte pomalu, otevřeně a bez vyhrocených emocí. Masturbace se může stát součástí předehry, do hry můžete zapojit i nejrůznější sexuální hračky. Pamatujte, že orgasmus má prokázané pozitivní účinky na psychiku i tělo.

Celý článek najdete v červnovém čísle časopisu Dieta. Aktuální vydání si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz. Doprava je zdarma!

Časopis Dieta 08/22.
Časopis Dieta 08/22. | Zdroj: Ivy E. Morwen