Kdo bude hrát Lilu a Elenu v seriálu podle knihy Geniální přítelkyně?

30. května 2018 • 06:00
Představitelky dospívající Lily (Gaia Girace) a Eleny  (Margherita Mazzucco)
Představitelky dospívající Lily (Gaia Girace) a Eleny (Margherita Mazzucco) • Foto: Profimedia.cz

Pokud jste dočetla poslední díl Neapolské tetralogie, která začíná knihou Geniální přítelkyně, a nyní máte pocit prázdnoty, možná ho trochu zmírní fakt, že se se svými oblíbenými hrdinkami Lilou a Elenou opět setkáte. Tentokrát díky seriálu, který připravuje produkce HBO společně s italskou televizí RAI. Co o něm doposud víme? 

Elena Greco a Lila Cerullo, dvě hrdinky ze čtyř knih, které se souhrnně nazývají neapolská tetralogie. Geniální přítelkyně je nejen název první knihy, ale i trefná charakteristika jejich dynamického vztahu, v němž má navrch buď jedna, nebo druhá. K tomu neklidná a poněkud ušmudlaná Neapol 50. let, na jejímž pozadí se začíná odvíjet životní příběh několika postav a rodin. 

Z Geniální přítelkyně se stala literární senzace, kterou ještě přiživil fakt, že se autorka, Elena Ferrante, rozhodla zůstat v naprosté anonymitě. Naštěstí se ale bude alespoň přes Skype podílet na adaptaci svého románu, kterou nyní připravuje HBO společně s italskou televizí RAI, což by mohlo zajistit geniální mix kvality a zároveň autentičnosti (postavy budou mluvit italsky)

Představitelky malé Eleny (Elisa del Genio) a Lily (Ludovica Nasti) Představitelky malé Eleny (Elisa del Genio) a Lily (Ludovica Nasti) Autor: Profimedia.cz

Hlavní otázkou samozřejmě je, kdo bude hrát Lilu a Elenu, a to v různých fázích jejich života. Pro první minisérii (celkem budou čtyři po osmi dílech) bylo třeba najít dvě holčičky a dvě dospívající dívky, neboť kniha končí ve chvíli, kdy je Lile a Eleně šestnáct let. Casting prý vyvolal v Itálii pravé pozdvižení a zúčastnily se ho stovky holčiček a dívek. Malou Elenu si nakonec zahraje Elisa del Genio a malou Lilu Ludovica Nasti. Posléze je vystřídají Margherita Mazzucco (dospívající Elena) a Gaia Girace (dospívající Lila). 

Představitelky dospívající Lily (Gaia Girace) a Eleny  (Margherita Mazzucco) Představitelky dospívající Lily (Gaia Girace) a Eleny (Margherita Mazzucco) Autor: Profimedia.cz

Příběh Eleny a Lily je zajímavý nejen tím, že zachycuje proměny přátelství dvou žen, ale také jejich vzájemnou soupeřivost, pocity pýchy i naprosté nejistoty, pragmatické vztahy, velké lásky i obrovské ztráty, banality každodenního života, touhu dobýt svět i nutnost volit mezi kariérou a rodinou, snahu vymanit se z rodinných vzorců a vlivu rodného města i chuť úplně zmizet ze světa. To vše se prolíná s politickým vývojem v Itálii v druhé polovině 20. století a s nástupem feminismu v Evropě. 

Ze všech čtyř knih se staly bestsellery, které se čtenáři dokážou zarýt pod kůži. Jak to dopadne se seriálem, se dozvíme snad už příští rok.

 

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy