Jak odvrátit krizi ve vztahu? Začněte společně sledovat seriály

10. prosince 2017 • 06:00
• Foto: Shutterstock.com

Večer před televizí byl dříve synonymem nejstrašnější manželské nudy. Dnes je tomu naopak. Věříte, že společné sledování seriálů vám může zachránit manželství? 

Když jsme se kdysi s manželem ocitli bez peněz a v depresích, chuť do života nám vrátil televizní seriál Wired. Nezafungoval hned. V těch prehistorických dobách (před deseti lety), kdy byl člověk závislý na sledování programu v určitý čas a na určitém kanále, jsme se u televize často hádali. On nemohl snést mou náklonnost k romantickým komediím, já zase jeho styl „samá přestřelka a krev“.

Prvních pět dílů jsem i u Wired skřípala zuby. Nerozuměla jsem slangu narkomanů a dealerů. Vlastně jediný důvod, proč jsem Wired neodepsala, byl ustavičný řev miminka, který nedal spát jeho osmileté sestře. Jenom když jsem mimino držela na rukou a kolem blikala zářící obrazovka, dítě ztichlo. U šestého dílu jsem se chytila a od té chvíle se něco z gruntu změnilo. Ať byl den sebezoufalejší, večer nás čekal bonbonek, další díl. Otázkou „Dáš si čaj?“ začala příprava vymazleného večera u televize.

Seriálová nevěra

Před pár lety jsem seděla v pokojíku jednoho středočeského penzionu a váhala. Bylo pozdě večer, nemohla jsem usnout, do čtení se mi nechtělo; zjistila jsem ale, že mám přístup na Wi-Fi a že mi funguje Netflix! Asi pět minut jsem váhala: bylo jasné, že zvažuji přečin proti manželské loajalitě – strašnější, než je nevěra s cizím mužem. Ale nakonec jsem neodolala, dotkla se prstem malé šipky na iPadu a začala polykat jeden díl Dobré manželky za druhým.

Když jsem se vrátila domů, manžel usazený na pohovce mě vítal: „Nemohl jsem se dočkat, až se vrátíš!“ Společné sledování Dobré manželky jsme skončili ve chvíli, kdy postřelili milence Alicie, a přesto můj muž věrně a trpělivě čekal na můj návrat. Ale podle mého zkoprnělého výrazu okamžitě uhodl: „Ty ses koukala beze mě!“ vyskočil a rozčiloval se, měla jsem strach, že dostane infarkt. Bylo mi strašně, on se zlobil  ale hlavně – cítil se ukrutně zrazen.

Tohle bylo daleko horší, než když jsem se vrátila z krátkého výletu z Paříže a on objevil na kreditní kartě, co stojí zimní kabát od Gerarda Darela. Ne, toto byla fundamentální zrada, pošlapání moderní manželské svátosti. Začali jsme sledovat seriály každý sám. S manželstvím to šlo rychle z kopce. Naštěstí se objevil Designated Survivor. Měli jsme zase důvod regulovat manželské pnutí, aby nejpozději do večerního sledování byla doma pohoda.

Společný rituál

Skvěle napsaný a obsazený seriál je jako pilulka, která tiší každodenní bolesti. Spojuje dva lidi ve sdíleném rituálu. Navíc poskytuje elegantní záminku zabřednout do témat a povahových rysů, do jejichž probírání se většina chlapů nikdy nenechá dotlačit. Jaká pilulka, super seriál je opravdická droga. Jen proto, aby si ji jeden mohl dopřát, je ochoten a schopen věcí, do kterých se jinak v dlouholetém partnerství sotva dokope.

Článek vyšel v listopadovém čísle časopisu Moje psychologie

Autor: Anastázie Harris
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy