.

.

Jako půvabná a praktická manželka záletného knihkupce Vrány Šafránková ukázala ráznější stránku.
Ukázali v něm ale perfektně, jak se dokážou navzájem doplňovat.
Snímek Hynka Bočana Abrhám se Šafránkovou točili sedm let po svatbě.
Facka, kterou do ní Abrhám dostane ve dveřích bytu, byla zcela improvizovaná.
Manželé spolu hráli v mnohe filmech, spolupráci často po režisérech vyžadovali. A většina jim ráda vyhověla. Tady jsou spolu ve filmu Všichni moji blízcí.
9
Fotogalerie

Josef a Libuše: Love story, která se předváděla na plátně, ne v bulváru

V úterý ve věku 82 let zemřel Josef Abrhám. Český herec tak jen o necelý rok přežil svou životní partnerku Libuši Šafránkovou. Jejich téměř 50 let trvající love story dojímala českou veřejnost, a to i když si soukromí pečlivě střežili. Nebo možná právě proto; herecké duo do svého vztahu a jeho dynamiky dávalo nahlédnout hlavně skrze společné filmové projekty. Těch bylo dost a málokterý se vyloženě nepovedl.

Jí bylo dvacet, měla za sebou svou první hlavní roli – okouzlující Popelku. On byl o 14 let starší a v dlouhodobém vztahu se zpěvačkou Naďou Urbánkovou. Podle pamětníků ale jiskra přeskočila hned, jak se Libuše Šafránková a Josef Abrhám potkali. Bylo to začátkem 70. let v Činoherním klubu. Po nenásilném oťukávání, kdy si navzájem chodili na představení a uctivě si vykali, pozval Abrhám Šafránkovou na večeři – a bylo jasno. Tehdy začal vztah, který měl další čtyři dekády a dojímal českou veřejnost i umělecké kolegy jeho ústředního páru. A kdyby se Abrhám býval rozešel s Urbánkovou hned, a ne až po dvou letech tajné lásky s Libuší, byla by tato love story bez poskvrnky.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si 5 největších rolí Josefa Abrháma

Video placeholde

Tak se to alespoň vždycky jevilo: Abrhám a Šafránková se vzali v roce 1976 a bulvár snad nikdy nepropíral žádný jejich osobní skandál. Je ale pravda, že si své soukromí pečlivě střežili. I tak si k nim ale Češi vytvořili něžný vztah. Nahlédnout do své hravé chemie a zábavné dynamiky totiž Abrhám s Šafránkovou dávali skrze společné filmové projekty, kterých nebylo málo. Režiséři je dohromady obsazovali rádi, manželé to někdy dokonce vyžadovali. Byla mezi nimi přitažlivost, uměli improvizovat, bavila je autentičnost. Zkrátka to fungovalo.

Ve společných filmech se totiž, stejně jako asi i v životě, navzájem doplňovali, jak to bylo potřeba. Abrhám sice proslul rolemi ležérních svůdníků a intelektuálních bonvivánů, zároveň ale zosobňoval křehkou maskulinitu jako nikdo jiný – tuto polohu dotáhl k dokonalosti skrze vnitřní monology psychologa Knotka v Kulovém blesku (1978). Šafránková, která byla pro svou jemnou krásu obdivována celý život, zase budila dojem vyplašené srnky, ale pouze na pohled. Měla v sobě ráznost – ne humpoláckou, spíše elegantní rozhodnost – i rozvážnou moudrost.

Jako půvabná a praktická manželka záletného knihkupce Vrány Šafránková ukázala ráznější stránku.
Jako půvabná a praktická manželka záletného knihkupce Vrány Šafránková ukázala ráznější stránku. | Zdroj: Česká televize

Když hrál Abrhám záletného knihkupce Vránu, který propadá erotickým fantaziím, Šafránková mu byla praktickou manželkou, která umí vlepit facku, když mužský dělá hovadiny. A naopak – ve výborné Svatební cestě do Jiljí (1983) je Josef za racionálního vědce, který se rozhodne na společném výletě otestovat vhodnost partnerky pro manželství. Libuše ho tady v roli romantické a idealistické Petry dohání k šílenství. Zároveň jí však – aniž to zprvu vnímá – právě pro tu bezstarostnost a bezprostřednost nenávratně propadá.

Ukázali v něm ale perfektně, jak se dokážou navzájem doplňovat.
Ukázali v něm ale perfektně, jak se dokážou navzájem doplňovat. | Zdroj: Česká televize

Libuše Šafránková v roce 2014 podstoupila operaci, při které jí byl odstraněn nádor plíce spolu s částí plicního laloku. Zemřela o sedm let později, 9. června 2021, ve věku 68 let. Abrhám se po její smrti držel spíše stranou veřejného dění. Zemřel 16. května, o den později to médiím oznámil syn Josef Abrhám mladší. Posledním společným filmem populárního páru je vánoční komedie Přijde letos Ježíšek? z roku 2013.