Hrozí vám bouračka? Otestujte se!

6. března 2017 • 10:00
 • Hrozí vám bouračka? Otestujte se!

  Nerozhodná „ženská za volantem“, nebo nebezpečný „pirát silnic“? Zapomeňte na tyhle stereotypy! Psychologové přišli na nové způsoby, jak zjistit, jestli právě vy způsobíte dopravní nehodu. 

  Podle nejnovějších výzkumů dokážou psychologové překvapivě přesně předpovědět, jakou máte šanci, že se stanete účastníkem dopravní nehody. Nerozhoduje o tom vaše pohlaví, ale vaše osobnost. Jde hlavně o to, jak se rozhodujete v klíčových okamžicích.

  Ve vaší povaze je také zakotveno, nakolik jste konformní, a tedy poslušní dopravních předpisů, jak rádi riskujete, zda podléháte náhlým impulzům a jak reagujete na ostatní řidiče.

 • Test: Vybouráte se?

  Zajímá vás, nakolik vám hrozí, že přijdete k úrazu při dopravní nehodě, kterou sami způsobíte? Z následujících tvrzení si vyberte to, které vám je bližší.

  1. Než se o něčem rozhodnu, snažím se poradit s co nejvíce lidmi.
  ano A – ne B

  2. Rád(a) chodím na večírky, kde to žije.
  ano B – ne A

  3. Obvykle je nejlepší, když se změna odehrává postupně.
  ano A – ne B

  4. Rád(a) pracuju na několika úkolech najednou.
  ano B – ne A

  5. Nesnáším ztrátu sebekontroly, kterou přináší i mírné pití alkoholu.
  ano A – ne B

  6. Když něco dokončím, pořád ještě mohou zůstat nedotažené některé detaily.
  ano B – ne A

  7. Raději dělám vše tak, jak mě to učili.
  ano A – ne B

  8. Pravidla způsobují víc problémů než porušování pravidel.
  ano B – ne A

  9. Když mám něco na práci, dokážu odolávat pokušením.
  ano A – ne B

  10. Víc se v duchu zabývám možnými zisky než možnými ztrátami.
  ano B – ne A

  Spočítejte si, kolik „áček“ jste v testu získali.

 • Počet A je 8 nebo více.

  Vaše skóre bezpečné jízdy je velmi vysoké. Vaše ochota riskovat je velmi nízká; skoro je s podivem, že jste se odvážili udělat si tento test. I když piráti silnic i vaši spolujezdci možná ohrnují nos nad vaší pomalou a opatrnou jízdou, koneckonců z vašeho pojištění se platí i jejich bouračky.

  Vaše tendence k opatrnému rozhodování vám určitě ušetřila spoustu nehod, které zažili vaši odvážnější kamarádi. Na druhou stranu možná spoustu času marníte tím, že všechno čtyřikrát kontrolujete a každé rozhodnutí stále zvažujete. Tak si aspoň přestaňte dělat starosti s tímto testem.

 • Počet A je 5–7

  Vaše ochota riskovat na silnici je podprůměrná, ale v některých situacích máte sklon k tomu, šlápnout na plyn a vjet někam, kam si ostatní netroufají. Někdy se začnete nudit a právě v takových okamžicích vám hrozí pustit se na silnici do něčeho příliš riskantního.

  Zvlášť nebezpečné jsou pro vás situace, kdy oslavujete nějaký velký úspěch, který by vás mohl povzbudit a na chvíli připravit o obezřetnost. Ovšem na rozdíl od těch, kteří v tomto testu získali méně bodů, si o sobě nemyslíte, že jste nějak zvlášť výjimečná osobnost a že díky svému nebetyčnému šarmu vyváznete z každé ošemetné situace.

 • Počet A je 3–4

  Vaše skóre riskantní jízdy je nadprůměrné. Netrápí vás trvalý strach z autonehody, který jiné lidi nutí řídit bezpečně. Máte k životu víc experimentální postoj než většina vašich přátel, kteří vás často nudí svou opatrností a stálostí.

  Nesnášíte opakování a rutinu a jste neklidní, když vás nějakou dobu nezaujme nic nového. Vaše touha po vzrušení při řízení je atraktivní pro vaše spolujezdce a vy na ně rádi děláte dojem. Ale vaše sebestřednost může spolujezdce, ostatní řidiče i vás samotné přivést do nebezpečí.

 • Počet A je 0–2

  Vaše riziko, že způsobíte dopravní nehodu, je velmi vysoké. Vaše skóre v testu naznačuje, že velmi pravděpodobně už jste dostali nějaké trestné body nebo jste se dostali do problémů za porušování dopravních předpisů. Možná si neuvědomujete, že vás k tomu vedou některé vaše vlastnosti, zejména sklon neustále vyhledávat vzrušení.

  Skutečné nebezpečí tkví v tom, že – vzhledem k tomu, jak rychle překonáváte strach z jednotlivých situací – musíte podstupovat stále vyšší riziko, abyste dosáhli stejné úrovně vzrušení. Může to vést i k tomu, že postupně začnete zanedbávat bezpečnostní opatření.

  Baví vás věci, které vám umožňují uniknout konformitě každodenního života, k čemuž patří i pití alkoholu. Na druhou stranu historky, které díky tomu zažíváte, z vás bezpochyby dělají hvězdu večírků. Může se vám ale také stát, že když přestoupíte hranice příliš, o pár večírků kvůli tomu přijdete.

  Článek připravil časopis Moje psychologie.

Autor: Barbora Šťastná
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy