Video placeholde

Co je pro muže to nejlepší? Kontroverzní reklama probudila internet

Značka pánských i dámských holicích strojků Gillette, pod velkou nadnárodní společností Procter&Gamble, přišla s reklamou, která se od těch jejích dosavadních značně liší. Pracuje se svým tradičním sloganem Pro muže to nejlepší (The best man can get), ale tentokrát se ve velmi emotivním videu zamýšlí nad tím, jestli to, co společnost mužům dává, co toleruje a jaké na ně má nároky, je pro ně opravdu to nejlepší.

Kolikrát v životě jste slyšeli, že „kluci nebrečí“? Kolikrát v životě jste malému chlapci, ať už to byl váš bratr, syn nebo kamarád, řekli, ať se nechová jako malá holka, ať se vzmuží, že není hysterka? Že kluci se prostě perou, že mají bojovat, rvát se, oplatit ránu, být silní, potlačit emoce… Patriarchální společnost není krutá jen k ženám, ale i k mužům. A právě teď se to konečně začíná měnit.

Opakující se případy sexuálního obtěžování a násilí na ženách, o kterých se konečně díky kampani Me Too začalo mluvit i ve veřejném prostoru, pronikly i do reklam a mainstreamových médií. Společnost se rozhodla nadále nepřehlížet způsob, jakým vychováváme chlapce a děvčata. Gillette je první takto velkou značkou, která promluvila o tom, že tolerovat násilí, šikanu, mansplaining nebo sexuální obtěžování s komentářem, že „takoví prostě kluci jsou“, je neakceptovatelné. A vybízí k tomu, abychom malé kluky vychovávali jinak, protože dnešní kluci jsou muži budoucnosti.

Za 3 dny 20 milionů shlédnutí

Svým videem samozřejmě vzbudila spoustu reakcí na internetu. Od pondělí 14. ledna, kdy jej zveřejnili na sociálních sítích, má video jen na Facebooku přes pět milionů shlédnutí, téměř 200 tisíc sdílení a přes 30 tisíc komentářů. Na YouTube má video dokonce více než 15 milionů shlédnutí a čtvrt milionu komentářů. Pokud byste si ale mysleli, že nejznámější značce pánských žiletek veřejnost tleská, byli byste na omylu. Z celkového hodnocení videa jsou zhruba dvě třetiny reakcí negativních.

Kromě toho, že toxická maskulinita je v některých mužích zakořeněna tak silně, že se bojí, že přijdou o své privilegium chovat se nevhodně, aniž by se ze svých činů museli někomu zodpovídat nebo je nedejbože měnit, je hlavním kamenem úrazu pozadí značky Procter&Gamble.

Kážou vodu a pijí víno?

Obrovská firma se totiž podle zprávy Amnesty International z roku 2016 podílí na porušování lidských práv. K výrobě svých produktů totiž používají například palmový olej z indonéských plantáží, na kterých jsou nuceny pracovat i osmileté děti. "Společnosti přivírají oči nad vykořisťováním pracovníků v jejich dodavatelském řetězci. Navzdory slibům daným zákazníkům," říká Meghan Abrahamová, vyšetřovatelka Amnesty International. Firma se samozřejmě ohání kampaněmi a miliardovými částkami, které investují do boje proti dětské práci a novodobému otroctví. Pravda ale, jak už to tak bývá, bude někde uprostřed a dopátrat se jí je téměř nemožné.

Otázkou je také, kolik žen je na vedoucích pozicích značky Procter&Gamble, zdali jsou pracovní podmínky stejné pro obě pohlaví a například jestli v ní neexistuje platová nerovnost. Můžeme se samozřejmě zamýšlet i nad tím, nakolik jde firmě o zlepšování společnosti a nakolik se prostě jen jejich kreativní oddělení rozhodlo využít nálady ve společnosti, aby vydělali víc peněz. V každém případě ale nejde zavírat oči nad tím, že společnost se mění a každý krok směrem k jejímu zlepšení je správný.

Podívejte se na reklamu, která v posledních dnech vzbudila tolik emocí. Co si o ní myslíte vy?

Video placeholde

Doporučujeme

Načíst další články