Tři dny volna prospějí vám i práci

Tři dny volna prospějí vám i práci Zdroj: Shutterstock

Chcete být produktivnější? Udělejte si prodloužený víkend

Kdyby se naše víkendy o jeden den prodloužily, byli bychom zdravější, empatičtější, a dokonce bychom lépe pracovali. Ne, to není jen zbožné přání. Tvrdí to vědci! 

Výzkumy napříč několika vědeckými obory ukazují, že zkrácení pracovního týdne by prospělo všem: zaměstnancům, jejich rodinám i samotným firmám.

Zaměstnanci, kteří nesedí v kanceláři osm hodin denně, mají totiž méně zdravotních i psychických problémů. Příliš mnoho hodin strávených v práci škodí zejména našemu srdci: analýza více než půl milionu případů z evropských a amerických zemí ukázala, že lidé, kteří pracují méně než 40 hodin týdně, mají o polovinu menší šanci dostat infarkt než ti, kteří často zůstávají v práci přesčas.

Ještě zajímavější však je, že přepracovaní lidé jsou daleko méně schopni chovat se empaticky a vnímat emoce druhých, včetně těch nejzákladnějších.

Co je ale nejpozoruhodnější, zavedení kratšího pracovního týdne by pravděpodobně vedlo ke zvýšení produktivity práce. To se potvrdilo už v minulosti – když byla v továrnách zkrácena pracovní doba z 10 na 8 hodin denně, výrazně ubylo nebezpečných nehod a produktivita vzrostla.

Něco podobného by zřejmě fungovalo i v dnešních kancelářích. V jedné poradenské firmě v Bostonu například pracovníkům nařídili vzít si jeden pracovní den v týdnu volno. Po pěti měsících se ukázalo, že klienti jsou se službami firmy spokojenější než předtím.

O pravidelném třídenním víkendu zatím můžeme jen snít. Nicméně pokud vám z léta zbylo pár dnů dovolené, udělejte si tu a tam volný pátek sami pro sebe. Budete zdravější a šťastnější.

Článek připravil časopis Moje psychologie.