Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Single Vánoce: Samota o svátcích může být i pozitivní, říká mentální kouč

Všichni známe typický obraz Vánoc, atmosféru s nimi spojenou, jejich zvyky a tradice. Pro některé je to však pouhá iluze, naprosto vzdálená tomu, jak prosincové svátky skutečně prožívají. A i když se nám všudypřítomné reklamy snaží vštípit, že Vánoce jsou primárně o rodině a trávení času s milovanými, realita může být tvrdá. Někteří z nás totiž tráví poslední dny roku úplně sami.

Co dělat v případě, kdy je člověk na nejkrásnější svátky v roce osamělý a nemá je s kým trávit? A můžeme před všudypřítomnými a nablýskanými Vánocemi vůbec utéct? 

Problém je samozřejmě mnohem hlouběji, než se může zdát. Důvod, proč je člověk o Vánocích sám, má své zákonitosti, které vycházejí ze vzorců a způsobu života jeho rodiny. Lidé, kteří vnímají život tak, že jsou sami strůjci svého štěstí, dokážou většinou lépe pochopit, proč jsou na Vánoce single. Také vědí, že tuto situaci mohou změnit a vědí, jak na ní pracovat – například formou terapie či alespoň čtením seberozvojových knih. 

TIP NA VIDEO: Jak si poradit s úzkostí?

Video placeholde

Na druhém břehu vánočních samotářů jsou ale i lidé, kteří o svém životě takto nepřemýšlejí a jejich dny sváteční pohodu rozhodně nepřipomínají ani v nejmenším. Trpí úzkostmi, depresemi, hlavy mají plné negativních myšlenek a u některých to může vygradovat až k sebevražedným sklonům. Je ale potřeba vzít na vědomí, že tahle situace, jakkoliv se může zdát bezvýchodná, má nějaké řešení. 

Příčiny samoty mohou být často bolestné a není dobré je zpochybňovat. Přesto existuje několik možností, jak se s osamělostí vyrovnat. Skvělé je začít samotným přijetím faktu, že jsem sám. Pokud je důvodem samoty například odchod partnera nebo úmrtí v rodině, je také dobré se smířit s pocitem smutku, který je naprosto oprávněný. Když se totiž naučíme přijmout bolest, dokážeme se se situací vyrovnat mnohem dříve a lépe. Pozor – přijetí faktu, že jsem sám a cítím bolest, neznamená souhlas s danou situací, ale hlavně plné prožití našich emocí. 

Na samotu ale můžeme pohlížet i pozitivně. Dokáže nám totiž do života přinést spoustu kladných situací. Každý z nás, a to i v tom nespokojenějším vztahu, občas potřebuje být sám. Čas o samotě se totiž dá využít k seberealizaci, koníčkům či úplnému odpočinku od úkolů a společnosti. Samota nám totiž dává nekonečnou svobodu dělat vše podle sebe. Je tedy fajn si uvědomit, co pozitivního samota nabízí, a vytěžit z toho maximum. Využijte čas, který nemusíte investovat do nákupu dárků, přípravy jídla či perfektního úklidu, a investujte ho do dělání si pořádku v sobě samém. Zamyslete se nad svým životem, vytyčte si nové cíle, zkuste začít s novým hobby nebo si prostě jen udělejte maraton oblíbeného seriálu. Je to pouze na vás. 

Doporučujeme

Načíst další články