Nepodceňujte red flags ve vztahu.

Nepodceňujte red flags ve vztahu. Zdroj: iStock.com / Grafika: Kristýna Dobeš Moučková

Nepodceňujte red flags! 6 signálů, které prozradí, že je váš vztah toxický

Člověk je sociální bytost a vztahy jsou důležité pro naše zdraví. Většina z nás prostě chce být s někým, kdo je mu blízký a s kým se cítí dobře. Nicméně někdy se můžeme ocitnout v situaci, kdy se naše partnerství promění v toxickou bublinu. V takových případech může být užitečné umět vypozorovat tzv. red flags neboli varovné signály, které naznačují, že je minimálně potřeba zbystřit. Které to jsou?

1. Vztah se posouvá dopředu příliš rychle

Pokud se vztah vyvíjí příliš rychle, znamená to, že jste o tom všem pravděpodobně příliš nepřemýšleli,” říká americká psycholožka Jaseena Backer. Doufáte, že vztah bude mít vždy stejnou intenzitu, ale faktem je, že pospícháte s osobou, kterou sotva znáte. Nelze říct, že všechny bouřlivé a nadějně vypadající romance selžou, ale příliš velký spěch ve vztahu může být tichým varovným signálem, který jste kvůli těm pověstným růžovým brýlím neviděli.

TIP NA VIDEO: Jak si ve vztahu nastavit hranice?

2. Partner je zmatený ze svých pocitů

Toto je jedna z hlavních red flags. Zeptejte se upřímně sami sebe, zda můžete mít jakoukoliv pochybnost o tom, že to váš partner má jinak než vy. Je zmatený ze svých citů k vám? Lidé mohou být emocionálně nedostupní nebo mít strach ze závazků. Málokdo hraje s otevřenými kartami. Pokud váš partner neustále mluví o přítomnosti a odmítá konverzaci stočit k manželství nebo budování společné budoucnosti, pak je možné, že s vámi jednoduše nechce být dlouhodobě.

3. Chce vás mít pod kontrolou

Pokud partner usiluje o nadměrnou kontrolu toho, co děláte, kde jste, s kým se stýkáte nebo jaké aktivity vykonáváte, je to jasné varovné znamení. Nakonec si můžete připadat, jako byste opět žili u rodičů. Až chorobná kontrola může být projevem partnerovy nedůvěry, nejistoty, žárlivosti i snahy o manipulaci. Nenechte si vzít svou svobodu.

4. Vyhýbáte se obtížným diskuzím a nevyjadřujete se

Jedním z tichých varovných signálů ve vztahu jsou partneři, kteří se vyhýbají konfrontaci nebo konfliktu. A to na obou stranách. Váš partner by měl být vaším bezpečným přístavem. Pokud váháte s obtížnými rozhovory, pak je to známka nezdravého vztahu. Zamyslete se, proč tomu tak je. Takové soužití bude pravděpodobně toxické a obtížně udržitelné.

5. Nikdy nejste dost dobří

Konstruktivní kritika v partnerském vztahu není na škodu. Pokud se ale přelije do pravidelného a dost zbytečného komandování, které vás ničí a postupně vám podrývá sebevědomí, je zaděláno na problém. Většina z nás už má dost velkého kritika uvnitř sebe, nepotřebujete ještě dalšího, vnějšího.

6. Nedostatek respektu

Vzájemná úcta je důležitým prvkem zdravého vztahu. Pokud partner nerespektuje vaše pocity, názory a potřeby, není to dobré znamení. A nemusí to být zrovna nějaká hrubá forma ignorace. Zdvižený prst už by člověk měl mít, když partner pořád chodí pozdě. Neustálé zpoždění a neprojevení lítosti jsou neuctivé. Navíc jde o náznak, že partner možná ztrácí zájem o vztah. Nedostatek respektu může vést k citovému zneužívání a soužití plnému stresu. Tady platí, že pokud nemáte základní respekt sami k sobě, těžko ho budete vyžadovat po partnerovi.

Co vlastně znamená výraz red flag?

Jednoduše řečeno - varovný signál. „Červená vlajka” (red flag) by se nám měla před očima objevit pokaždé, když si všimneme něčeho, co je potenciálně nebezpečné. A to nejenom v milostném vztahu.

Doporučujeme

Načíst další články