Nevdala jste se příliš brzy?

Nevdala jste se příliš brzy? Zdroj: Pexels

Nejlepší věk na vdávání? Vyšší než si myslíte!

Je lepší vdávat se po dvacítce, nebo po třicítce? Zatímco my ženy cítíme tlak na to, abychom se stihly usadit pokud možno do třicítky, odborníci na vztahy mají jiný názor. 

Mužům se obvykle říká, že mají počkat, dokud nejsou na zásadní krok připraveni. Neznamená to pouze dospět, ale mít rozjetou kariéru a být finančně zajištěný. Nikdo od nich nečeká, že se ožení před třicítkou, spíš o pět až 10 let později.

Otálení má i další výhodu. Mohou lépe poznat sami sebe a vybrat si partnerku nebo partnera, který se k nim opravdu hodí.

Podobné privilegium ženy nemají.

„Od pohádek po romantické filmy, vše nám od dětství naznačuje, že zásnuby (potažmo svatba) jsou happyend. Většině hrdinek v bílém rozhodně není třicet,“ říká Jo Piazza, autorka bestselleru Jak se vdát: Co jsem se naučila od reálných žen na pěti kontinentech o tom, jak přežít první rok manželství.

Tlak na vdavky se objevuje po dvacátém roce a postupně sílí. Když žena slaví 30. narozeniny bez snubního prstýnku na ruce, často má pocit, že něco důležitého prošvihla.

„Je to omyl. Ženy, které se vdají po 35. roce, bývají v manželství mnohem spokojenější než vrstevnice, které oblékly svatební šaty o 10 let dříve. Většina mých kamarádek a kolegyní se vdala před třicítkou. O dekádu později je polovina z nich šťastně rozvedená. Mnoho terapeutů, kteří lidem denně pomáhají zachránit vztahy, věří, že je vysvětlení poměrně prosté: Moudrost žen přichází s věkem,“ míní Jo Piazza.

Jste nezávislejší a partnera už tolik nepotřebujete. Jste emočně pružnější, chytřejší, a tak dokážete oddělit zrno od plev.

„Poté co jsem se zeptala stovek žen napříč pěti kontinenty na jejich recept na spokojené manželství, vám mohu prozradit tajemství. Zjistila jsem, že je lepší počkat,“ dodává Piazza.

Sedm z deseti žen, které žily v nešťastném manželství, spisovatelce odpovědělo, že by jim prospělo, kdyby mohly déle vést vlastní život. Nejspokojenější vdané ženy prý potkala v Izraeli, Francii, Indii, Kataru, Dánsku, Švédsku, Nizozemí, Mexiku a v Chile. „Všechny měly něco společného: Vdaly se po 35. roce,“ dodává Jo Piazza.

Nejen věk se u nevěst v posledních desetiletích měnil, ale také trendy. Podívejte se, jakým vývojem prošly svatební účesy.

Video placeholde