Mileniálové trpí častěji depresemi než jejich rodiče. Proč tomu tak je?

26. května 2017 • 06:00
Naše generace trpí depresemi více než naši rodiče
Naše generace trpí depresemi více než naši rodiče • Foto: Shutterstock

Stres, deprese, vyhoření. Slova, která dnes skloňujeme téměř dennodenně. Přitom naši rodiče se těšili mnohem lepšímu psychickému zdraví, ačkoliv doba, ve které vyrůstali, nebyla procházkou růžovou zahradou. Proč tedy dnes my, mileniálové, navštěvujeme častěji psychology a terapeuty?

Zajímalo by mě, kde se berou informace o tom, že dnešní mladí lidé jsou línější a nechce se jim pracovat. Já mám totiž kolem sebe spíš opačný extrém.

Tak například moje kamarádka. Sedmadvacetiletá holka,která běžně tráví v práci i devět a víc hodin denně. Pak přijde unavená domů a zatímco její přítel vyžaduje kontakt a ptá se jí, jak se měla, ona by nejraději mlčela. Což vede k častému vzájemnému nepochopení. Svoji práci ale miluje a pořád si opakuje, že když teď v mládí zabere, zatne zuby, jednou bude lépe.

Ženy jsou na tom hůře

Přitom je na ní ale znát, že zatínání zubů jí jde čím dál tím hůř a několikrát jsem od ní slyšela větu, že nebýt tak mladá, myslela by si, že má syndrom vyhoření. Není ale jediná. Čím dál tím víc lidí generace Y, neboli mileniálů, trpí psychickými problémy. Pacienty s depresemi najdete nejvíce mezi ženami. Ovlivňují nás totiž hormony a také větší všeobecná zodpovědnost. Více se zaobíráme problémy, vztahy a péčí o rodinu.

Americká psychologická asociace letos v únoru vydala studii, která dokládá, že mileniálové udávají vyšší míru stresu než zbytek populace. Přitom ale paradoxně žijí ve světě, který nepředstavuje přímé ohrožení, jako tomu bylo u našich předků. "Jedním z faktorů přispívajících k vysoké míře stresu je závislost na moderních komunikačních technologiích a neustálá potřeba kontrolovat sociální média a elektronické přístroje, u rodičů též snaha vybalancovat používání technologií dětmi," komentuje výzkum profesor Pavel Mohr, primář kliniky Národního ústavu duševního zdraví.

Neumíme odlišovat práci od osobního života Neumíme odlišovat práci od osobního života Autor: Pexels

Dodává, že dalším aspektem je i politické klima, neboť průzkum probíhal během prezidentské kampaně. I když nelze tuto studii aplikovat na zbytek světa, není těžké najít podobné faktory způsobující psychické problémy.

Neumíme si se stresem poradit

Hlavní příčinou depresí jsou stále biologické vlivy, ale přidávají se i další. Spouštěčem může být opět právě stres. Neumíme si s ním pořádně poradit, a tak se v nás hromadí, což vede k oslabení naší odolnosti vůči vzniku duševních poruch.

Onou zátěží je, jako v případě mé kamarádky, i čím dál tím větší důraz na výkon, který je dnešní zrychlenou dobou vyžadován. Ruku v ruce s tím jdou ale často také společenské tlaky, které do značné míry způsobují moderní technologie, a sociální sítě, na které se tolik upínáme a máme potřebu se skrze ně sebeprezentovat.

Příliš podléháme sociálním sítím a představě o tom, co je realita Příliš podléháme sociálním sítím a představě o tom, co je realita Autor: Pexels

"Kvůli tomu, že situace, jako jsou konflikty nebo stres v práci, dnes neřešíme jako naši předkové fylogeneticky naučenou reakcí, tedy bojem nebo útěkem, tak se taková neřešitelná situace může snáze transformovat do úzkostných příznaků, poruch spánku, somatických projevů anebo příznaků deprese," vysvětluje profesor Pavel Mohr.

Najděte v sobě vypínač

Jak se depresím ubránit, je dobrá rada nad zlato. Měli bychom si umět dupnout a naučit se říkat ne některým pracovním povinnostem. Stejně tak by našemu duševnímu zdraví prospělo, kdybychom se naučili odlišovat skutečný život od toho vyumělkovaného na sociálních sítích. Více času bychom měli trávit s přáteli a rodinou a věnovat se koníčkům. Podle Pavla Mohra je důležité, abychom dokázali najít rovnováhu mezi pracovním životem a tím osobním.

Můžeme to tedy začít zkoušet a přitom doufat, že v budoucnu někdo vymyslí spínač, kterým bude možné na povel vypnout náš pracovní i virtuální život a rychle vplout do toho reálného, který nás naplňuje. 

Jak se naučit odbourávat stres? Podívejte se na video:
Když se naučíte odborávat stres efektivně, kvalita vašeho života se významně zvýší VIDEO iStock.com/Markéta Tošnarová

 

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy