Matka a dcera

Matka a dcera Zdroj: istock.com

Když se role otočí a vy se stáváte mentorkou vaší mámy

Byla vaší průvodkyní dosavadním životem. Když jste potřebovala radu, šla jste za ní. Máma, ta ví. Ať už to bylo trápení s láskou, nervozita před státnicemi, výběr prvního povolání, vaše svatba, byla to ona, o koho jste se opírala. A pak změna, čím dál tím víc pomáháte najednou vy jí. Role se otáčí. Ona potřebuje vás.

První taneční. Výběr šatů. Lásky. Zklamání. Zařizování bytu na vysoké. Mami, kde mám koupit povlečení? Na kolik mám péct to kuře? Jak mám podat daňové přiznání? Nevíš, co se dává miminku na vyrážku? Milióny hovorů, kdy jsem prosila svou mamku o radu. Nevím jak, volám mámě, samozřejmě kromě technických věcí a auta, na to je specialista můj táta. Byli tu pro mě, kdykoliv jsem potřebovala. Jenže poslední dobou si čím dál více uvědomuji, že je to jiné. Máma volá mně. Možná už se to dělo dřív, ale teď cítím, že se role otáčí.

Já dospívám, ona stárne

Je to přirozené, že se stářím rodičů se role obracejí. Potomci zesilují a stávají se oporou rodičů. A pokud jsou vztahy v rodině zdravé, nepřinese to potíže, ba naopak rodina se stmeluje ještě víc. „S pubertou dochází k postupnému narovnání rolí až převrácení, kdy dcera začíná být silnější než matka a postupně ji bude doprovázet na cestě stářím, až ke smrti,“ vysvětluje psycholog Jeroným Klimeš na jedné ze svých přednášek na téma Matky a dcery.

Máte najednou podobný pocit, že vy sílíte a ocitáte se v roli mentorky vaší mámy? Nejprve jste možná zaskočena, říkáte si, co s tou mámou je, že se neumí rozhodnout a pořád volá o radu. Je to přirozené. Svět jde rychle kupředu, vy stíháte, jste v tom kolotoči, vaše máma už pokulhává, stává se nejistou a potřebuje svou dceru. Ten pocit zázemí a opory, který vám dopřávala dlouhá léta, je najednou na vás. Moc dobře to všechny víme. Vztah matky a dcery je jeden z nejsložitějších a nejnáročnějších. Často se navzájem štveme, vyčítáme, radíme, jsou chvíle, kdy spolu i nemluvíme, ale potřebujeme se.

Bod zlomu – nemoc

Velmi často otočení rolí způsobí nemoc. V životním rychlíku plném své kariéry, rodinného života, často s malým dítětem, vám ani nedochází, že ona stárne. Stále ji vnímáte jako nezdolnou silnou ženu, a pak vám najednou volá: „Bolí mě hrozně záda, nemohu přijet. Musím na vyšetření. Jedu do nemocnice…“ Do svého denního harmonogramu připisujete další úkol: Postarat se o mámu. Pro mnohé mladé ženy je to šok. Najednou přibyde nový tlak, k pocitu zodpovědnosti přibývá i ten o svou mámu.

Pro lidi, kteří se starají současně o své potomky a současně o své stárnoucí rodiče, se vžil termín sendvičová generace. Povinnosti se tlačí ze dvou stran. A to bývá náročné. O to někdy mnohem víc, když se rodiče brání a těžko si zvykají na otočení rolí. Což je normálně přirozené a pro rodinu žádoucí. Často to souvisí s tím, že dnes rodiče pracují do dlouhého věku a snaží se být silní téměř do konce svého života a brání se přijetí pomoci. Mladí zahlceni kariérou, touhou stihnout a mít všechno nevidí, že je potřeba role otočit. Najednou je pozdě a jsou pryč a vy nejste na jejich odchod připravena.

Vážit si své nové role

Tak jako rostete a poznáváte samu sebe skrze své děti, které vás dennodenně učí, tak i vaše nová role vůči mámě pomáhá rozvíjet vaši osobnost. Ukazuje vám, že jste osobou, na kterou se nebojí spolehnout, věří vám. Za kým chodíte pro radu? Za lidmi, kterých si vážíte, považujete je za chytré, spolehlivé a jejichž názor vás zajímá. Teď se pro ni takovým člověkem stáváte vy. Nezastírám, že i já jsem zpočátku otáčení rolí zvedala telefon své mámě s myšlenkami:„ Panebože, co zas potřebuje, to to nezvládne sama?“ Dnes už to nedělám, už vím, že teď budu krýt záda a pomáhat já jí. Těší mě to, dělám to ráda a vážím si toho. A co vy?