.

. Zdroj: www.bagmaster.cz

5 + 1 užitečných rad, jak vybrat školní tašku pro prvňáčka

Chystá se vaše dítko poprvé do školy a vy přemýšlíte nad tím, jak pro něj vybrat nejvhodnější tašku? Leží vám na srdci otázka, zda se rozhodnout pro školní aktovku nebo batoh? V našem článku vám tyto otázky zodpovíme.

Při výběru vhodné školní tašky je nejdůležitější spokojenost vašeho malého. Taška musí být nejen vizuálně zajímavá, ale také praktická a ergonomicky zpracovaná. Při nošení správně šitého batohu nemusíte mít strach ze skoliózy ani jiných problémů spojených se špatným držením těla. Sepsali jsme pro vás několik rad, které vám s výběrem nejvhodnější tašky pomohou.

1. Povaha vašeho školáčka

Školní tašku vybírejte podle toho, zda je vaše dítě systematik, nebo spíše roztržité. V případě, že doma máte malého systematika, který miluje přihrádky, sáhněte po školním batohu, jenž disponuje dvěma až třemi hlavními kapsami. Pokud vaše dítě upřednostňuje rychlý přehled o svých věcech a nebaví ho jejich třídění, zvolte klasickou školní aktovku s jednou komorou.

2. Ergonomicky tvarovaná záda

Ať už sáhnete po aktovce, nebo školním batohu pro prvňáčky, vždy si všímejte, zda má ergonomicky tvarovaná záda, jež zajišťují správné kopírování fyziologicky zahnuté páteře. Zadní strana tašky by měla být v bederní části vyklenutá a v hrudní části prohloubená. Samozřejmostí je polstrovaná opora pro lopatky a prodyšný materiál umožňující dostatečnou cirkulaci vzduchu.

.
. | Zdroj: www.bagmaster.cz

3. Nastavitelné popruhy

Aby taška na zádech dobře seděla, je zapotřebí, aby byly ramenní popruhy široké nejméně 4 centimetry, a jejich délku jste mohli upravit jak v horní, tak spodní části. Samozřejmostí je dostatečné polstrování. Během nošení by se popruhy neměly dotýkat krku dítěte. Stabilitu školní tašky zajišťuje také bederní a hrudní popruh. Bederní popruh zajišťuje rovnoměrné rozložení hmotnosti a hrudní popruh nedovolí ramenním popruhům, aby z ramen vašeho dítěte spadly. Tašku navíc fixují na svém místě i v případě, kdy děti s taškou běhají.

4. Nízká hmotnost

Nekupujte zbytečně těžké aktovky. Aktovky pro prvňáčky by podle normy ČSN samy o sobě měly vážit maximálně 1 200 gramů. Nezapomeňte, že děti do školy nosí učebnice, sešity, svačinu i pití, což by společně s těžkým batohem mohla být až přílišná zátěž. Děti by na svých zádech neměly nosit více než 10-15 % svojí váhy. Na trhu jsou dostupné školní tašky, jejichž hmotnost se pohybuje i pod 1 000 gramů.

5. Kvalitní konstrukce a provedení

Všímejte si, jak je aktovka stabilní bez naložení nákladem. Správná aktovka by měla dobře stát, i když je prázdná. Aby byla životnost tašky co nejdelší, měla by být ušita z kvalitního polyesteru, jenž je odolný vůči otěru, roztržení i působení vody. Samozřejmostí jsou reflexní prvky splňující normu EN 471 na bočních stranách, zepředu batohu i na ramenních popruzích. Dno by mělo být pevné a nepromokavé. Jeho součástí by měly být čtyři plastové nožky, které batoh ochrání od nečistot.

6. Zdravotní posudky

Kvalitní školní tašku pro prvňáčka poznáte i podle certifikátů a zdravotních posudků, které provádí nezávislé společnosti a laboratoře. Dobře vybraná školní taška vydrží vašemu školákovi i několik let, takže vám odpadnou starosti s pořizováním nové již po roce nošení.