Soustředění semifinalistek Restartu s Dietou.

Soustředění semifinalistek Restartu s Dietou. Zdroj: Ondřej Košík

Terezie Němcová
...
Mrkvová polévky podle Terezie Němcové
Jídla podle Terezie
Jídla podle Terezie
9
Fotogalerie

Terezie Němcová: Dovolila jsem sama sobě milovat jídlo

Seznamte se s vítězkou druhého ročníku Restartu s dietou. Jaká byla její cesta ke zdravému životnímu stylu, proč si založila svůj blog a jak se jí podařilo zhubnout skoro 30 kilogramů?

První otázka je velmi předvídatelná. Jak se cítíte po vítězství titulu Restart roku?

Rozhodně jsem vítězství nečekala. Popravdě jsem celý Restart s Dietou vůbec nebrala jako soutěž o hodnotné ceny, ale jako fajn zkušenost a seznámení se s lidmi se stejným koníčkem, jako mám já. O to víc jsem byla zaskočená, když jsem vyhrála. Mám z toho samozřejmě velikou radost. Upřímně si myslím, že i když je to klišé, tak jsme my všechny soutěžící vyhrály už dávno, právě svým osobním restartem.

Pojďme na začátek vašeho příběhu. Jak vás napadlo začít s blogem? Prý jste už jako dítě měla přezdívku Labužník?

Už jako malá jsem milovala jídlo a celý proces vaření a stolování. Přesně jak říkáte, rodina mi přezdívala Labužník. Součástí mé změny stravování bylo i to, že jsem se naučila vařit tak, aby jídla byla zdravá a vyvážená, ale zároveň barevná, pestrá a plná chutí. Zamilovala jsem si kombinování chutí, vymýšlení receptů, a když se mě přátelé a známí pořád ptali, co teda vlastně jím, rozhodla jsem se o to podělit s ostatními formou blogu a svého Instagramu Terezka v kuchyni.

Sice jste se přihlásila do kategorie FOOD, ale váš příběh by stejně dobře pasoval i do kategorie PROMĚNA…

Až do puberty nebyla moje láska k jídlu na mé postavě znát, ale kolem osmnácti let jsem nezdravým životním stylem a psychickým rozpoložením hodně přibrala. Začala jsem nenávidět fakt, že jídlo miluju, a trestala jsem se za to. Vyzkoušela jsem mnoho dlouhodobě neudržitelných diet, které měly vždy jen krátkodobý efekt a rozhodně jsem nebyla uvnitř sebe v pohodě a spokojená. Otázka „jak“ je na delší povídání a čtenáři se mohou podrobnosti dočíst na mém blogu. Základem bylo srovnat si vše ve své hlavě a dělat to pro sebe a své zdraví. Naučila jsem se vařit zdravě, ale chutně a zařadila do svého života pohyb. Kila šla najednou poměrně rychle dolů a já shodila skoro 30 kilogramů.

Jaké pocity jste prožívala při souboji s kily?

Když jsem nakonec přišla na to, jak hubnout zdravě a tak, abych byla celkově spokojená, cítila jsem se parádně. Neříkám, že to nebyla dřina a že jsem se nemusela (a stále nemusím) učit nové věci a osvojovat si správné návyky, ale objevila jsem zkrátka svoji cestu a vlastně i samu sebe. Zjistila jsem, že zdravé recepty a zdravý pohled na svět i sama sebe je něco, co chci šířit dál a inspirovat všechny, kteří to potřebují a kteří o změnu stojí.

Jak se vám podařilo napravit svůj vztah k jídlu?

Myslím, že nejpodstatnější bylo, že jsem sama sobě dovolila milovat jídlo a nestydět se za to. Další velké rozhodnutí bylo, že jsem se rozhodla najít styl vaření, u kterého budu hubnout a které bude zdravé, ale zároveň chutné i pro mého přítele, který kalorie rozhodně neřeší.

Jak tedy v současnosti vypadá váš jídelníček?

Hodně se to mění vlivem ročního období, ale ve zkratce bych řekla, že se snažím jíst hodně pravidelně, zařazovat malé svačinky, protože pak nemám večer chuť na mlsání a uznávám pravidlo 80/20, tedy že většinou jím zdravou stravu, ale vůbec mi nedělá problém si občas dát něco sladkého nebo kaloričtějšího. Nic se nemá přehánět a důležité je si nic nevyčítat. Také jsem před pár lety z jídelníčku vyřadila maso a mléčné výrobky omezuji na minimum, protože se tak moje tělo zkrátka cítí daleko lépe.

Prozradíte něco ze svého soukromí? Touhle dobou jste se měla vdávat… (rozhovor vznikal začátkem června, pozn. red.)

Vdávat jsem se měla v půlce června. S přítelem jsme spolu 9 let a měla to být velká veselka v přírodě. Kvůli Covidu jsme se rozhodli svatbu o rok odložit. Neradi děláme něco ve spěchu a stresu. Chceme si vše okolo svatby užít, a tak myslím, že to bylo rozumné rozhodnutí. Alespoň se budeme brát na naše kulaté 10. výročí.

Video placeholde

S přítelem cestujete dodávkou po světě, jak se to přihodilo?

Jsme spolu od našich 16 a 17 let a v té době jsme se stylizovali tak trochu do novodobých hippies, takže nás tenhle nezávazný a svobodný způsob života vždy lákal. Profese nás obou nám umožňuje práci nejen z domova, ale částečně i takto na dálku, a tak jsme toho chtěli využít. Já nemám ráda jakékoli plánování a jasný řád a díky dodávce můžeme cestovat po celé Evropě za pár korun, objevit místa, na která bychom se jako klasičtí turisté těžko dostali, a plány řešit ze dne na den za pochodu. Máme za sebou dvouměsíční cestu po Španělsku a před sebou doufám několikaměsíční svatební cestu po Evropě.

Hledáte při cestování inspiraci k vaření?

Rozhodně. Vaření v autě je samo o sobě poměrně výzva, protože musím pracovat s omezeným počtem surovin v malém prostoru, s pár kousky nádobí. Každá země nabízí jiný sortiment lokálních surovin a to mě neskutečně baví.

I když plánování moc nemusíte, chystáte něco třeba na další rok?

Jak jsem zmínila, plánování mi moc nejde, ale rozhodně budu dál vařit a inspirovat svými recepty mé sledující a čtenáře. Vlna pozitivity a zpětné vazby, které od nich dostávám, je totiž největší hnací motor věnovat se blogování dál a vkládat do toho energii i čas.

Doporučujeme

Načíst další články