Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Na planetě Zemi žije již přes osm miliard lidí. Je tento růst udržitelný?

V roce 2022 překonala civilizace milník více než osmi miliard lidí žijících na naší planetě. Jakkoliv je toto číslo impozantní, přináší s sebou ohromné množství starostí a problémů, které nutně musíme vyřešit. Nejedná se o lehký úkol a výsledek je zatím neznámý, což může působit opravdu strašidelným dojmem. S čím se v současné době potýkáme?

Příroda není všemocná

Ačkoliv je příroda okolo nás nepopsatelně krásnou záležitostí, ani ona bohužel nedokáže donekonečna odolávat lidskému vlivu. Z toho důvodu je také společenským tématem číslo jedna udržitelnost našeho jednání. Rostoucí populace vyžaduje stále větší množství potravin, vody, energií, domovů, oblečení a dalších potřeb.

Základem výroby těchto předmětů je často diskutovaná energetika, jež ve své současné podobě ohromným způsobem znečišťuje ovzduší, mění přirozený ekosystém a zhoršuje globální oteplování. Na vině jsou především klasické uhelné elektrárny, které mají většinový podíl na vypouštění škodlivých emisí. Jejich nahrazení však není možné provést jen tak a vyžaduje nejdříve spoustu let výzkumu, omylů i příležitostí.

Za pět minut dvanáct

Faktem je, že na podstatné změny nesmíme čekat několik desítek let a nechávat je na budoucích generacích. Již nyní chodíme po velmi tenkém laně a rozhodujeme o podobě planety Země v následujících letech. Základem všeho jsou pravdivé a ověřené informace, k nimž není vždy snadné se dostat.

Zajímavé zpravodajství, články i tipy pro jednotlivé domácnosti přináší například internetový magazín Ecoista. Ten se zaměřuje na pravidelné poskytování objektivních informací ze světa ekologie, energetiky i udržitelnosti civilizace. Pokud si jej budete pravidelně pročítat, získáte mnohem lepší přehled o dění ve světě okolo vás.