Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Letos jsou v kurzu přírodní materiály. Do jakých se vyplatí investovat?

At už vyrazíme do práce, na procházku, do obchodu nebo do společnosti, vždy se chceme cítit příjemně a sebevědomě. Toho se ale nedá dosáhnout, když nás oblečení, které máme na sobě, škrábe, potíme se v něm nebo nám je nepříjemné. To se pak ošíváme, oblečení rovnáme a nejradši bychom šli zase domů. Oblečení, které si vezmeme na sebe, nám prostě musí sedět a být příjemné.

Naše pokožka potřebuje dýchat

Pokožka nás dospělých, i ta dětská, potřebuje dýchat, jinak může dojít k jejímu podráždění, které je velmi nepříjemné a zbavit se ho není jen tak. Když si na sebe něco oblékneme, je třeba zvolit materiál, který je prodyšný, odvádí od těla pot a vlhkost, pokožku nijak nedráždí. Druhá věc je, že nám oblečení musí perfektně padnout, nesmí nám být malé ani příliš velké.

Oblečení z přírodních vláken vaši pokožku pohladí, je pohodlné a příjemné, nijak ji nedráždí, navíc od těla skvěle odvádí pot a samozřejmě taky dobře vypadá. O tom, že je šetrné k přírodě se asi ani zmiňovat nemusíme. A jaké přírodní materiály jsou?

Bavlna nikdy neomrzí

Bavlna se jako přírodní materiál těší oblibě už hodně dlouho, nedaly na ni dopustit už naše babičky. A dobře věděly proč. Jde o nejdostupnější přírodní materiál, který je příjemný, dobře absorbuje pot a dá se prát i na vyšší teploty.

Bohužel ale není bavlna jako bavlna. Proto se vždy zaměřte na štítek údržby a zkontrolujte si složení, zda u bavlny není také hromada dalších příměsí. Pokud jde jen o pár procent přidaného polyesteru, hrozit se nemusíte, oblečení bude lépe držet tvar, ale všeho s mírou.

Víte, že bavlnu poznáte i na dotek? Je pevná, silná a může se zdát i tak trochu tuhá, přesto je jemná. Takové bavlny se bát nemusíte, naopak se můžete těšit, že vám bude oblečení dlouho sloužit.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Hitem dnešní doby je bambus

Bambusové prádlo, ponožky i další textil jsou čím dál populárnější, není se čemu divit. Bambus je přírodní materiál, který ve srovnání s bavlnou odvede mnohem víc vlhkosti a potu. Navíc je odolný, lehký, jemný, prodyšný, tvarově i barevně stálý a antibakteriální, nosit ho tak mohou i osoby s citlivou pokožkou. Potěší vás i to, že v létě, kdy panují vysoké teploty, se na vás oblečení nebude lepit.

Víte, že bambusové oblečení můžete nosit po celý rok? Bambus totiž má skvělé termoregulační vlastnosti, díky kterým vám zajistí tepelný komfort v létě i v zimě. Dokáže pohltit až 90 % škodlivého UV záření, takže se hodí i na výrobu sportovního oblečení. Obsahuje i speciální složku, která blokuje množení plísní a bakterií, takže se nemusíte bát, že z vás bude cítit pot.

Len vás překvapí svou odolností

Lněné oblečení patří mezi nejoblíbenější v parních letních dnech, protože od těla odvádí pot, navíc dokáže pokožku ochladit. Len je přírodní materiál, který je odolný, čím víckrát ho vyperete, tím příjemnější bude na dotek. Počítat ale musíte s tím, že se poměrně dost mačká.

Hedvábí je lehoučké jako pírko

Oblečení z hedvábí je jemné, lehké, prodyšné, jemně se leskne a docela příjemně chladí. Jeho jediným mínusem je to, že neodvádí pot tak dobře, jako třeba bavlna. Na druhou stranu je velmi vzdušné. Že nabídka hedvábného oblečení v obchodech není moc široká? Šikovné švadleny si s tím poradí a ušijí vám i pohodlný top, sukni, kalhoty nebo šaty.

Náš tip: Pěkné kousky z přírodních materiálů doplňte ještě o pohodlné boty

K čemu vám bude to nejpohodlnější oblečení, když si na nohy nazujete boty, ve kterých se prsty tísní, pata vás tlačí a po pár minutách vás v nich začnou bolet nohy? Když už jste si dali tolik záležet na výběru oděvů, vyberte si i pohodlné boty, které jsou v souladu s přírodou nejen s ohledem na materiál, ale i tvar a šířku. Řeč je o barefoot obuvi, která respektuje tvar nohy i její potřebu být v kontaktu s povrchem, na který došlapuje, aby tyto informace mohla předat dál až do mozku.