Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Skloubit mateřství s kariérou? Jde to!

Přestože v posledních desetiletích naše společnost prošla mnoha změnami, ženy stále stojí před stejnou otázkou: je možné budovat úspěšnou kariéru, a zároveň být dobrou matkou? Řada z nich si pak musí vybrat jedno nebo druhé. Důvodů je spousta –⁠ jejich partner je v této složité situaci nepodpoří, zaměstnavatel jim nenabídne možnost částečného úvazku při rodičovské, nebo pro děti není místo v jeslích či ve školce. Některým ženám se však daří i přes tyto problémy úspěšně zvládat obojí. Z čeho přesně pramení problémy, s nimiž se matky v kariéře potýkají, a jakými kroky si mohou situaci usnadnit?

Co je to mateřská sankce?

Pojem mateřská sankce (angl. motherhood penalty) byl zaveden sociology jako zastřešující pojmenování různých znevýhodnění, se kterými se ženy v práci potýkají, když se stanou matkami. Oproti mužům či bezdětným ženám jsou dle některých studií matky vnímány jako méně kompetentní či méně odevzdané své práci. Tento předsudek je pak postihuje v řadě situací, jako jsou například možnosti kariérního růstu, hledání nového zaměstnání, a mnoho dalších. Výsledkem této mateřské sankce jsou pak mzdové rozdíly mezi matkami a bezdětnými či pomalejší kariérní postup matek, který nijak nesouvisí s nedostatkem schopností. Přirozeně pak řadu žen kombinace kariéry a mateřství odrazuje.

Situace se však pro matky postupně mění k lepšímu. Dle ekonomů Drahomíry Zajíčkové a Miroslava Zajíčka z Mendelovy univerzity v Brně, kteří v roce 2020 zkoumali vývoj mateřské sankce v České republice, se její přítomnost v posledním desetiletí významně snížila. To bylo umožněno především změnami v legislativě, které například zvýšily flexibilitu čerpání rodičovského příspěvku nebo pracovní doby matek. I přes tyto změny ale situace pro matky na trhu práce není snadná. Pojďme se tedy podívat na několik tipů, jak snáze skloubit pracovní život s rodičovstvím. 

Co tedy mohou ženy dělat?

1.Vyhledávat podporující zaměstnavatele

Řada firem už pochopila, že připravit se o zkušeného a schopného zaměstnance tím, že mu neumožní trávit kvalitně čas s rodinou, je nevýhoda i pro firmu samotnou. Není už tedy výjimkou narazit na nejrůznější nabídky flexibilních úvazků, možnosti práce z domova, volné pracovní doby, dokonce i firemní školky a jesle. Pokud váš současný zaměstnavatel v této oblasti nedrží krok s dobou, zkuste se možná poohlédnout po jiném! 

Mít možnost například dopoledne pracovat, poté v klidu vyzvednout děti ze školky, a následně se do práce opět pustit večer, pro vás bude osvobozující a umožní vám využít den co možná nejlépe. 

2.Přenechat „ženské práce” jiným

Ačkoli se doba změnila, přiznejme si, že práce v domácnosti jsou stále vnímány jako povinnost žen. Problém ale spočívá v tom, že pracovat, věnovat se rodině a u toho ještě stíhat uklízet, prát a vařit, zkrátka není možné. Nepodléhejte proto soudům okolí, a pokud vám to rozpočet dovoluje, přenechte tyto práce jiným. Využijte na pravidelný úklid služby úklidové firmy – sama uvidíte, kolik času se vám najednou uvolní.

3.Říct si o pomoc

Mnoho žen na sebe často klade vysoké nároky a má pocit, že musí vše zvládat samy. Není tomu tak. Až budete mít pocit, že vám všechno padá na hlavu, požádejte partnera nebo rodiče, aby vám pomohli. Sdílejte s nimi své pocity a mluvte s nimi otevřeně o tom, co vám činí potíže ve snaze skloubit mateřství s kariérou. Řekněte jim konkrétně, co by pro vás mohli udělat a jak by vám tím pomohli. Nebuďte v tom sama!

4.Čerpat ze zkušeností jiných žen

Nebojte se opřít jen o rodinu, ale i o zkušenosti jiných! Existuje spousta žen, které byly, nebo stále jsou ve stejné situaci. Ačkoliv se to tak na první pohled může zdát, nejsou dokonalé a kombinace mateřství a kariéry před ně postavila mnoho výzev. Naslouchejte jim, učte se z jejich chyb a inspirujte se tím, co se jim povedlo.

Pokud takové ženy nemáte ve svém bezprostředním okolí, seznamte se s nimi prostřednictvím ženské komunity! Femme Palette je globální platforma zaměřená na kariérní rozvoj žen, která letos v říjnu pořádá již svou druhou konferenci v Praze. Chcete-li si vyslechnout zkušenosti úspěšných žen s balancováním kariéry a mateřství, nenechte si ujít panelovou diskuzi věnovanou tématu rovnováhy mezi mateřstvím a kariérou. O své zkušenosti promluví trojice úspěšných a inspirativních žen – šéfka diverzity v České spořitelně Petra Ondrušová, advokátka a zakládající partnerka advokátní kanceláře SEDLAKOVA LEGAL Jana Sedláková a výkonná ředitelka komunikační agentury VMLY&R Iva Welker. Přijďte se inspirovat a seznámit se s podobně smýšlejícími ženami z Femme Palette komunity!