.

. Zdroj: archiv Simony Kijonkové

.
.
3
Fotogalerie

Simona Kijonková hýbe světem zásilek. Navzdory pádům

Řídí firmu a stará se o tři děti. Bez chůvy. Simona Kijonková je trochu střelec. Odešla z dobře placené manažerské pozice a začala podnikat. Zpočátku se jí nedařilo. Krach ji  neodradil. Letos se její tvář objevila na titulce Forbesu, když se probojovala mezi 50 nejúspěšnějších podnikatelek v Česku. 

Co máte nejraději na své profesi?

Podnikáním jsem si splnila všechny své sny. Zjistila jsem, že je velmi těžké začít podnikat, překonávat překážky a podnikatelsky vyrůst. Ale ještě těžší je udržet pozici jedničky na trhu a růst v rámci Evropy.

Na své profesi miluji nové výzvy, které mohu zdolávat. Svobodu, že žiji svůj sen bez šéfa a mohu sama za sebe činit rozhodnutí, o kterých jsem přesvědčená, že jsou pro firmu dobré.

Nabíjí mne, pokud takové rozhodnutí vede k viditelnému úspěchu. Ráda hledám díry na trhu, které je možné zaplnit. Svobodně mohu předávat své zkušenosti a znalosti ostatním, ráda vyhledávám synergie, snažím se propojovat ostatní podnikatele a pomáhat jim v jejich vlastním byznyse.

Baví mne život s každodenním podnikatelským rizikem, které může vést k pádu i úspěchu. Proto diverzifikuji a riziko postupně rozmělňuji do několika firem a projektů.

Může být žena maminka velká šéfka? Mnoho žen totiž řeší, zda zvládnou vysoký post a děti, ale aby zůstaly mámou.

Ale samozřejmě! Znám velké množství žen, které zastávají významné posty v korporacích nebo podnikají a jsou zároveň i několikanásobné maminky. Jak to řeším se třemi dětmi já? Bez elektronického diáře neudělám ani ránu, zapsané mám všechny akce dětí, kroužky, sportovní aktivity. Nejdůležitější je time management a prioritizace úkolů.

Oba s manželem vlastníme několik firem, ale zároveň fungujeme od čtyř odpoledne pro naše tři děti. Snažíme se jim maximálně věnovat, nemáme chůvu. Od čtyř odpoledne se mi těžko dovoláte. O víkendu mám technologickou abstinenci, tedy mám vypnuté zvonění n a telefonu, nejsem k dispozici na počítači.

V létě si beru dovolenou na měsíc a půl, kdy se věnuji jen a jen dětem. Celé bych to nezvládla, kdybych kolem sebe v práci neměla skvělé kolegy (ředitele a manažery), kterým důvěřuji a neměla úžasného partnera, který se dětem věnuje stejně jako já. A prarodiče, kteří s hlídáním pomáhají, když vyjíždím na zahraniční služební cesty.

Co jste v životě začala dělat jinak, a vyplatilo se?

V životě jsem zažila tolik křižovatek a změn, že by to vydalo na román na pokračování.

Nejdůležitější rozhodnutí byly většinou ty, když jsem někoho neposlechla, co mám správně dělat. Maminka nechtěla, abych šla na vysokou školu a já potají udělala přijímačky a jednoho dne jsem jen oznámila, že se stěhuji.

.
. | Zdroj: archiv Simony Kijonkové

Po absolvování první vysoké školy jsem dostala skvělou nabídku na práci, odmítla jsem ji a jela zkusit štěstí naslepo do Prahy. Po čase jsem zastávala skvělý manažerský post a jezdila bezva služebním autem a jednoho krásného dne jsem učinila, co nikdo nečekal a všichni mi to vymlouvali. Dala výpověď a začala podnikat.

A když si po roce fungování Zásilkovny moji blízcí říkali, že se bojí, že to nedám a měla bych s podnikáním skončit, konkurence mi dávala na frak, vybičovalo mne to natolik, že jsme vyrostli do dnešní jedničky na trhu.

Máte za sebou mnoho zkušeností. Jaká je vaše životní nebo kariérní rada?

Pokud chcete být úspěšní v podnikání, vyberte si v první řadě správného životního partnera, který vás bude ve vašem úsilí podporovat. Obklopte se lidmi, kteří jsou lepší, než vy a budou posouvat vaši firmu i vás. Sledujte konkurenci, ale nekopírujte. Poslouchejte ostatní, ale učiňte si svůj vlastní názor. Nežijte minulostí, ani přítomností, ale budoucností a především - dělejte to, co vás baví.

Co vás posunulo dál?

Pozitivní vztah ke změnám, nebát se výzev a rizika. Obrovská dávka štěstí a potkat ty správné lidi ve správnou dobu. Poslechnout si názor ostatních, ale vždy se rozhodnout podle sebe. Obklopit se správnými lidmi, někteří moji ředitelé jsou ve své odbornosti mnohem zkušenější a znalejší, než jsem já sama. Je důležité dát takovým lidem důvěru a motivovat je. To posouvá mé firmy i mne samotnou.

Co děláte, když jste v krizi, prožíváte neúspěch, co vás nakopne?

Vždy se snažím vidět světlo na konci tunelu, nepropadám beznaději. Někdy se kolem nás dějí negativní věci, jen aby nás nakoply a dovedly k těm pozitivním. Když řeším něco negativního v práci, pohled na moje tři děti mne vždy neskutečně nakopne. Řeknu si: mám tři krásné, zdravé a chytré děti. Co je víc?

Na co jste ve svém životě nejvíc hrdá?

Jsem hrdá na své tři děti. Každé z nich je osobnost, jsou své a tvrdohlavé stejně jako já. S Jarouškem jsem byla tento týden na testech v Mense. V jeho pěti letech dělal testy pro sedmileté a naměřili mu IQ těsně pod hranicí 130. Adrianka je skvělá ve všech sportech, které zkusí. V běhu je nejrychlejší na škole. Nejmladší Nikolka mi ve třech letech oznámila, že chce klavír, jako má kamarád Michal (známý hudební skladatel a soused), každý den tady brnká a zpívá.

.
. | Zdroj: archiv Simony Kijonkové

Máte týden volna. Jak by vypadal?

Zavolám přátelům, které jsme dlouho neviděli a kteří stejně jako my mají děti, naplánuji okamžitě výlet a vyrazíme. V létě k dojezdovému moři, nebo na kola, nebo kombinace obojího, v zimě na lyže. Je vlastně jedno, kam bychom jeli, důležité je, že bych týden volna strávila s dětmi, manželem a přáteli.

Co vás naučili muži?

Naučili mne lépe pracovat se svými emocemi a napočítat do deseti, než je všechny poslat hned do háje. Umět si udělat legraci sám ze sebe, když vás nemají za vizionáře, ale za cvoka.

Jste úspěšná podnikatelka. Jak to máte s partnerem? Nežárlí na vás?

Já sama se zatím příliš úspěšná necítím, úspěch je o celém našem týmu v Zásilkovně. Mám radost z toho, že mohu dávat 300 lidem práci, 13 tisíc e-shopů má díky nám levnější logistiku, 5 milionu lidí dostalo levněji balíček, 900 regionálních podnikatelů si i díky nám plní své vlastní sny. Zeptejte se mne za tři roky znovu 

S manželem se navzájem v podnikání podporujeme, on mi příliš nemluví do toho mého a já de facto nestuduji, jak řídí své firmy on. Pokud navzájem potřebujeme radu, mentorujeme se navzájem.

Nejzajímavější člověk, kterého jste v životě potkala?

Velkou osobností a ženou plnou inspirace je pro mne Tania le Mogne, generální ředitelka české pobočky Google. Z mužů je to rozhodně Honza Řežáb, který ačkoli se svým Socialbakers zařadil mezi top podnikatele na světovém žebříčku, nezpychl, umí si udělat legraci sám za sebe a přestože nemá příliš času, rád za námi přiletí do ČR a své znalosti a zkušenosti nám zde předává dál.

Minidotazník aneb moje srdcovky

Město Praha, jsem ráda, že v ní žiji. Často cestuji a velmi ráda se sem vracím. Nechtěla bych žít nikde jinde. Las Vegas mne zcela oslnilo, ráda se do něj vrátím, stejně jako do Paříže a Vídně.

Filmy Forest Gump, Schindlerův seznam, Kmotr, Život je krásný

Hudba Tady nevím. Poslouchám hlavně Adele a poté relaxační hudbu před spaním, zpívám ve sboru v kostele.

Restaurace Aureole, Hotel Diana u Kuchařů. Místa, kam si rádi zajdeme sami s manželem na romantickou večeři.

Knihy Bible, tu mám na nočním stolku. V době dávno minulé byla mojí každodenní četbou Bohatá žena od Kim Kiyosaki. Vy asi budete spíše znát dílo Bohatý táta, chudý táta od jejího manžela Roberta Kiyosakiho, také skvělé čtení, ale já jsem se našla spíše v Kim. Mezi mé oblíbené patří také Velký Gatsby od F.S. Fitzgeralda a Quo vadis od Henryka Sienkiewicze – toho jsem přečetla dokonce 2x. Od svých kolegů jsem dostala Steve Jobs od Waltera Isaacsona, často mně k němu přirovnávají.

Sport Sportuji se svými třemi dětmi. V zimě lyžujeme, v létě cestujeme, jezdíme na kole, každý den v případě hezkého počasí plaveme. Celá rodina hraje tenis. Čistě sama žádný sport nedělám, to mne nebaví.

Módní značka Výhradně na luxusní zahraniční značky si nepotrpím. Upřednostňuji osobitý charakter a české návrháře. Ve skříni mám již desítky kousků od značky Infinite, za kterou stojí skvělá česká návrhářka Mirka Magni.

Na několika plesech jsem vynesla šaty českého návrháře Jirky Kalfaře. V jeho šatech nikdy nezapadnete! U kabelek a bot upřednostňuji kvalitu (Guess, Hugo Boss) a to kombinuji s módními trendy často z konfekce (nejčastěji u mne najdete značky Pietro Filipi a Zara). Pokud bych měla říci ale pouze dva brandy, jsou jimi Infinite a Guess.

Můj malý hřích Očima ženy se jedná spíše o větší hříchy. Pravidelně necvičím, jsem požitkář v jídle i pití. Ráda často a dobře jím, málo spím. Když se mnou kolegové z práce trávili tři týdny po USA, nevěřili vlastním očím, kolik toho za den sním. Téměř každý den si dávám čokoládu, vypiju 4 šálky kávy za den. Často si dopřeji skleničku dobrého bílého vína.

Je česká podnikatelka, majitelka společnosti Zásilkovna. Její síť výdejních míst pro eshopy patří mezi nejznámější české franšízingové projekty. Podporuje řadu oborových startupových projektů a odbornou veřejností je označována za první dámu českého e-commerce.

Simona Kijonková