Prodáno!

Prodáno! Zdroj: penize.cz

Hýbe světem: J. K. Rowlingová naučila lidi milovat knihy

Existuje málo lidí, kteří dokážou strhnout laviny a výrazně se zapsat do života všech lidí, a hlavně jedná-li se o ženy. Magazín Forbes dokázal vloni napočítat i 99 miliardářek. Jen malá část z nich se ale ke jmění dopracovala vysloveně vlastním úsilím, tak jako J. K. Rowlingová.

Díky ní začali lidé číst, hodně číst, kupovat knihy a našli zalíbení v psaném slově. Vytvořila postavu, která se zapíše do literárních učebnic a bude téměř v každé domácí knihovně. Její byznys plán ale byl zcela jiný – chtěla mít tři děti.

Zeptejte se malých, dospělých i těch nejstarších, co se s nimi stalo, že začali číst. U mnohých bude odpověď Harry Potter. Jak zvládla šílenství, které rozpoutala? Co marketing, reklamy, peníze…? Stala se z ní jedna z nejbohatších žen britských ostrovů, nejznámější spisovatelka a podnikatelka. A to v oblasti, která je velmi vrtkavá, často se mění a vlastně pro lidi není ani tak životně důležitá. Ale opět se stalo to, co je v podnikání velmi důležité. Její vášeň se proměnila v byznys století.

Nemám peníze, nikoho neznám, jsem žena a chci vydat knihu

Začátky jsou nejdůležitější, ale také nejtěžší. Mladá žena, neúspěšné manželství, výchova dcery, na kterou je sama a žádné finance. Avšak touhu psát nepotlačilo nic. Osudovým se stává rok 1990, kdy přijíždí vlakem do Manchasteru a Harry je na světě. Sedm let však musí čekat, než najde nakladatelství, které jí i přesto, že je žena, neznámá žena, knihu vydá. Píše po kavárnách, kde je teplo, neboť domov je ponořen do zimy díky nedostatku financí. Kniha je vydána pod podmínkou, že autor knihy nebude Joanne Rowling. Nevěřili totiž, že bude mít kniha s neznámým ženským jménem úspěch. Na obal knihy tedy Joanne jako autora vybrala iniciály J.K., J. jako Joanne, K. jako Kathleen – Joannina babička. A tady se stal zlom.

První dolarová miliardářka, která získala svoje bohatství psaním knih

Sága Harryho Pottera byla přeložena do šedesáti jazyků, celkový náklad je něco přes 300 miliónů kusů a vlastní majetek v hodnotě 576 milionů liber začíná už v roce 2004.

Prodáno!
Prodáno! | Zdroj: penize.cz

Za celkovým úspěchem britské spisovatelky stojí podle jejího českého překladatele Pavla Medka kvalita a krása jazyka. „Je rozená vypravěčka, její jazyk je velice přirozený, plynulý, hezky se to čte. Řekl bych, že marketing se na tom podílel až druhotně, když první díly se prosadily samy svou kvalitou," uvedl Pavel Medek v rozhovoru pro ČT24.

Joanne Rowlingová vydělala psaním miliony amerických dolarů především díky tomu, že její fantazijní příběhy nadchly miliony lidí na celém světě. Její knižní potterovské série se údajně prodalo přes půl miliardy kopií. Už tak veliké jmění se mnohokrát znásobilo, když byly podle knih o Harry Potterovi natočené i filmy, jak podotýká Dennis Neil, hlavní editor časopisu Forbes.

Umí naslouchat druhým, Harry i Joanne

J.K. Rowlingová je laureátkou ceny Mezinárodního PEN klubu. Podle prezidenta amerického PEN klubu Andrewa Solomona si čtenáři knih o Harrym Potterovi „uvědomili, jakou váhu může mít jejich hlas a jak je důležité naslouchat druhým“.

Dnes velkou část své práce, svého času a především svých peněž věnuje charitě. Je zapojená v mnoha projektech a snaží se pomáhat, kde to jde. Zaměřuje se především na děti, podporuje výstavbu nových škol, snaží se pomáhat nemocným, či lidem ze sociálně slabších oblastí. V roce 2012 věnovala 101 miliónu liber na charitu, její majetek tak podléhal vyššímu zdanění a vypadává ze seznamu miliardářů. J.K. Rowlingová však píše dál a její život není o milionových žebříčkách…

…a těšit se můžete na její novinku Fantastická zvířata a jak je najít.

Podívejte se na další ženy, které hýbou světem.