Bioložka Helena Fulková jako první z Česka zvládla naklonovat myš

Bioložka Helena Fulková jako první z Česka zvládla naklonovat myš Zdroj: Grantová agentura ČR

Klonované myšky jsou vždycky černé
Helena Fulková dává klonovaným myškám jména
Bioložka Helena Fulková
Fulková pomohla nahlédnout do tajemství mechanismu reprodukcí a reprogramování buněk
První klonovaná myš dostala jméno Marilyn podle americké herečky
6
Fotogalerie

Helena Fulková: normální holka, co naklonovala myš

Bioložka Helena Fulková jako první z Česka naklonovala myš. Má ráda sladké, poslouchá Iron Maiden a když se jí nedaří, kouká na trilogii Slunce, seno. „Pak si na chvíli sednu a popřemýšlím, co se stalo, co mi třeba nevyhovuje, a jestli bych s tím nemohla něco udělat. Řešení se většinou kupodivu najde.“

Co máte nejraději na své profesi?

Volnost, svobodu a chytré lidi okolo sebe. Věda je zábava i dobrodružství, ale chce to výdrž, protože většinu času člověk vlastně selhává. Nejlepší je dělat s lidmi, kteří člověku věří, oceňují snahu ostatních, nebojí se přiznat svoje chyby a pomohou, když je potřeba.

Ve vědě člověk často narazí, je v tom spousta frustrace. Navíc když se dělá ve vysokém tempu, tak prostě člověk občas něco poplete. Je fajn mít to s kým probrat a poslechnout si, co se stalo někomu jinému, a společně se tomu zasmát. Tyhle drobné hlouposti docela stmelí kolektiv a práce je pak fajn.

Co jste v životě začala dělat jinak, a vyplatilo se?

Trochu jsem se víc přestala ohlížet na to, co si o mně lidi myslí. Není možné vyjít s každým, ne každý bude mít na člověka pozitivní názor a ne s každým se stoprocentně shodneme. Tak trochu „ber, nebo nech být.“ Pokud někoho zajímá, co si myslím, tak fajn, pokud ne, tak já s tím nic nenadělám.

Obecně mám ale pocit, že většinou lidé, co si nemusí nic dokazovat, si najdou čas na to, aby si poslechli, co druhý člověk říká.

Máte za sebou mnoho zkušeností. Jaká je vaše životní nebo kariérní rada?

Dělejte to, co vás baví, jinak u toho nevydržíte a nestojí to za to. Ale také že nic není zadarmo. A nakonec bych dodala, že je dost jedno, kdo je v jakém postavení, a že by člověk neměl dát na tituly nebo vnější dojem – lecjaká laborantka nebo technický pracovník může mít víc zkušeností a podat fundovanější informace než kdejaký profesor (a taky že to tak často je).

Co vaši kariéru posunulo dál?

Japonsko.

Co děláte, když jste v krizi, prožíváte neúspěch, co vás nakopne?

Zásadně si pouštím trilogii Slunce, seno. To už je taková moje klasika. Pak si na chvíli sednu a popřemýšlím, co se stalo, co mi třeba nevyhovuje, a jestli bych s tím nemohla něco udělat. Řešení se většinou kupodivu najde.

Na co jste ve svém životě hrdá?

Na to, že je na mě spolehnutí.

Máte týden volna. Jak by vypadal?

Určitě bych ho netrávila někde u moře. Spíš bych se viděla někde na Šumavě nebo na Broumovsku na výletě. Taky mě baví práce na domě a trochu se „zaprasit“.

Klonované myšky jsou vždycky černé
Klonované myšky jsou vždycky černé | Zdroj: Grantová agentura ČR

Co vás naučili muži?

To záleží, o kom se přesně bavíme: Některých si vážím pro jejich postoj a čestnost a říkám si, že na to člověk nesmí zapomínat, a beru je jako velikou inspiraci. Jiní mi ale dokázali, že bez politiky a kamarádšoftů to u nás stále moc nejde. Obojí je myslím celkem cenná lekce.

Jste úspěšná v oboru, který byl dlouho doménou mužů. Jak to máte s partnerem? Nežárlí na vás?

Stálého partnera v Česku nemám. Popravdě řečeno jsem vždycky měla s muži víc štěstí v cizině. Možná to je i tím, že se dokáží nějak konkrétněji vyjádřit a moc sami sebe neřeší. A zrovna teď tu máme jednoho super-fešného myšího technika.

Nejzajímavější člověk, kterého jste v životě potkala?

Zajímavých lidí jsem potkala za život spoustu, ale pokud bych měla vybrat někoho, kdo na mě udělal největší dojem, byla by to jednoznačně Anne McLaren. Byla to úžasná paní, naprostá legenda v oboru, vždy si ale našla čas na to, aby mluvila se studenty.

Minidotazník aneb moje srdcovky

Město - Praha Filmy – Thelma a Louise Hudba – Iron Maiden Restaurace – kavárna Adria Knihy – Muka obraznosti (Páral mě obecně dost baví) Sport – volejbal (asi protože nás včera dost vyklepla vedlejší laborka) Módní značka – Nike Můj malý hřích – sladkosti, hlavně krémy

Protože Helena Fulková žije dlouhodobě v Japonsku, dělaly jsme rozhovor přes email. Na otázky odpovídala během výzkumu. „Doufám, že odpovědi dávají smysl. Přebíhala jsem mezi prací a dotazníkem, měli jsme evakuační cvičení a celkově to byl blázinec.“

Očima redaktorky

Jako první z Česka naklonovala myš, čímž pomohla nahlédnout do mechanismu reprodukcí a reprogramování buněk. Za přínos oboru získala Cenu Neuron pro mladé vědce2016. Biologii vystudovala na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Pracovala v Centru buněčné terapie a tkáňových náhrad 2. LF a v Oddělení biologie reprodukce ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze – Uhříněves. V současnosti působí na Tokijské univerzitě.

Helena Fulková