Co dělat, když se nemůžete rozhodnout? Vyzkoušejte pravidlo 10 / 10 / 10!

Život nás mnohokrát staví na křižovatku a my si musíme vybrat jednu cestu, kterou se vydáme. Pečlivě zvažujeme klady a zápory každé varianty a váháme. Rozhodování je důležitá dovednost, kterou všichni potřebujeme k posunu vpřed jak v naší kariéře, tak v životě. Jenže, co když se prostě nedokážeme rozhodnout? Co s tím?

Každý den často procházíme stovkami malých a možná nevýznamných rozhodnutí. Kdy vstát, cvičit, nebo ne, co si vzít na sebe, co jíst, kam jít, jak jít a mnohem více. Tato rozhodnutí se dělají během zlomku vteřiny, jsou snadná a nemají zásadní vliv na náš život. Co si dáme k snídani, nezmění náš život ani svět. Na důležitosti stoupá, čím více je ovlivňováno vnějšími faktory.Oblečení, jinak nedůležité, získává zásadní úlohu, jedná-li se o důležitou schůzku. Máte-li potíže při rozhodování, přemýšlíte o svých volbách ještě následující dny, zda jste udělala dobře, chce to razantně zakročit. Někdy zkrátka není čas na dlouhé zvažování výhod a nevýhod, chce to se rozhodnout snadno a rychle.

Pamatujte:

• Více myšlení není vždy dobré myšlení.

• Naučte se důvěřovat vaší intuici.

• Stanovte si termín rozhodnutí.

• Přijměte, že nemůžete mít vždy všechno; možná budete muset udělat malý kompromis.

• I špatné rozhodnutí má svůj pozitivní vliv. Život nás zkouší a my musíme překonávat překážky a učit se. Není potřeba se hroutit.

Pravidlo 10/10/10

Když si uvědomíte, že s rozhodováním máte problém, jste na nejlepší cestě k nápravě. Nedokážete si objednat večeři, dlouze zíráte do jídelního lístku, a když přijde číšník, nevíte? Pak je čas, abyste si vylepšila své rozhodovací schopnosti.

Suzy Welch je autorkou řady obchodních publikací a vynalezla jednoduchý nástroj, který nám může pomoci rozhodnout se. Doporučuje techniku 10/10/10, díky níž promyslíme rozhodnutí, které hodláme učinit ve třech různých časových intervalech: Jak se po něm budeme cítit za 10 minut? Jak asi za 10 měsíců? Jak asi za 10 let? Tento nástroj nám v podstatě pomáhá vidět věci s čerstvou perspektivou a ujišťuje nás, že lítost není součástí našeho života, pokud můžeme předvídat vliv našeho rozhodnutí.

Připravte se na nejhorší

Někdy nás rozhodování paralyzuje tak, že nemůžeme ani mluvit, protože se bojíme výsledku, který naše rozhodnutí přinese. Klíčem k tomu, abychom se dostali z tohoto stavu, je čelit obavám a pojmenovat je. Napište si nejhorší věci, které by se mohly stát při rozhodnutí, které se chystáte učinit. Dalším krokem je uvědomit si, že se dokážete vypořádat s tím nejhorším scénářem. Nefunguje vaše manželství? Pokud dojde k odloučení nebo dokonce k rozvodu, dokážete se sama postarat o děti a zabezpečit finančně domácnost? Přemýšlejte o tom dlouho a tvrdě, časem zjistíte, že i když jsou vaše obavy a nejhorší scénář obtížné, mohou být také zvládnutelné.

Zapsat klady a zápory

TED Talker Ruth Chang, profesorka právní vědy, navrhla jednoduchý způsob, jak urychlit rozhodovací schopnosti. Říká, že je dobré si zapsat klady a zápory rozhodnutí, které se chystáme učinit. Toto řešení je velmi efektivní, když jsme v rozhodování nad dvěma možnostmi a obě se zdají být dobré. Pokud uvedete výhody a nevýhody obou možností, zaměřte se na výhody a poslechněte svou intuici. Na tu se vyplatí v dnešní rychlé a moderní době spoléhat. Před mnoha lety bylo rozhodování jednodušší než to, co je dnes. Proč? Protože to nezahrnovalo tolik možností. Nákup košile byl tak snadný, protože vše, co jste měla udělat, bylo vybrat velikost a barvu. Nyní, pokud půjdete koupit košili, musíte vybrat typ, tvar, knoflíky, látku, střih, steh, vzorek, límec, barvu, velikost…

Barry Schwartz, americký sociolog a psycholog, to výmluvně uvádí ve své TED Talk: “Dnes máme tolik možností, že každé naše rozhodnutí, ať už je to dobré nebo špatné, obsahuje chuť lítosti. Řešením je volit 2–3 alternativy a poslouchat intuici. Co se týče těch všech tisíce věcí okolo, nechte svět dýchat. Jste-li po své rozhodnutí spokojena, není důvod o tom dále přemýšlet.“ Užívejte si fajn pocit a neřešte.