Zleva: Princezna Diana, Helen Mirren a Sharon Stone v roce 1989

Zleva: Princezna Diana, Helen Mirren a Sharon Stone v roce 1989 Zdroj: Profimedia.cz

Princezna Diana
Winona Ryder a Johnny Depp
Michail Gorbačov a královna Alžběta II.
Madonna
Joan Collins
51
Fotogalerie

I to byl rok 1989: Zavzpomínejte na ikonické hvězdy a jejich styl

Na rok 1989 se dá vzpomínat různě, my se tentokrát zaměříme na západní showbyznys. Co se dělo v Hollywoodu, když se u nás hroutil komunismus? A které hvězdy zaplavily média hned zkraje devadesátek? Kdo byli tehdejší lamači srdcí a It Girls? A kdo se ani dnes nemusí stydět za své fotky z přelomu této dekády? Malá nápověda: Paľo Habera to není.

Na Instagramu najdete celou řadu účtů věnovaných nostalgickému vzpomínání na staré časy. Vedle lokálních a lehce satirických Pure devadesátek, které založila Johana Fundová, se nejčastěji setkáte s analogickými účty, jež mapují styl a mood tehdejších popkulturních hvězd – asi nejznámější je 90sanxiety, který sleduje přes dva miliony lidí včetně Emily Ratajkowski nebo Kim Kardashian. I to je důkazem, že devadesátky jsou stále relevantní studnicí inspirace. A současně potvrzením, že všechno už tu jednou bylo a tehdejší hvězdy jsou i z dnešního pohledu cool – ramenním vycpávkám a ofině vyfoukané přes kulatý kartáč navzdory.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si historii džín

Když dnes hovoříme o tom, že to či ono je trend z osmdesátek nebo devadesátek, nemáme na mysli fialové sako Karla Gotta nebo mini šortky Paľa Habery (byť ty vytažené ponožky, jež k nim slavně oblékl, by dnes asi obstály). Máme na mysli především zahraniční scénu. Návrháře Azzedine Alaïu a jeho koncept supermodelek, na který poté navázal Gianni Versace. Julii Roberts a šedý kalhotový oblek Armani s kravatou, ve kterém přišla v roce 1990 na Zlaté glóby. A samozřejmě i princeznu Dianu a její sporty look s kšiltovkou, který si v posledním roce oblíbily módní influencerky po celém světě.

Princezna Diana
Princezna Diana | Zdroj: Profimedia.cz

To byl módní mix, který jsme v roce 1989 a 1990 ještě nevnímali, protože jsme měli plno práce se sháněním těch pravých džín ze Západu. Na druhou stranu jsme díky videokazetám, MTV a společenským magazínům rychle nabyli perfektní přehled o tom, co a kdo v západní popkultuře frčí – jaký účes má Demi Moore, s kým žijí Claudia Schiffer a Cindy Crawford nebo jaké skandály otřásají britskou královskou rodinou. Přelom této dekády navíc symbolizuje i definitivní tečku za érou klasického Hollywoodu – v roce 1990, kdy Julia Roberts získala svůj první Zlatý glóbus, byla za celoživotní přínos oceněna Audrey Hepburn.

Audrey Hepburn
Audrey Hepburn | Zdroj: Profimedia.cz

I to byl rok 1989: Zavzpomínejte na ikonické hvězdy a jejich styl

Doporučujeme

Načíst další články