Umíte se v práci ozvat a prezentovat svoje nápady?

Umíte se v práci ozvat a prezentovat svoje nápady? Zdroj: iStock.com

Umění prosadit se bez řvaní a podlostí: Jak být v práci vidět a slyšet?

Umění prosadit se tak, jak jej vnímám já, nemá nic společného ani s ambicemi a ostrými lokty, ani se šplháním po jakémkoli žebříčku. Schopnost prosadit se vnímám jinak. Cítím z ní umění být vidět a slyšet pokaždé, když to chcete a potřebujete. Cítím z ní právo i odvahu říkat svůj názor, nesouhlasit, ochotu diskutovat i risknout si, že bude váš nápad odmítnutý. A přesně o takovém způsobu sebeprosazování jsem si povídala s koučkou Martinou Fau. Na co jsme společně přišly?

„Prosadit se v dnešní době znamená určitě víc než obligátní pokus o vystoupení z řady. Už totiž neplatí, že jeden vyniká a ostatní za ním nějakým způsobem vlají. Nejvíc dneska vyniká ten, kdo dokáže přivést lidi kolem sebe ke spolupráci, dávat je dohromady. Jde v podstatě o umění ze sociálně-emoční roviny,“ říká na úvod Martina Fau s tím, že takové umění si dokážou osvojit jenom lidé s určitými specifickými charakteristikami. Jsou to obvykle vyzrálé osobnosti, vědomé si svých dovedností, vědomé si toho, kým jsou, ale také lidé schopní respektu k druhým. „A to respektu například bez ohledu na věk těch, které mají kolem sebe. Umí mít trpělivost s mladšími i naslouchat starším, jsou oceňovaní za určitou zemitost, respektive schopnost uzemňovat, držet lidi kolem sebe v klidu…“ pokračuje koučka. A abyste něčeho takového dosáhli, je třeba na sobě samozřejmě určitým způsobem pracovat.

TIP NA VIDEO: K lepšímu výkonu v práci vám pomůže, když se každých 30 minut zvednete ze židle a protáhnete. Proč?

Chcete-li vyniknout ve smyslu dostat se na vrchol, vést lidi kolem sebe, nemusíte nutně ani křičet, ani přikazovat. Stejně jako je out autoritativní výchova, je passé chování vzteklého psa. Důležité je také umět dát k ledu své ego a nestarat se jen o vlastní růst, ale i o to, aby spolu s vámi mohli růst ti kolem. A přesně proto jsou vhodné kurzy, které vás naučí tzv. koučovacím dovednostem. Kurzy, na nichž se učí přímá, ale lidská komunikace, jež přesně vede k tomu, že kolem sebe umíte vytvořit prostor, v němž se lidé cítí bezpečně a v němž nápady přicházejí doslova samy. „Jen tehdy, když umíte nechat růst také lidi kolem sebe, z nich dostanete to nejlepší. Jen tehdy, když ovládáte umění diplomacie, umění upozadit se, získáte důvěru. A navíc vytvoříte dobrou atmosféru, ve které vůbec lidé chtějí zůstávat a snažit se,“ popisuje Martina Fau s tím, že přesně s takovými dovednostmi můžete dojít mnohem dál než s ostrými lokty.

Umění prosadit se nicméně potřebujete i ve chvíli, kdy se nechystáte vést žádný tým a zářit ve vedení společnosti. Umění prosadit se je důležité i v daleko menších kontextech. Třeba když máte chuť jen jako člen týmu přijít s novým nápadem. Tohle jsem osobně dlouho neuměla, takže se mi v začátcích kariéry mockrát stalo, že jsem své nápady sama sobě zamítala, nešla jsem s nimi ven, a pak trpěla, protože je o chvíli později přednesl někdo jiný a sklidil za ně uznání. Až časem jsem se naučila, že základem je nemít strach. „A také umění počkat si na správný okamžik. Protože je často bohužel úplně jedno, jaký nápad máte, pokud jej přednesete ve špatnou chvíli. Musíte si umět vytipovat chvíli, kdy budou lidé ochotní vám naslouchat. Takže když šéfa zaskočíte ve chvíli, kdy odchází na tenis, můžete mít v hlavě nápad století, on vás neuslyší,“ popisuje Martina Fau. A i když si vytipujete vhodný moment, nebojte se také doptat, jestli jsou ti, které oslovujete, připravení vás slyšet. Navrch jim dejte i odhad toho, kolik času jim setkání s vámi vezme. 

„Nápady také prezentujte prakticky. Potřebujete mít úplně konkrétní příklady toho, jak váš nápad zafunguje v realitě. Můžete přece hodiny vykládat o tom, jak skvělý nůž chcete začít vyrábět, ale nikdy to nebude mít takový efekt, jako když vezmete rajče a demonstrativně do něj tím novým nožem zakrojíte. Hezké řeči dneska nikoho nezajímají, zato praktický dopad vašich návrhů rozhodně ano,“ pokračuje koučka, podle které se dnes podobně praktický přístup cení napříč všemi obory. Nikdo nemá čas ztrácet čas – ani nad vašimi skvělými myšlenkami. Proto mluvte také věcně a jednoduše. 

Do podobných situací vstupujte i s pokorou. Zkuste chápat, že váš nápad může pomoct vám, týmu i celé firmě, ale také lidé kolem mohou vyhodnotit, že ne. „Je třeba počítat s neúspěchem, zamítnutím. A stejně tak je třeba se z toho nehroutit. Všichni jsme pořád uprostřed nějakých brainstormingů, pořád se setkáváme s nápady svých kolegů – a něco uspěje a něco zase nikoli. A pokud se zrovna můj nápad dneska nehodí, bude se hodit jindy jiný. Není třeba si to brát příliš osobně,“ doporučuje Martina Fau. Pokud pro vás nepřijetí nápadu znamená prohru, cítíte se zatím pokaždé jako úplně celí špatně, zkuste si připomínat, že v takových okolnostech neexistuje dobře a špatně. Neexistuje odsouzení za to, že se váš dílek zrovna nehodí do aktuální skládačky. Neberte si to osobně. To, že jste projednou nezazářili zrovna vy, ani omylem nevypovídá o vaší hodnotě jako člověka, o vaší integritě, o vás jako takových. Byl to jen jeden nápad a příště je úplně v pohodě zkusit to znovu.

Celý článek o umění prosadit se nejen v pracovním, ale i osobním životě najdete v časopisu Dieta 11/21. Aktuální i starší čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz.

Dieta 09/22.
Dieta 09/22. | Zdroj: Ondřej Košík