Příčiny častého krvácení z nosu. Kdy už je čas navštívit lékaře?

Každý člověk v určitém okamžiku svého života zažije krvácení z nosu. Může být způsobeno zraněním nebo se děje spontánně. Ve většině případů se neděje nic vážného, ale pokud je krvácení z nosu výrazně častější, zbystřete. Může odrážet váš zdravotní stav, který nemusí být zcela v pořádku.

Existuje mnoho příčin krvácení z nosu. Náhlé nebo občasné je zřídkakdy závažné. Způsobuje ho často manuální poškození nosu, rýma i klima, ve kterém žijete.

Co způsobuje časté krvácení z nosu?

Lékaři a specialisté v oblasti ORL doporučují jako první si uvědomit v jakém prostředí a jakým životním stylem žijete a určit tak možné faktory způsobující vaše časté krvácení z nosu. Mezi jeden z nich patří suchost.

Suchý nos

Zamyslete se, v jakém prostředí žijete. Je suché? Vlhké? Studené? Teplé? Jaký je vzduch u vás doma? Dle výzkumů kliniky Arizona Otolaryngology Consultants se u pacientů, kteří žijí v horkém a suchém podnebí nebo v chladném či větrném, obvykle vyskytuje časté krvácení z nosu více než u pacientů, kteří žijí v oblastech s vlhkým počasím. Suchý vzduch je nejčastější příčinou krvácení z nosu. Život v suchém klimatu vzniklý systémem ústředního topení má taktéž vliv na krvácení z nosu, neboť díky nedostatečně vlhkému vzduchu mohou vyschnout nosní membrány neboli tkáně uvnitř nosu. Tato suchost způsobuje vznik suché kůže uvnitř nosu, svědění a podráždění, stejně jako poškrábaný či jinak poraněný vnitřní prostor nosu. Na vysychání membrány má vliv i užívání antihistaminik a léků na alergie a nachlazení. S tím souvisí i časté smrkání, které může být další příčinou.

Jak nos zvlhčit?

Pokud máte nos suchý, bude potřeba ho zvlhčit. Můžete tak učinit nanesením tenké vrstvy nosního krému či spreje dvakrát až třikrát denně. Lékaři vám mohou také předepsat nebo navrhnout solný nosní sprej, který udržuje nosní membrány zdravé a vlhké.

Kromě použití hydratačních mastí do nosu může být užitečné investovat do zvlhčovače vzduchu. Tato zařízení pomáhají zvyšovat vlhkost vzduchu, což omezuje účinky suchého vzduchu na nos. Pokud žijete ve větším domě, může být nerealistické mít zvlhčovač v každé místnosti. Nejlepším místem pro něj je pak vaše ložnice, kde spíte.

Další příčiny krvácení z nosu

Vedle suchého nosu může být další příčinou cizí předmět uvízlý v nosní dutině, čichání dráždivé chemické látky, alergická reakce, poranění nosu, opakované kýchání, studený vzduch, infekce horních cest dýchacích, velké dávky aspirinu, vysoký krevní tlak, poruchy krvácení, poruchy srážení krve, rakovina a samozřejmě zranění nosu způsobené úrazem, úderem, pádem či zlomeninou.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se začne krvácení z nosu opakovat několikrát za měsíc, může být vhodné naplánovat si schůzku s lékařem ORL, neboť v některých případech může být časté krvácení z nosu jedním z příznaků, které ukazují na závažný zdravotní problém. Například, pokud se u vás vyskytuje krvácení z nosu a podlitiny, únava a další, můžete trpět leukémií.

Časté krvácení z nosu může být také známkou poruchy srážení krve nebo nosního nádoru. Tato onemocnění se mohou zdát docela extrémní, ale včasný zásah může snížit jejich škodlivé účinky, takže je nutné, aby pacienti okamžitě vyhledali lékařskou pomoc, pokud si začnou všímat krvácení z nosu, které se vyskytuje více než třikrát, čtyřikrát za měsíc po dobu několika měsíců.“ doporučuje Elaine K. Luo internistka nemocnice v Massachusetts.

Diagnostika krvácení z nosu

Pokud vyhledáte lékařskou pomoc, váš lékař provede fyzické vyšetření, aby zjistil příčinu. Zkontroluje nos na známky přítomnosti cizího předmětu, dále vám bude také klást otázky týkající se vaší anamnézy a současných léků, které berete. Svému lékaři sdělte na prohlídce jakékoli další příznaky, které jste zaznamenali, a případná nedávná zranění. Neexistuje jediný test, který by určil příčinu krvácení z nosu, ale váš lékař může využít jednoho či více diagnostických testů jako je krevní test ke kontrole krevních poruch, krevní test, který kontroluje, jak dlouho trvá srážení krve, nosní endoskopie, CT sken nosu či rentgen obličeje a nosu. Tyto testy mu pomohou odkrýt případné disharmonie a zdravotní problémy.