Problémy s inkontinencí vyřeší cvičení

Problémy s inkontinencí vyřeší cvičení Zdroj: iStock.com

Při inkontinenci pomůže terapie pánevního dna. Postačí jednoduchá sestava cviků

Problém, který trápí mnoho žen, i přestože se o něm mluví zřídka. Stud, pocity trapnosti, nejistota. Takové dojmy vyvolává nedobrovolný únik moči, tzv. inkontinence.  Existují však metody, které vás tohoto problému mohou zbavit. Zahajte trénink pánevního dna.

Ze statistik vyplývá, že za lékařem či fyzioterapeutem zajde v průměru pouhých 10 % žen s inkontinencí, ostatní se s problémem potýkají doma samy. Často zbytečně dlouho a neúspěšně, přitom léčba může být až překvapivě rychlá a účinná.

Jak najít správnou léčbu?

Fyzioterapeutka Lucie Krejčová z Lékařského domu Praha 7 pracuje se svými klienty metodou Palaščák Pelvic Approach. Při ní se terapeut nejprve soustředí na nalezení nejvhodnějšího postupu rehabilitace pro každou ženu. Na začátku proto vyplníte dotazník o vašem životním stylu a podrobně popíšete své potíže a následuje důkladná kontrola. „Nezbytnou součástí prvního setkání je vyšetření per vaginam, abychom zjistili, zda žena vůbec dokáže svaly pánevního dna záměrně stahovat a uvolňovat. Toto vyšetření se provede vleže, vsedě a vestoje,“ líčí Lucie Krejčová a dodává: „Nemusíte se ale ničeho bát, prohlídka je velice krátká a není nijak náročná.“ Existuje i možnost ultrazvukového vyšetření, které provádí gynekologové nebo některá specializovaná zařízení. Na základě získaných informací pak terapeut sestaví rehabilitační plán právě vám na míru. Správně zvolený trénink vám pomůže nejen od inkontinence. Nefungující pánevní dno totiž může i za bolestivou menstruaci, zácpu, neplodnost, bolesti kyčlí nebo zad, opakované záněty či pokles orgánů uložených v pánvi.

Proč věnovat pozornost pánvnímu dnu?

I když ho každý den aktivně využíváte, stejně ho vnímáte spíše jako část někde ukrytou, se kterou přímo nepracujete, tak jako krk, ruce, hrudník a další. Avšak vliv pánevního dna na náš život je výrazný. Je tvořeno jedenácti svaly a rozhodně není stejné u žen a mužů. Do akce se zapojuje v součinnosti se svaly zad, břicha a bránicí. Takže neustále. Jeho dobrá funkce vám zajišťuje i lepší sexuální prožitek. Pozor je i emočním barometrem a velmi silně pánevní dno a jeho funkci ovlivňuje stres. I díky tomu potíže s pánevním dnem sužují vyšší procento lidí. Jedná-li se o úniky moči trápí v některé fázi života až 50 % žen a inkontinence se týká 35 % mužů starších 65 let. 20 % žen si kvůli bolesti při menstruaci musí vzít volno v práci. 45 % žen má bolesti při intimním styku a až 18 % lidí nedokáže udržet stolici. A přitom postačí v mnoha případech zapracovat právě na funkci pánevního dna a využít ho k řešení těchto problémů.

Co je to metoda Palaščák Pelvic Approach?

Metoda je českého původu a vyvinula ji fyzioterapeutka PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová, Ph.D. na základě své dlouholeté praxe a působení v zahraničí. Využití pomůcek má za cíl usnadnit správné cvičení a zefektivnit tak trénink pánevního dna.Tato terapie má jednu velkou výhodu – je rychlá. Většinou stačí asi tři návštěvy, k dalšímu kontrolnímu vyšetření pak půjdete až za rok. I po ukončení terapie je pro dlouhodobý efekt vhodné v nějaké aktivitě dále pokračovat. Už jen proto, že pánevní dno velmi úzce souvisí s fungováním bránice, postavením kyčlí, pánve a chodidel i s nastavením psychiky. Právě tato propojení dopilujete na kurzu jógy pro pánevní dno. „Mám velkou radost, když vidím, že ženy, které na začátku trápilo malé sebevědomí a k němu různé zdravotní problémy, od bolestí při menstruaci, přes úniky moči až po bolesti beder, odcházejí na konci kurzu nejen se zlepšením zdravotního stavu, ale také s nově nalezenou energií do života,“ uvádí pro změnu lektorka jógy Věra Vojtěchová.

Jak probíhá cvičení?

Po podrobném vyšetření je konečně na řadě samotný trénink. „Klientka se naučí cviky, které bude cvičit doma až do další návštěvy. Plán terapie je u každé ženy jiný a terapie může sledovat odlišný cíl,“ popisuje fyzioterapeutka. Velmi účiné může být také doprovodné cvičení, například jóga nebo pilates, ale i fitness trénink pod vedením trenéra. „Existují kurzy jógy zaměřené přímo na pánevní dno. Prostřednictvím správného postoje, práce s dechem, zapojením hlubších vrstev svalů a cílenými cviky aktivujeme hluboký stabilizační systém, jehož je pánevní dno součástí. A soustředěním mysli se snažíme dosáhnout celkové harmonie těla i psychiky. To je také důležité, protože pánevní dno odráží i duševní napětí,“ uvádí lektorka a zakladatelka center jógy a zdravého životního stylu Dům jógy, Věra Vojtěchová.

Při cvičení pánevního dna je nejdůležitější nejdříve najít ty správné svaly, které budeme posilovat. Jsou totiž ukryté uvnitř těla a nejsme zvyklí s nimi pracovat, zvlášť pokud jsou hodně oslabené. Proto je dobré využít různé pomůcky, které identifikaci patřičných svalů usnadní. Pomůcky se volí podle toho zda je pánevní dno ochablé nebo naopak přetížené. Někdy může dojít dokonce i k tomu, že část svalů je oslabená a jiná ve stejné chvíli stažená.

Je důležitá kontrola

Jednoduché edukátory ukazují, zda cvičíte dobře a zapojujete ty pravé svaly, takže získáte užitečnou zpětnou vazbu při domácím tréninku. Pro pacientky, které mají svalstvo natolik ochablé, že jej samy neaktivují, je určeno zařízení, které do svalů vysílá elektrické impulzy a pánevní dno se pak chová, jako by cvičilo. „Další možností pro zpětnou kontrolu je elektronický biofeedback. Je to přístroj, který zaznamenává aktivitu svalů pánevního dna a reaguje na ni pomocí signálů. Historii cvičení si můžete i ukládat do počítače a vidět na vlastní oči, jaké děláte pokroky,” dodává Lucie Krejčová. Kdo už má pánevní dno v lepším stavu, může využít i různá závaží do pochvy. Úkolem je udržet je uvnitř jak v klidových situacích, tak i v průběhu běžných denních aktivit, při smíchu, stoupání do schodů či třeba smrkání. Tím, jak se naučíte s pánevním dnem pracovat, tím se úniky moči zmírňují a problém nachází řešení.