Londýnský Milennium Bridge

Londýnský Milennium Bridge Zdroj: Shutterstock

Pohled na řeku Douro
Londýnské ikony: červený autobus a Big Ben
Salcburk je nádherný v každé roční době
Do pevnosti se můžete nechat vyvézt lanovkou
Interiér katedrály v Salcburku
14
Fotogalerie

Poznejte Evropu na vlastní nohy

Zapomeňte na okružní jízdy, taxíky i koňské povozy. Užijte si historická centra evropských měst pěšky. Uvidíte víc a zároveň uděláte něco pro sebe. Která města stojí za to prozkoumat na vlastní nohy?

Pokračování 2 / 4

Porto

Vedle Lisabonu a pobřeží Algarve patří Porto mezi nejnavštěvovanější místa Portugalska. Objevujete tu na každém kroku historii, užijete si skvělou gastronomii a pohodu s milými místními lidmi. Vedle katedrál najdete úzké uličky, oko potěší i domky zdobené barevnými keramickými dlaždicemi. Stojí na svahu, který padá do hlubokého údolí k řece Douro. Tam objevíte sklepy světoznámých vinařství s proslulým portským vínem.

Dominantou jsou mosty, přičemž většina z nich je ve tvaru položeného písmene D. Ve dne se naloďte a mosty si z paluby vyfoťte ze všech stran. Zvláštností, na kterou jsou Portugalci náležitě pyšní, je dvoupodlažní most krále Ludvíka I., který navrhl Eiffelův následovník Théophile Seyrig.

Pohled na řeku Douro
Pohled na řeku Douro | Zdroj: Shutterstock / Shchipkova Elena

Nejrušnější nábřeží Cais da Ribeira je poseté miniaturními restauracemi, do kterých se vejde sotva pár stolů, a tak můžete zažít i to, že číšník vás obslouží skrz francouzské okno přímo z chodníku. Dejte si tapas nebo čerstvě ulovenou rybu, k nim vychlazené Vinho Verde.

Při svíčkách a za doprovodu teskného zpěvu fado jen pozorujte ruch kolem řeky. Turisté ze všech koutů světa se tu zastaví, aby ulovili selfie, na kterém bude vedle jejich hlavy některý z nasvícených mostů. Až vás procházky po památkách unaví, stačí si vypůjčit kolo a projet se po nábřeží podél Atlantského oceánu, dýchat slaný vzduch a poslouchat křik ptáků. Jak se tam dostat: Celoročně létá mezi Prahou a Portem Lufthansa za ceny od 3500 Kč.

Kde bydlet: Vyzkoušejte kompletně zrekonstruovaný Hotel Vila Galé Porto. Kromě skvělého bydlení má i výtečné restaurace a v nejvyšším patře bazén, posilovnu a saunu. www.vilagale.com

Co ochutnat: Ryby upravované v krustě ze soli, mořské plody s pikantní omáčkou a tapas. Nevynechejte portské víno. Ceny jsou srovnatelné s těmi v Čechách.

Co zkusit jen tam: Projížďku historickou tramvají s cinkajícím zvonečkem. Návštěvu sklepů s portským vínem Graham Lodge z roku 1890 ve Vila Nova de Gaia. Robustní žulové stěny domku skrývají více než 3500 soudků.

Co ještě vidět?

Knihovna Lello: Je třetí nejkrásnější knihovnou na světě a má točité schodiště ze dřeva. Stala se inspirací spisovatelce J. K. Rowlingové, která zde začínala psát Harryho Pottera, když žila v Portu, a vzpomínky na tento interiér vtiskla do reálií školy v Bradavicích.

Casa de Música: Stojí na historickém kruhovém náměstí Rotunda da Boavista a hned pochopíte, že nebylo lehké stavbu prosadit. Vypadá jako krystal z bílého betonu. Auditorium má vlnité prosklené fasády, které otevírají pohled na město, a tak nabízejí dramatické pozadí.

Muzeum moderního umění: Najdete jej v historické zahradě, která prošla rekonstrukcí. Oceníte upravené místnosti, které se mění podle charakteru současných uměleckých děl. Muzeum navrhl architekt Álvaro Siza jako jedinečný příklad stylu art deco.

Pokračování 3 / 4

Londýn

Nejpestřejší evropská metropole, to je Londýn, hlavní město Velké Británie. Ve městě žije na sto různých národností a podle posledních údajů je domácích oproti hostům pouhých 40 %. Londýn je především sídlem britské královny Alžběty II., která pobývá v Buckinghamském paláci. Navštivte i londýnský Tower, kudy procházely britské dějiny. Podívejte se tu na korunovační klenoty, ale i na důmyslné mučicí nástroje.

Parádní zážitek vám přinese i jízda na Londýnském oku (London Eye), obřím kolotoči. Během čtvrthodiny ve výšce uvidíte většinu zásadních staveb města z velmi neobvyklého úhlu. Jednou z nejzábavnějších čtvrtí je Covent Garden. Obchodní a zábavní centrum leží ve východní části Westminsteru a mimo jiné skrývá i vstup do Královské opery. Na krytém tržišti Covent Garden si zase užijete kouzlo mnoha obchůdků se všemožným zbožím.

Londýnské ikony: červený autobus a Big Ben
Londýnské ikony: červený autobus a Big Ben | Zdroj: Shutterstock

Jak se tam dostat: Ideálně s British Airways. Jako jediní létají na Heathrow, odkud vede přímé spojení do centra. Zpáteční letenku pořídíte od 3300 Kč na www.ba.com

Kde bydlet: Zkuste hotel The Nayland. Leží v centru města, 10 minut pěšky od Hyde Parku, West Endu či Westminsteru. Dvoulůžkový pokoj za 2513 Kč si rezervujte na www.naylandhotel.com

Co ochutnat: Londýn je místem tisíce chutí, a pokud chcete vyzkoušet, co vás právě napadne, zastavte se na trzích v Camdenu (denně od 10 do 18 hodin).

Co zkusit jen tady: Jacket potato, tedy bramboru v kabátku. Opečená brambora má mnoho druhů náplní, nejčastěji sýrovou nebo masovou.

Co ještě vidět?

Buckinghamský palác: Nevynechejte výstavu Fashioning a Reign: 90 Years of Style from The Queen’s Wardrobe. Spatříte na ní unikátní sbírku oděvů samotné královny Alžběty II., které vystřídala během 90 let svého života.

Noc v muzeu: Většina muzeí v Londýně má volný vstup, a k tomu ještě chystají skvělé programy. Třeba v Britském muzeu můžete přespat v Egyptském pavilonu vedle mumií nebo v Syrském pavilonu ve stínu starověkých chrámů. Podobnou akci pořádá také Britské přírodovědné muzeum.

Pokračování 4 / 4

Salcburk

Čtvrté největší město Rakouska je ze všeho nejvíce spojeno s hudbou. Před 260 lety se tu narodil pravděpodobně nejslavnější hudební skladatel všech dob Wolfgang Amadeus Mozart, je i rodištěm geniálního dirigenta Herberta von Karajana, salcburské scenerie najdete rovněž v mnoha historických i současných hudebních filmech.

A hudbou to tu žije prakticky nepřetržitě. Tančí tu dokonce i lodě – aspoň pokud sem připlujete nízkoponornou lodí po divoké horské řece Salzbach – na závěr s lodí kapitán krouží v rytmu vídeňského valčíku.

Pak se projděte centrem starého města, abyste si užili atmosféru pozdně barokní architektury, již chrání UNESCO jako světové kulturní dědictví. A nezapomeňte se tu zastavit u pravděpodobně nejužšího domu na světě, který vznikl v mezeře mezi dvěma jinými domy. Dále se vydejte (raději lanovkou) i na Hohensalzburg. Pevnost postavená v roce 1077 je největším zcela zachovalým hradem v Evropě.

Salcburk je nádherný v každé roční době
Salcburk je nádherný v každé roční době | Zdroj: Shutterstock

Jak se tam dostat: Vyzkoušejte Leo Express a jeho vlakovou linku Ostrava– Praha–Salcburk. Lístek na celou trasu stojí 729 Kč, z Prahy 549 Kč. www.le.cz

Kde bydlet: Zkuste AllYouNeed Hotel Salzburg. Leží v centru města pouhých sedm minut od Mirabelských zahrad a za noc ve dvoulůžkovém pokoji zaplatíte 95 eur. www.allyouneedhotels.at

Co ochutnat: Výtečná rodinná restaurace Maier’s patří manželům Karlovi a Susi, kteří svým hostům vaří jako vlastní rodině. Najdete ji na Steingasse 61.

Co zkusit jen tady: Kde jinde byste si měli koupit Mozartovy koule než ve městě, kde je cukrář Paul Fürst stvořil? Legendární pralinky z pistáciového marcipánu, nugátového krému a tmavé čokolády nikde nechutnají lépe. Ty opravdové poznáte podle modrostříbrného obalu.

Do pevnosti se můžete nechat vyvézt lanovkou
Do pevnosti se můžete nechat vyvézt lanovkou | Zdroj: Shutterstock

Co ještě vidět?

Mozartovy domy: V domě na Getreidegasse 9 přišel slavný skladatel na svět, dnes je tu jeho muzeum. V jedné z místností jsou dokonce originály nábytku, který Mozart užíval. V zadní části domu je zřízen typický měšťanský byt z jeho doby. Ve skutečnosti tu ale bydlela Mozartova sousedka Babetta von Moll.

Fontány zámku Hellbrunn: Desítky překvapivých fontán nebo trysek rafinovaně skrytých v zemi baví návštěvníky ve chvíli, kdy to nejméně čekají. Kromě fontán tu najdete i jezírka nebo vodou poháněné oživlé figurky.

Kulinární koncerty: V Klášterním sklípku sv. Petra vás čeká hned dvojí zážitek – tříchodové menu specialit podle tradičních receptů ze 17. a 18. století prokládají nejznámější árie a duety z Mozartových oper. Zpívají umělci z Mozartea za doprovodu orchestru Amadeus Consort Salzburg.

Článek připravil časopis Dieta.